Jak dbać o porcelanę?


Porcelana kojarzy się przede wszystkim z elegancją i luksusem, ale też z kruchością i delikatnością. Z tego też względu należy o nią właściwie dbać. Oto wskazówki:
Porcelana nowoczesna
Odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i temperaturę. Niezależnie od jej rodzaju (porcelana miękka lub twarda) należy ją konserwować zgodnie z zaleceniami producenta.
Porcelana zdobiona
Wyróżnia się trzy rodzaje zdobień: pod polewą, w polewie i na polewie. Zdobienia pod polewą są nakładane tuż po wyżarzeniu, następnie porcelanę polewa się szkliwem i wypala. Zdobienia w polewie nanoszone są na wypaloną porcelanę, którą później wypala się kolejny raz. Szkliwo topi się ponownie i wnika w nie farba ze zdobień. Tego rodzaju porcelanę można myć w zmywarkach.
Porcelana malowana ręcznie i zdobiona na polewie jest niezwykle podatna na uszkodzenia. Zdobienia nanoszone są również po wypaleniu, następnie porcelanę wypala się po raz kolejny, ale już w niższej temperaturze. Szkliwo się nie topi - nie wnikają w nie farby, a po wypaleniu są odczuwalne jako niewielkie wypukłości. Do czyszczenia takiej porcelany nie należy używać szorstkich gąbek i myjek; nie można również myć jej w zmywarce.
Porcelana zabytkowa
Wymaga szczególnej dbałości. Nie można myć jej w zmywarce, gdyż nagłe zmiany temperatury mogą ją zniszczyć. Wiekową porcelanę należy myć ręcznie z użyciem miękkich ściereczek i łagodnych detergentów. Jeśli na porcelanie pojawią się przebarwienia, osady lub wysolenia, można wymoczyć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do naczyń, po czym przyłożyć w zabrudzone miejsce wacik nasączony wybielaczem i zostawić go na kilka godzin.
Dodatkowe wskazówki:
W szafkach należy układać porcelanę bardzo ostrożnie, najlepiej przedzielać każde naczynie serwetką papierową lub ręcznikiem kuchennym, aby nie doszło do zarysowań czy wyszczerbień.
Porcelanowe talerze należy trzymać jeden na drugim, a podczas wyjmowania unosić każdy (nie przesuwać!), by nie doszło do zarysowań.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam