Jak konstrukcja domu wpływa na komfort akustyczny mieszkańców?

BVMG  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Fot. Baumit

Izolacja akustyczna i akustyka pomieszczeń to istotne cechy jakościowe budynków, bardzo ważne w kontekście dobrego samopoczucia oraz zdrowia ich użytkowników. Jaki wpływ na nie mają materiały, z jakich są one zbudowane? Która technologia wznoszenia ścian zapewnia najlepszą ochronę przed hałasem zewnętrznym? Na te i inne pytania odpowiedzieli naukowcy z największego w Europie parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva, przeprowadzając szereg pomiarów i analiz. Zobacz, co wykazały!

Planując budowę domu koncentrujemy się zazwyczaj na aspekcie estetycznym i funkcjonalności powierzchni, często zapominając o izolacji akustycznej, a to od niej w dużej mierze zależy czy będziemy czuli się dobrze przebywając wśród własnych czterech ścian. To ona pozwala odizolować się od niepożądanych dźwięków i hałasów, które potrafią skutecznie zakłócić nam pracę, naukę, wypoczynek i wytrącić z równowagi, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo, warto wiedzieć, że jednym z wymagań podstawowych Prawa budowlanego jest konieczność zapewnienia właściwej ochrony przed hałasem!

 

Tymczasem hałas towarzyszy nam każdego dnia w naszych domach. Jego źródłem mogą być sprzęty codziennego użytku, takie jak np. telewizory, radia, kina domowe, odkurzacze, pralki, wentylatory, kosiarki, wiertarki, ale także ruch uliczny, pracujące maszyny, wiatr i inne rozmaite dźwięki z otoczenia.

 

Pozostawanie pod wpływem hałasu może powodować szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia i samopoczucia - m.in. powodować stres, rozdrażnienie, zmęczenie, a w dłuższej perspektywie prowadzić nawet do poważniejszych dolegliwości. Dlatego dobrze jest zadbać zarówno o izolację akustyczną, jak i odpowiednią akustykę pomieszczeń.

 

Kwestią dźwięku najlepiej zająć się już na etapie projektu budowlanego, kiedy mamy dużo więcej możliwości zarówno w doborze odpowiednich technologii, jak i materiałów. Pomocne mogą okazać się wyniki badań zrealizowanych w parku badawczym Baumit Viva, w którym naukowcy sprawdzają wpływ poszczególnych technologii oraz materiałów budowlanych na czynniki środowiskowe kształtujące mikroklimat wnętrz, takie jak m.in. temperatura, wilgotność, zanieczyszczenie powietrza czy właśnie oddziaływanie dźwięków.

 

Konstrukcja ścian a ochrona przed hałasem z zewnątrz

 

Zależność wygląda następująco: im lepsza izolacyjność akustyczna (Rw) od dźwięków powietrznych, mierzona w decybelach (dB), tym wyższy poziom komfortu związany z przebywaniem w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że dla ochrony przed dźwiękami zwiększenie izolacyjności akustycznej o 10 dB, jest odbierane przez człowieka jako o połowę mniej hałasu.

 

Aby dowiedzieć się, który materiał budowlany najskuteczniej powstrzymuje hałas zewnętrzny i zapewnia spokojną przestrzeń wewnątrz, w parku badawczym Baumit Viva przeprowadzono pomiary izolacji akustycznej. Wykazały one, że przed hałasem najlepiej zabezpieczają otynkowane ściany wykonane z betonu i cegieł z odpowiednią izolacją zewnętrzną. Najwyższą wartość izolacji akustycznej - 49 dB - osiągnął dom z betonu, którego ściany ocieplono systemem Baumit Resolution z płytą rezolową Baumit ResolutionTherm. Domy z drewnianym szkieletem wykazały najniższe wartości - 40 dB. Natomiast dom z cegły bez izolacji - 42 dB.

 

Materiały ścienne a akustyka wnętrz

 

Oprócz izolacyjności akustycznej przegród, duży wpływ na komfort użytkowania wnętrz ma pogłos. Słyszymy go często na klatkach schodowych, korytarzach czy w pustych pomieszczeniach o dużych powierzchniach odbijających dźwięki. Gdy czas pogłosu jest długi, powoduje irytujące dźwięki w tle i utrudnia między innymi zrozumienie mowy, co na dłuższą metę może być męczące i uciążliwe.

 

Najbardziej znanym parametrem pomiaru w akustyce pomieszczenia jest czas wspomnianego pogłosu. Im jest on krótszy, tym dla nas lepiej. W parku badawczym Baumit Viva zmierzono czas pogłosu w dziesięciu punktach pomiarowych i przy różnych częstotliwościach w zakresie 50-10000 Hz. Między analizowanymi domami, wzniesionymi w różnych technologiach, nie zaobserwowano znaczących różnic na średnich czy wysokich częstotliwościach (np. muzyka). Przy niskich natomiast (np. głosy) najkrótsze czasy pogłosu miały domy z drewnianym szkieletem i blok drewniany, najdłuższe zaś - domy z cegły i betonu. Warto mieć jednak na uwadze, że w części mieszkalnej niskie częstotliwości są oceniane jako niekrytyczne, ponieważ z reguły czasy pogłosu można tutaj zneutralizować za pomocą elementów wystroju wnętrza.

 

Izolacja akustyczna podłóg

 

Odpowiednia izolacja akustyczna podłóg jest również jednym z kluczowych kryteriów dla budynków wysokiej klasy. Hałas wynikający z przenoszenia dźwięków uderzeniowych może także niekorzystnie wpływać na zdrowie. Masywność podłóg oraz ich odpowiednia izolacja akustycznasprzyja właściwemu tłumieniu dźwięków. Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych dla podłóg można określić korzystając z oprogramowania Baumit Akustik. Aplikacja wykorzystując m.in. dane dotyczące stropu i poszczególnych warstw pozwala określić wartość wskaźnika L’n,W (przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego) dla podanego układu podłogi. Na podstawie podanych parametrów program pozwala wyznaczyć prognozowaną „skuteczność” określonego rozwiązania dla danego typu budynku, z uwzględnieniem przenoszenia bocznego przez ściany.

 

Hałas docierający do wnętrz, w których przebywamy, powoduje obniżenie komfortu mieszkania i jakości życia.Jak zatem go zatrzymać, by nasze cztery kąty stały się oazą bezpieczeństwa, spokoju, odpoczynku dla nas i naszych bliskich? - Planując budowę domu, postawmy na masywne ściany, podkłady podłogowe i tynki - mówi Tomasz Dzierwa, product manager w Baumit Polska. - Wpływają one korzystnie na izolację akustyczną. Skutecznie tłumią dźwięki, dzięki czemu lepiej nas przed nimi chronią. Warto wiedzieć, że stosując masywne materiały budowlane, możemy w znacznym stopniu poprawić komfort życia. Zgodnie z wynikami pomiarów dźwięku, przeprowadzonymi w Parku badawczym Baumit Viva, masywne elementy budowlane redukują hałas zewnętrzny nawet o 50%. Możemy go dodatkowo wytłumić, montując na elewacji wysokiej jakości ocieplenie. Nie tylko poprawimy w ten sposób izolacyjność akustyczną naszych domów, lecz także ograniczymy wydatki ponoszone na ich ogrzewanie - podsumowuje.

 

Pole tekstowe:  Baumit Viva Park to 13 domów testowych, zbudowanych w różnych technologiach w celu zbadania wpływu materiałów budowlanych na zdrowie i samopoczucie mieszkańcówFot. Baumit Baumit Viva Park

 

To największy w Europie ośrodek badawczy, w którym prowadzone są analizy porównawcze materiałów budowlanych. Powstał w 2014 roku i tworzy go 13 domów testowych. Wzniesiono je w kilku technologiach: betonu, cegieł, lekkiej konstrukcji drewnianej czy litego drewna. 9 domów posiada izolację termiczną, 5 zaś pozostawiono bez ocieplenia ścian zewnętrznych. Także ściany wewnętrze domów zostały wykończone różnorodnymi materiałami.


O tym jak różne konstrukcje budynków oraz ocieplenie wpływają na komfort panujący we wnętrzu można dowiedzieć się więcej, odwiedzając stronę projektu: https://viva.baumit.com/pl.

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady