Jak wyciszyć pokój oraz inne pomieszczenia w domu?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Hałas rozchodzi się w różnych kierunkach i bardzo trudno się od niego odizolować. Jednak zamiast uciszać wszystkich dookoła, lepiej samemu zadbać o właściwą akustykę pomieszczeń. Można to zrobić za pomocą specjalnych materiałów, które często pełnią dwie funkcje - tłumią dźwięki i zabezpieczają przegrody przed stratą ciepła. Poniżej znajdują się wskazówki, co i czym można wyciszyć.

Stropy i podłogi

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie tzw. podłogi pływającej, czyli niepołączonej z konstrukcją budynku. Betonowy podkład razem z warstwami wykończeniowymi układany jest na materiale izolującym. Drgania rozchodzą się wówczas po podłodze i nie przenoszą na inne przegrody. W remontowanych budynkach, zamiast ciężkiej podłogi pływającej, lepiej wykonać lżejszą - na legarach. Jeśli dźwięki dobiegają z dołu, na suficie można przykleić materiał izolacyjny lub wykonać sufit podwieszany.

Odgłosy towarzyszące stąpaniu po podłodze mogą być bardzo uciążliwe. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku paneli, które montowane są bez użycia kleju i w niektórych miejscach tworzy się pod nimi pusta przestrzeń. Pod posadzką należy ułożyć elastyczny materiał tłumiący hałas i likwidujący nierówności. Podłogę można dodatkowo wyciszyć poprzez dźwiękochłonne wykończenie, np.: wykładzinę dywanową, korkową lub z tworzywa sztucznego.

Ściany i instalacje

W pomieszczeniach, w których znajduje się niewiele materiałów miękkich, np.: mebli, dywanów, zasłon; ściany powinny być wykończone tak, aby rozpraszać i redukować pogłos. Można w tym celu użyć farby strukturalnej, tynku akustycznego, tapety bądź okładziny korkowej.

Również nieprawidłowo wykonane instalacje wodno-kanalizacyjne czy klimatyzacja mogą być przyczyną uciążliwych hałasów. Aby ograniczyć niepożądane dźwięki, warto zaizolować przewody materiałem dźwiękochłonnym i przeciwdrganiowym.

Materiały dźwiękochłonne:

Akustyczna wełna mineralna - wyroby z wełny mineralnej świetnie chłoną dźwięki powietrzne, jak i uderzeniowe. Do wyciszenia najlepiej użyć specjalnych płyt lub mat z wełny szklanej o podwyższonych parametrach akustycznych, wynikających ze specyficznego układu włókien.

  • Miękkie płyty - doskonale pochłaniają dźwięki rozchodzące się w powietrzu. Można je układać w ścianach, skosach poddasza, drewnianych stropach i podwieszanych sufitach;
  • Maty - stosuje się je do izolowania przegród od dźwięków powietrznych. Układa się je szybko i łatwo, ale są nieco trudniejsze w obróbce niż płyty - sporo czasu zajmuje bowiem docinanie niewielkich fragmentów.

Akustyczny styropian

Jest bardziej sprężysty niż tradycyjny styropian ekspandowany. Tłumi wyłącznie dźwięki uderzeniowe i aby nabrał optymalnych właściwości akustycznych, trzeba go dobrze obciążyć ścieśniając jego strukturę. Używa się go do izolacji stropów w konstrukcjach podłóg pływających.

  • Korek akustyczny - tworzą go cienkościenne, pokryte woskiem i wypełnione powietrzem komórki. Jest ściśliwy i elastyczny - bardzo dobrze tłumi drgania, poprawiając akustykę pomieszczeń. Płyty korka należy dobierać indywidualnie w zależności od wymaganego poziomu tłumienia. Im grubsza warstwa izolacji, tym lepsze wyciszenie.

Materiały celulozowe i drewnopochodne

  • Włókna celulozowe - właściwości izolacyjne zawdzięczają swojej budowie - porowata, gąbczasta struktura zapewnia dużą ilość powietrza zarówno w strukturze włókien, jak i w przestrzeni międzywłóknowej. W zależności od miejsca zastosowania, włókninę należy układać warstwami o różnej grubości;
  • Szkło piankowe - płyty z czarnego szkła piankowego mogą być układane w ścianach warstwowych bądź przyklejane do ścian wewnętrznych. Szkło piankowe zapewnia dobrą izolację akustyczną oraz termiczną. Najbardziej sprawdza się np.: nad garażami, gdyż posiada również właściwości paroszczelne;
  • Płyty drewnopochodne - to sprasowane włókna drzewne o zwartej strukturze. Doskonale wypełniają izolowane przestrzenie, zachowujący przy tym swój kształt. Są świetnym materiałem dźwiękochłonnym, ale też służą alergikom;
  • Płyty pilśniowe - miękkie płyty są idealne do wyciszania ścian, podłóg i sufitów, a także do wypełniana szczelin dylatacyjnych. Płyty pilśniowe są lekkie, sztywne i bardzo łatwe w obróbce.

Materiały gumowe

  • Płyty i maty gumowe - znajdują zastosowanie w obiektach przemysłowych, ale również dobrze nadają się jako izolacja pod pralkę czy zmywarkę - hałas wywoływany przez tego typu urządzenia jest wówczas mniej uciążliwy;
  • Folia dźwiękoizolacyjna - świetnie izoluje ściany, stropy i sufity podwieszane. Układając ją należy pamiętać, aby nie zostawiać szczelin - może to znacznie obniżyć parametry przegrody.

Materiały piankowe specjalne

Są najprostszym sposobem wyciszania ścian i sufitów między sąsiednimi mieszkaniami czy segmentami. Różnorodność ich nachylenia sprawia, iż pochłaniają i rozpraszają dźwięki bez względu na kierunek padania fali akustycznej.

Materiały pod podłogę

Tłumią dźwięki uderzeniowe, dlatego idealnie nadają się pod panele podłogowe bez zintegrowanej warstwy tłumiącej.

  • Elastyczna mata piankowa - niweluje nierówności, wycisza dźwięki uderzeniowe i zapobiega tworzeniu się mostków akustycznych. Można ją stosować na ogrzewaniu podłogowym;
  • Maty korkowe - nie chłoną wilgoci i nie starzeją się; są bardzo elastyczne i ściśliwe;
  • Maty poliuretanowe - nadają się pod linoleum, wykładziny kauczukowe i dywanowe. Mogą być układane m.in.: na strychach, szpachlowanych podłogach z desek, posadzkach z płytek kamiennych i ceramicznych, a także lakierowanych parkietach;
  • Tektura falista - tłumi hałas, przepuszcza parę wodą i nie sprężynuje.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady