Jak przygotować się do cyfryzacji sygnału telewizyjnego?


Cyfryzacja telewizji naziemnej czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, łączy zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony cyfrowym do 31 lipca 2013 roku.
Zaletami nadawania cyfrowego są:
- możliwość zaoferowania bogatszej oferty programowej;
- uzyskanie poprawy jakości obrazu i dźwięku;
- utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej;
- nadawanie obrazu w różnych formatach;
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych;
- dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym;
- możliwość odbioru przenośnego i ruchomego.
Odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością:
1. Dołączenia do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego, zwanego Set-Top-Boxem (STB) lub popularnie dekoderem.
Odbiorcy nie są zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej można wykorzystywać tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder. Posiadacze STB telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2. W tym przypadku występują jednak pewne ograniczenia, gdyż nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami STB - przed zakupem warto poradzić się sprzedawcy.
2. Wymiany analogowego odbiornika na cyfrowy (iDTV).
Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np.: przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Sposób podłączenia zależy od możliwości telewizora oraz STB i dostępnych gniazd wejść i wyjść w posiadanym sprzęcie. Trzeba pamiętać, że pomimo dostępności różnych opcji najlepszym interfejsem służącym do podłączenia STB do telewizora jest złącze HDMI.
STB powinny zapewniać:
- dla sygnału wizji - obsługę formatów SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (H.264/AVC),
- dla sygnału fonii - obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki, aż po dźwięk dookólny 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital PLus).
Niezbędne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie tych wymagań, przygotowane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 132 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam