Jak przygotować dach i rynny na nadejście zimy?

SferaPRT  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Listopad jest ostatnim momentem, w którym należy zatroszczyć się o otoczenie domu przed nadejściem zimy. Choć w pierwszej kolejności na myśl nasuwa nam się taras i ogród, to w tym okresie nie możemy pominąć najistotniejszych elementów takich jak dach oraz orynnowanie. To właśnie rynny są najbardziej narażone na niespodziewany atak zimy.

Poświęcenie uwagi otoczeniu domu pozwoli na zaoszczędzenie czasu, nerwów a przede wszystkim pieniędzy. Od czego należy zacząć?

 

Ostatni dzwonek

Jeśli do tej pory nie znaleźliśmy czasu, aby poświęcić uwagę systemowi orynnowania - to jest to ostatni moment, w którym należy zatroszczyć się o jego drożność. Nie ma tutaj znaczenia czy rynny zabezpieczone zostały siatką ochronną. Każdorazowo należy sprawdzić, czy wewnątrz nie osadził się nadmiar kurzu lub pył. Zbierające się w rynnach zabrudzenia mogą stanowić barierę dla swobodnego przepływu wody opadowej lub roztopowej. Ten element należy dokładnie oczyścić z liści, igliwia czy pozostałości po ptakach. Podczas takiego przeglądu należy również sprawdzić rury spustowe. - mówi Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco. - Do przeprowadzenia tej czynności można wykorzystać wąż ogrodowy, dostępny w każdym gospodarstwie domowym. Tym samym będziemy mieć pewność, że spływająca woda nie napotyka na przeszkody. Podczas tej czynności możemy także zweryfikować czy system rynnowy jest szczelny w miejscach połączeniach elementów. Dużym ułatwieniem pracy dla inwestorów będzie także rewizja, dzięki otwieranej klapie i wewnętrznie umieszczonej kratce, na której zbierają się liście, w łatwy i szybki sposób można oczyścić rurę spustową. - podpowiada ekspert.

 

Zabezpieczenie przed śniegiem

Śnieg jest dużym zagrożeniem dla systemu rynnowego. Szczególnie jeśli dom posiada dach stromy, którego nachylenie wynosi powyżej 30 stopni. Wówczas istnieje obawa o samoczynne zsuwanie się mas śniegowych. Obecność np. dachówek ceramicznych dodatkowo sprzyja takim zjawiskom. Jak zatem ochronić rynny przed taką śniegową zaspą? Odpowiednio wcześnie należy zaopatrzyć dach w płotki przeciwśniegowe - podpowiada Magdalena Gardyła, z Galeco. - Wystarczy zamontować je w odległości ok. 0,5 m od krawędzi dachu, aby mogły zatrzymać zsuwający się śnieg, który już w formie roztopionej trafi do systemu rynnowego, a ten swobodnie go odprowadzi.- dodaje. Płotki śniegowe to jedno. Warto zadbać o sam system rynnowy. Niskie temperatury w nocy i wyższe w dzień sprawiają, że śnieg na przemian topi się i zamarza. Poprzez takie zjawiska bardzo łatwo tworzą się zatory lodowe w pionie spustowym i poziomie rynnowym. Brak drożności finalnie może doprowadzić do przelewania się wody przez krawędź orynnowania, a tym samym - powstawania niebezpiecznych dla przechodniów sopli i zacieków lodowych. Aby uniknąć takich zagrożeń należy zabezpieczyć rynny kablami grzewczymi. W naszej ofercie od niedawna dostępny jest kompletny system kabli grzejnych SelfTec®PRO. Jego celem jest skuteczne zapobieganie gromadzeniu się we wnętrzu rynien i rur spustowych śniegu i lodu, co tym samym nie dopuszcza do powstawaniu sopli oraz zacieków na elewacji budynku.- podpowiada ekspert z Galeco - To rozwiązanie praktyczne i zarazem uniwersalne, ponieważ ten konkretny rodzaj kabli może być stosowany w systemach PVC, STAL, STAL 2 i Galeco BEZOKAPOWY. 

 

 

Wykonując wszystkie powyższe kroki i zabezpieczenia możemy mieć pewność, że zima nie okaże się zaskoczeniem dla naszej nieruchomości.  


Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: