Kurz w domu - jak sobie z nim radzić

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Dywany, wykładziny, tapety, pościel, książki to największe skupiska kurzu, który odpowiada m.in.: za niesezonowy alergiczny nieżyt nosa. Osoby uczulone na kurz zmagają się ze łzawieniem oczu i swędzeniem w nosie, a także z katarem, kaszlem, trudnościami w oddychaniu i atakami kichania pojawiającymi się wcześnie rano. Nie pozbędziesz się całkowicie tego problemu, ale możesz ograniczyć jego występowanie.

Sposoby walki z kurzem

 1. Sprzątanie zaczynaj od odkurzenia sufitów i ścian. Jeśli nie posiadasz osobnych szczotek i mopów, owiń szczotkę ścierką lub starym ręcznikiem i delikatnie omieć sufit.
 2. Do wycierania kurzu na sucho, używaj ściereczki o specjalnej strukturze, która dobrze wchłania pył (najlepiej gąbki nasączonej preparatem antyseptycznym lub szmatki z mikrofibry). Zwykłą szmatką rozpylisz kurz po całym mieszkaniu.
 3. Meble przecieraj od góry, aby warstwowo usuwać zabrudzenia i nie strącać kurzu na dopiero co umytą powierzchnię.
 4. Do czyszczenia domowych sprzętów używaj odpowiednich środków. Drewniane powierzchnie czyść preparatami z woskiem, a tworzywa sztuczne - działającymi antystatycznie.
 5. Wybieraj meble na nóżkach, aby pod spodem zmieściła się bez problemu szczotka odkurzacza.
 6. Do sprzątania podłóg używaj odkurzacza wyposażonego w antyalergiczny filtr - pochłonie cały kurz i nie pozwoli wydostać mu się z powrotem. Przydatna jest również miotełka na drążku teleskopowym, którą bez problemu sięgniesz za kaloryfer.
 7. Do czyszczenia ekranu telewizora i monitora stosuj specjalne chusteczki, które nie niszczą powłoki i nie pozostawiają smug.
 8. Nie przechowuj w mieszkaniu suchych bukietów ani zbędnych bibelotów, których nie da się dokładnie wytrzeć czy umyć.
 9. Podczas prania firanek, do ostatniego płukania dodaj łyżkę soli kuchennej - staną się sztywniejsze i kurz nie będzie tak łatwo do nich przylegał.
 10. Zaopatrz się w antyalergiczną pościel i pierz ją co drugi tydzień w temperaturze 130 stopni C. Przynajmniej raz na dwa lata wymień pościel na nową.
 11. Pozbądź się dywanów i wykładzin, które są najlepszym siedliskiem dla roztoczy kurzu domowego. Najlepszym rozwiązaniem są gładkie powierzchnie.
 12. Ciężkie pluszowe zasłony i kotary zastąp roletami lub zasłonami z materiałów zmywalnych.
 13. Gładkie powierzchnie mebli i podłóg wycieraj z kurzu co drugi dzień, przy szeroko otwartych oknach. Jeśli jesteś alergikiem, zakładaj specjalną maskę ochronną.
 14. Pluszowe zabawki przechowuj w zamykanych szafkach lub plastikowych pudłach. Na noc możesz włożyć je do zamrażalnika, aby zmniejszyć ilość roztoczy.
 15. Będąc uczulonym na kurz, powinieneś również unikać trzymania zwierząt w domu, także rybek akwariowych, gdyż duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi roztoczy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~sara | 2013-01-29 19:43
Pierz pościel w tem. 130 st.celsjusza ? To chyba w mikrofalówce i tylko 1 raz.

Najnowsze porady