Jak odstraszyć gołębie z budynku?

fenrill  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 2)

Gołębie mają wyjątkowy talent do zanieczyszczania gzymsów, parapetów, rynien itd. Schemat przeciwdziałania temu zjawisku przybliżamy w kilku prostych krokach.

BirdSystem

I. Ależ brud! – czyli zauważamy problem z gołębiami

Gołębie najintensywniej zanieczyszczają okolice, gdzie mogą liczyć na jedzenie od ludzi. Konsekwencją dokarmiania ptaków jest ich przyzwyczajenie się do łatwego pokarmu i ciągle przebywanie w tej samej okolicy. Tym sposobem, ptaki czekają cierpliwie aż ponownie ktoś je nakarmi, niekoniecznie zdrowym dla nich jedzeniem. Szkodzi to gołębiom, które jedzą bez umiaru i tracą instynkt przetrwania. A są w stanie spożyć naprawdę wiele:

 

Jeden gołąb miejski zjada 35 g nasion dziennie.

80 gołębi zjada w ciągu roku 1 tonę ziarna.

20 gołębi zjada tyle, ile jeden człowiek w ciągu dnia.

 

Ptaki i ich gniazda są źródłem alergenów. Ptaki dostarczają substratu (gniazda, odchody), na których rosną patogenne mikroorganizmy (np. Histoplazma, Cryptococcus).

 Gołębie przelatują kilka kilometrów w poszukiwaniu pokarmu. W miejscach odpoczynku produkują duże ilości odchodów, dokarmianie zaś zniechęca je do zmiany miejsca. W efekcie, skala zanieczyszczeń jest ogromna.

 

II. Sprzątanie po gołębiach

Gruntowne wyczyszczenie elewacji wiąże się z dużymi kosztami. Jednorazowe doprowadzenie obiektu do porządku to koszt ok. 1500zł, a należy to robić mniej więcej raz na kwartał. Zainstalowanie BirdSystem to rozwiązanie permanentne, które skłania gołębie do relokacji, nie raniąc ich przy tym. 

Moduły mechaniczne BirdSystem każdy może zainstalować na własną rękę, jednak zdarzają się sytuacje, gdy dotarcie do zanieczyszczanych miejsc jest wyjątkowo trudne. W dotarciu do niedostępnych miejsc pomocny okazuje się podnośnik, którym dysponują doświadczeni monterzy bądź używa się technik alpinistycznych. Brudne miejsce należy skrupulatnie wyczyścić, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się zarazków, nieprzyjemnego zapachu oraz przywrócić estetykę obiektu do właściwego stanu.

 Do efektywnego usunięcia gołębich odchodów niezbędny jest dobry rozpuszczalnik oraz szczotka i ścierka - zależnie od elementu, który czyścimy, przykładowo, w przypadku rynny wskazana jest szmatka.

 

III. Przygotowania do montażu 

Po uprzednim wyczyszczeniu miejsca, należy przygotować do montażu moduły mechaniczne BirdSystem. Odpowiednio dobrany klej zapewnia optymalną przyczepność do podłoży budowlanych suchych oraz wilgotnych. W sklepie www.birdsystem.pl można znaleźć najlepsze kleje, których równomierne rozmieszczenie na dolnej warstwie modułów wystarczy by instalacja trzymała się trwale i mocno.

W sytuacji, gdy klej nie zdaje egzaminu (przykładowo, na powierzchni skrzynki lub gzymsu umieszczono siatkę) zalecamy skorzystanie z opasek samozaciskowych. Przemyślana konstrukcja modułów umożliwia bardzo sprawne i proste przymocowanie z pomocą tego typu zapinek – w efekcie BirdSystem trzyma się równie trwale jak na kleju.

 

IV. Montaż

Zabieg ten jest najważniejszą i jednocześnie najłatwiejszą częścią całej inwestycji. Polega on na stanowczym i precyzyjnym przyłożeniu modułów mechanicznych stroną posmarowaną klejem do nawierzchni miejsca, które ma być chronione przed gołębiami.

W ten sposób, trwale odstraszamy gołębie. Moduły mechaniczne wykorzystane podczas opisywanego montażu są również dostępne ze specjalnie zabezpieczonymi, plastikowymi końcówkami – informacje na temat tego modelu są dostępne na stronie www.birdsystem.pl w zakładce BirdSystem Plus. .

,,BirdSystem to czołowy polski producent modułów mechanicznych, służących odstraszaniu gołębi. Zwierzęta te już z daleka widzą, że odcięto im dostęp do ewentualnego miejsca odpoczynku, dlatego nasze rozwiązanie jest tak skuteczne. Cieszę się, że możemy w ten sposób pomagać rozwiązać problemy wielu mieszkańców” – komentuje Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady