Kupujesz wykładzinę obiektową? - Na te elementy zwróć szczególną uwagę!

Kampanie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kupno wykładziny tylko pozornie jest sprawą łatwą. Aby wykończenie podłogowe tego rodzaju spełniło wszystkie pokładane w nim oczekiwania, należy wybierać je ze szczególną starannością. W innym przypadku już po kilku miesiącach wykładzina będzie odstraszała wyglądem, a jej cechy użytkowe będą niezadowalające. Wykładziny obiektowe - jak je wybrać? Oto poradnik.

Specyfika wykładziny obiektowej

W każdej firmie, prywatnym gabinecie medycznym czy budynku użyteczności publicznej potrzebne jest eleganckie i praktyczne wykończenie podłogi. Obiekty te odwiedzają każdego dnia dziesiątki lub setki klientów. Podłoga musi więc nie tylko ładnie się prezentować, ale także być łatwą w utrzymaniu w czystości, zapewniać komfort termiczny i wyciszać pomieszczenia. Jednym słowem wykładzina obiektowa musi mieć te same cechy co ta kupowana do domu, ale powinna być znacznie od niej wytrzymalsza.

Na co zwracać uwagę - podkład

Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest rodzaj podkładu. Do wyboru jest co najmniej kilka ich rodzajów: filc, juta, gąbka, guma kauczukowa. To od nich będzie zależało w jakim stopniu uda się docieplić i wyciszyć podłogę. Bardzo dobrymi właściwościami cechują się podkłady z filcu, które są ciepłe i nie strzępią się na brzegach. To naturalny materiał, przyjazny dla zdrowia. Na podłogach betonowych lub kamiennych doskonale sprawdzą się wykładziny na podkładzie z gąbki lub gumy kauczukowej.

Tym, o czym należy pamiętać, jest fakt, że wykładzina obiektowa będzie podlegała regularnemu czyszczeniu chemicznemu. Wybierz więc podkład, który nie wejdzie w reakcję chemiczną z używanym detergentem.

Runo

Tu zaczyna się problem - oferta jest tak zróżnicowana, że wybór wykładziny staje się poważnym przedsięwzięciem. Masz do wyboru następujące rodzaje runa wykładzin:

- naturalne - wśród nich wełnę, trawę morską i włókno kokosowe;
- sztuczne - poliamid, polipropylen.

Które z nich są lepsze? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Runa naturalne są przyjemne w dotyku, wełna nie kurzy się i nie elektryzuje, jest także niepalna. Trawa kokosowa natomiast jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, a włókno kokosowe z kolei - jest szalenie eleganckie, lecz także sztywne i kłujące. Jeśli natomiast chodzi o runa z włókien syntetycznych, to można je określić jako bardzo odporne na ścieranie i rozciąganie oraz wilgoć. Są także dostępne w wielu kolorach i wzorach dzięki temu, że łatwo przyjmują barwniki.

Gramatura

Mówiąc potocznie, jest to gęstość wykładziny. Im wyższa, tym odporniejsza na rozciąganie i ścieranie jest wykładzina. Oczywistym więc wydaje się, że najlepiej sprawdzą się wykładziny obiektowe o najwyższej gramaturze - powyżej 1000 g/m2. I w budynkach użyteczności publicznej czy firmach to właśnie ten parametr można określić jako najważniejszy.

Klasa

Wykładziny podzielono na klasy, które określają ich cechy fizyczne i decydują, w jakich obiektach należy je stosować. Nas interesują, rzecz jasna, wykładziny przeznaczone do intensywnego użytkowania, czyli wykładziny klasy użytkowej oznaczonej liczbą 33. Cechują się one najwyższą wytrzymałością na ścieranie i odkształcenia. Bezwzględnie należy także kupować wykładzinę o wysokiej klasyfikacji odporności na ogień. Powinna ona być opatrzona symbolami Bfl-s1 lub Cfl-s1.

Cena

Cena nie powinna być najistotniejszym kryterium wyboru wykładziny, co nie znaczy, że tanie materiały nie mogą spełniać wymagań. Mimo iż wykładziny dywanowe o specjalnym przeznaczeniu są tanie, spełnią wszelkie kryteria jeśli chodzi o estetykę i funkcjonalność. Innym powodem, dla którego nie warto przepłacać jest dostępność modeli w zróżnicowanych wzorach i kolorystyce, dzięki czemu łatwo dostosować je do całości aranżowanego wnętrza. Zawsze to jakość powinna stać na pierwszym miejscu, dlatego nie warto kierować się zasadą, że to co tanie jest gorszej jakości bowiem w większości przypadków jest to nieuzasadnione.

Wykładziny dywanowe to doskonały sposób na wykończenie podłóg w obiektach użyteczności publicznej. Kierując się powyższymi poradami z pewnością wybierzesz najlepszy ich rodzaj.

Polecane strony

iWykładziny.pl
Tutaj znajduje się firma, która oferuje tanie wykładziny dywanowe w rolkach i płytkach w gotowych egzemplarzach lub wykonywane specjalnie na wymiar.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady