Dom z poddaszem krok po kroku

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Poddasze to zawsze ograniczenie przestrzeni. W związku z tym, zazwyczaj tylko parter jest reprezentacyjną i dzienną częścią domu, a góra zagospodarowywana jest jako część sypialna. Aby w pełni wykorzystać przestrzeń poddasza, należy bardzo rozważnie rozplanować ułożenie dachu i rozkład ścian.

Dla kogo?

O decyzji budowy poddasza powinna decydować przede wszystkim funkcjonalność. Sypialnie nad poddaszu będą idealne dla niewielkiej rodziny, która spędza większość czasu razem, a strefa prywatności wykorzystywana jest tylko w nocy. Zaaranżowanie pokoi na poddaszu w ogromnej mierze zależy od decyzji podjętych już na etapie surowej budowy. Skosy są dość uciążliwe, ale mogą też dodać pomieszczeniu uroku i intymności. Pokoje dziecięce na poddaszu mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. O charakterze wnętrza decydują belki, które są nieodłącznym elementem więźby dachowej. Na etapie projektowania domu należy zdecydować, czy chcemy je wyeksponować. Wszystko zależy od rodzaju więźby i sposobu wykończenia skosów. W przypadku ekspozycji drewnianych elementów, najlepsza będzie więźba o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Ścianka kolankowa

Podstawą budowy poddasza jest ścianka kolankowa. Jest to ściana poddasza ustawiona nad zewnętrznymi ścianami domu na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Dzięki ściance kolankowej zwiększa się wysokość i przestrzeń poddasza. Przy tego typu konstrukcjach jest niezbędna, ponieważ przenosi ona obciążenie z dachu na strop i ściany niższych kondygnacji. Zazwyczaj wykonuje się ją z materiałów takich samych jak ściany nośne, należy tylko pamiętać o żelbetowym wzmocnieniu. W przypadku poddasza użytkowego ścianka kolankowa zazwyczaj ma od 80 do 110 centymetrów. Taka wysokość pozwala na wygodne usytuowanie okna w lukarnie lub okna połaciowego.

Bezpieczny dach

Najwięcej przestrzeni i wygody na poddaszu daje dach dwuspadowy. - Dach dwuspadowy to najbardziej optymalny wybór, gdy chcemy zagospodarować jak najwięcej przestrzeni. Dzięki odpowiedniemu kątowi nachylenia przy domu o powierzchni ok. 170 metrów kwadratowych możemy zyskać nawet 30 metrów - mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez produkującej pokrycia dachowe. Popularnym rozwiązaniem jest również dach czterospadowy. W tym przypadku przestrzeń do wykorzystania kumuluje się na środku poddasza. Rozwiązaniem zwiększającym ilość miejsca jest podniesienie ścianki kolankowej. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, ponieważ wyższa ścianka może znacząco zaburzyć proporcje domu i zniszczyć efekt wizualny. Po wyborze rodzaju dachu należy wybrać pokrycie. Względy estetyczne nie są jedynym kryterium. - Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest ciężar pokrycia. Pozornie lekka karpiówka może obciążyć dach nawet o 60%. Niezwykle ważne są więc przekroje krokwi. Gdy musimy zdecydować się na lekkie pokrycie, wybierzmy blachodachówkę układaną na ruszcie z kontrłat i łat - radzi Antoni Luberda.

Budowa domu z poddaszem może okazać się świetnym pomysłem i przynieść wiele korzyści. Najważniejsze jest jednak dokładne zaplanowanie przestrzeni już na etapie projektowania domu. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady