Jak praktycznie urządzić kuchnię - czyli najważniejsze zasady, aby kuchnia było funkcjonalna i wygodna?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kuchnia we współczesnym domu służy nie tylko do przygotowywania i spożywania posiłków – jest również miejscem pogawędek domowników. Dlatego warto tak ją zaprojektować, by tętniła życiem i stała się centrum życia rodzinnego.

Kuchnia podzielona na strefy

Prawidłowo zaprojektowana kuchnia, która ma być funkcjonalna i wygodna powinna być podzielona na konkretne strefy, z których każda ma inne przeznaczenie:

Strefa zapasów – na suchą żywność przechowywaną w szafkach oraz produkty w lodówce;

Strefa przechowywania – na pojemniki z żywnością, zastawę stołową, sztućce;

Strefa przygotowywania – na miski, roboty kuchenne, deski do krojenia, sztućce robocze;

Strefa gotowania – na garnki, patelnie, formy do pieczenia;

Strefa zmywania – na zlewozmywak, środki czystości, kosz na śmieci.

Kształty kuchni

Kuchnia powinna być zagospodarowana w taki sposób, by mieć wystarczająco dużo miejsca do wykonywania prac domowych a także by móc pomieścić domowników przy jednym stole. Istnieją różne kształty kuchni i według nich powinno się je urządzać. Oto one:

Kuchnia jednorzędowa

Najprostsze ustawienie mebli wzdłuż jednej ściany jest praktyczne w kuchniach wąskich i długich, ale za to najmniej funkcjonalne. Jeśli już jesteśmy zmuszeni w ten sposób zagospodarować kuchnię, należy się postarać, aby zlew był na środku, zaś lodówka i piekarnik na końcach zabudowy. Pomiędzy lodówką a zlewem i tak samo między piekarnikiem a zlewem powinno być miejsce, które pozwoli swobodnie przygotowywać posiłki. Ważne by całość była jak najbardziej zwarta. W takiej kuchni nie ma zbyt wiele miejsca na rodzinne biesiadowanie przy stole, ale jeśli tylko jest możliwość, warto ustawić chociaż niewielki stół i kilka stołeczków.

Kuchnia dwurzędowa

W tym przypadku mamy ustawione meble po dwóch przeciwległych ścianach. Nie jest to komfortowe rozwiązanie, ale zdecydowanie lepsze niż w kuchni wzdłuż jednej ściany. W kuchniach dwurzędowych pozostaje trochę wolnej przestrzeni na środku pomieszczenia, więc można postawić stół i krzesła. Chyba, że pomieszczenie jest wąskie i nie ma możliwości przesiadywać w niej całą rodziną albo ze znajomymi. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie piekarnika po jednej stronie, natomiast zlewozmywaka i lodówki po przeciwległej. Minimum jakie powinno oddzielać przeciwległe szafki to ok. 1,2 m.

Kuchnia w kształcie litery L

W takiej kuchni praca jest łatwiejsza niż w przypadku dwóch pierwszych, ponadto można przy takim układzie zyskać dużo przestrzeni. Aby tak się stało, lodówkę i zlewozmywak montujemy na dłuższej ścianie, a piekarnik na krótszej. Pomiędzy tymi urządzeniami warto zostawić wolne miejsca, które zagospodarujemy na przygotowywanie posiłków. W takim układzie zmieści się stół z krzesłami, jeśli zaś jest to kuchnia otwarta na salon, można zamontować dodatkowo barek ze stołkami.

Kuchnia w kształcie litery U

Aby pozwolić sobie na takie ustawienie trzeba być posiadaczem nieco większej kuchni, minimum 2,5 x 2,5 m. Przy takim układzie można umieścić duży blat do przygotowywania posiłków na ścianie prostopadłej do dwóch pozostałych i w ten sposób zamontować dodatkowo barek ze stołkami. W kuchni o takim kształcie zlewozmywak i lodówka powinny być na jednej ścianie, natomiast piekarnik na ścianie przeciwległej.

Należy pamiętać, aby zlewozmywaka nie umieszczać tuż pod oknem, bo stracimy oświetlony dziennym światłem blat roboczy.

Kuchnia w kształcie litery G

Jeśli taki układ to tylko w dużym pomieszczeniu, ponieważ stwarza on naprawdę duże możliwości odnośnie ustawiania mebli. W każdym bądź razie zlewozmywak powinien znaleźć się na długiej ścianie, piekarnik naprzeciwko na ścianie równoległej i nieco krótszej, natomiast lodówka na ścianie najkrótszej naprzeciwko miejsca służącego do przygotowywania posiłków.

Kuchnia z wyspą

To kuchnia, w której stanowisko pracy jest umiejscowione na środku pomieszczenia. Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie wyspy z blatem roboczym i szufladami pod spodem. Gabarytowo nie powinna przekraczać wymiarów 80 x 60 cm – jeśli chcemy zachować więcej miejsca do pracy w kuchni. Dobrze jest zamontować pod blatem gniazdko wtykowe, do którego podłączymy niezbędny sprzęt AGD.

Innym rozwiązaniem jest wyspa z elektryczną płytą grzewczą i wiszącym okapem. Jeśli chodzi o gabaryty to nie powinna przekraczać 120 x 180 cm długości. Można też umieścić w niej zmywarkę, aby nie przenosić naczyń do zlewozmywaka.

W dużej kuchni można umieścić na wyspie dodatkowo piekarnik i zlewozmywak, aby mieć wszystko co potrzebne do pracy pod ręką. Oprócz tego istnieją wyspy mobilne, które można dowolnie przestawiać.

Generalnie wyspy mogą być montowane w różnych układach kuchennych i służyć zarówno jako miejsce do przygotowywania jak i spożywania posiłków.

Otwarta kuchnia

W dzisiejszych czasach często kuchnia przejmuje funkcje salonu, zwłaszcza gdy jest połączona z pokojem. Dzięki temu wydaje się nie tylko większa, ale jest też bardziej funkcjonalna i wygodna. Dlatego najlepiej sprawdza się w niewielkich mieszkaniach i domach, ponieważ optycznie powiększa wnętrze.

Jeśli się zdecydujemy na kuchnię otwartą, pamiętajmy aby wyposażenie kuchni współgrało stylem i kolorystyką z umeblowaniem pokoju. Natomiast jeśli chcemy zaznaczyć pomiędzy tymi pomieszczeniami pewną granicę to dobrym sposobem jest postawienie niewielkiej ścianki albo murku o wysokości ok. 1,5 m. Pozwoli to nieco
zasłonić wnętrze kuchni.

Dodatkowe wskazówki:

  1. Należy zadbać o dobre oświetlenie kuchni – lampa powinna być umieszczona pośrodku sufitu lub nad stołem;
  2. Górne szafki powinny być umieszczane na takiej wysokości, byśmy otwierając je widzieli całe wnętrze;
  3. W każdej kuchni powinien być stół, jeśli jednak nie mamy tyle miejsca zamontujmy chociaż niewielki barek albo wysuwany blat.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: