Jak korzystać z bidetu?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Bidety służą do podmywania miejsc intymnych w codziennej higienie lub zaraz po skorzystaniu z toalety. Wyglądem i wielkością przypominają z jednej strony muszlę klozetową, a z drugiej umywalkę umieszczoną nad podłogą. Najczęściej są spotykane i używane w zagranicznych hotelach, ale w Polsce też występują. I choć korzystanie z nich może wydawać się czymś skomplikowanym, to w rzeczywistości są to urządzenia bardzo proste w użyciu. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję.

Obsługa bidetu krok po kroku

 1. Najpierw skorzystaj z toalety, a dopiero potem z bidetu.
 2. Usiądź na bidecie - w zależności od jego kształtu siadasz przodem lub tyłem do kurków (zdecydowanie łatwiej jest kontrolować strumień i temperaturę wody siedząc na wprost kurków). Istnieje szeroka gama wzorów bidetów, więc sposób siadania możesz dostosować do ustawień kurków oraz potrzeby umycia odpowiedniej części ciała.
 3. Za pomocą kurków ustaw strumień i temperaturę wody - odkręcaj ostrożnie, jeśli nie wiesz w którym kierunku poleci woda (z niektórych bidetów leje się bardzo gorąca, nawet przy delikatnym przesunięciu kurka).
 4. Usiądź nad wylewką tak, aby woda obmyła odpowiednią część ciała - większość bidetów nie posiada siedzeń, ale możesz usiąść na ich krawędzi. A w niektórych zamiast oddzielnej wylewki znajdziesz kurek, który napełnia naczynie wodą tak, jak w przypadku umywalki.
 5. Umyj krocze - zazwyczaj robi się to bez użycia rąk. Jeśli trafisz na bidet bez wylewki, umyj się ręcznie tak, jak pod prysznicem.
 6. Osusz skórę - niektóre bidety posiadają wbudowaną suszarkę, częściej jednak będziesz musiał posłużyć się papierem toaletowym. Jeśli obok bidetu wisi ręcznik papierowy, to jest on zwykle przeznaczony do wytarcia rąk.
 7. Opłucz bidet wodą o niskim ciśnieniu - w ten sposób pozostanie on czysty i świeży.
 8. Umyj ręce wodą z mydłem.

Dodatkowe wskazówki:

 • osoby w podeszłym wieku, schorowane lub z ograniczoną możliwością poruszania się, a nawet dzieci mogą używać bidetu zamiast wanny czy prysznica - to wygodniejsze i bezpieczniejsze dla nich rozwiązanie;
 • bidet jest szczególnie przydatny osobom cierpiącym na hemoroidy, ponieważ zmniejszają potrzebę podcierania się;
 • korzystanie z bidetu zapobiega lub zmniejsza częstotliwość występowania infekcji dróg moczowo-płciowych u kobiet;
 • bidet to urządzenie, w którym można umyć także stopy;
 • w przypadku podrażnień lub uszkodzeń skóry lepiej nie korzystać z bidetów w kraju, gdzie warunki sanitarne są niepewne - to pozwoli uniknąć infekcji.

W Polsce są już dostępne bidety elektroniczne, które montuje się bezpośrednio na misce WC. Takie urządzenia posiadają wiele ciekawych rozwiązań, m.in.: mycie oscylacyjne, masaż i suszenie, mycie dla kobiet, program rodzinny oraz funkcję pomagającą w przypadku obstrukcji.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady