Łazienka bez granic – dlaczego warto wybrać odpływ liniowy
Walk-in, czyli otwarta kabina prysznicowa - najczęściej pozbawiona brodzika - to rozwiązanie aranżacyjne, który na dobre zadomowiło się we współczesnych łazienkach. Stało się to za sprawą jej niepodważalnych zalet, surowej formy i niebywałej praktyczności. Z czasem jej wygląd ewaluował i wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.
Jednym z elementów wpisujących się w minimalistyczny, a zarazem funkcjonalny charakter kabiny walk-in, są odwodnienia liniowe. Co istotne z punktu widzenia komfortu użytkowników - zastępując tradycyjne brodziki, pozwalają na aranżację przestrzeni sanitarnej pozbawionej barier. Zwiększają zatem poziom komfortu i bezpieczeństwa - ale to nie jedyne zalety tych rozwiązań.
Aranżacja bez granic
Zastosowanie odpływu liniowego oferuje całkiem nowe i praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Brak brodzika pozwala z jednej strony stworzyć minimalistyczną, nowoczesną strefę prysznicową, a z drugiej - znacznie lepiej wykorzystać przestrzeń łazienki, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Tradycyjne kabiny prysznicowe z brodzikiem są masywne, zajmują zazwyczaj sporo miejsca i tym samym wręcz przytłaczają wnętrze. Ta w wariancie walk-in, wyposażona w odpływ liniowy, daje szansę na wykreowanie łazienki lekkiej i przejrzystej. Delikatne przeszklenia na wymiar są dyskretne i niemal niewidoczne, a co więcej - optycznie powiększają przestrzeń. Rozwiązanie to pozwala nawet zrezygnować ze ścian i pozostawić tę strefę całkowicie otwartą - mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.
Dobrze zamontowany odpływ liniowy jest praktycznie niezauważalny - na zewnątrz widoczny jest tylko ruszt odpływu. Doskonały estetycznie efekt uzyskamy dobierając styl odpływu do armatury sanitarnej. To zasługa szerokiej oferty wzorniczej wykończenia profili, dostępnych np. w barwach optycznego i czerwonego złota czy czarnego chromu.
Bezpieczeństwo z wygodą
Strefa prysznicowa z odpływem liniowym, poza niewątpliwą estetyką, niesie ze sobą wiele praktycznych zalet. Brodziki mają zazwyczaj dość wysokie brzegi i ograniczają przestrzeń podłogową kabiny, przez co staje się ona mniej komfortowa w użytkowaniu. Jest to szczególnie istotne, gdy z pomieszczenia korzystają osoby starsze lub dzieci. Rezygnacja z tej bariery pozwala znacznie swobodniej korzystać z prysznica, a nawet - umieścić w jego strefie krzesło, siedzisko czy umożliwić wjazd wózkiem inwalidzkim. To także brak ryzyka potknięć i większe bezpieczeństwo - tłumaczy ekspert TECE.
Kabiny bez brodzika stanowią praktyczne rozwiązanie dla łazienek o niewielkim metrażu czy nietypowym układzie. Rezygnacja ze ścianek pozwala wygospodarować więcej miejsca na inne elementy wyposażenia, takie jak umywalka czy pralka, a nawet - tymczasowe ustawienie suszarki na pranie. Odwodnienie prysznicowe oznacza także wygodę podczas sprzątania i łatwość w utrzymaniu czystości. Jedyna czynność, jaką należy wykonać, to wyjęcie sitka i udrożnienie odpływu. Otoczenie można umyć mopem, co eliminuje konieczność stosowania specjalnych detergentów.
Montaż zaplanowany
Pamiętając o wszystkich zaletach rozwiązania, jakim jest organizacja strefy prysznicowej na bazie odpływu liniowego, warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu wykończenia lub remontu łazienki. Szczególnie w sytuacjach, gdy poddajemy strefę łazienkową całkowitej reorganizacji. Na etapie projektowania można dopasować wysokość podłogi do wymagań odpływu, położyć odpowiednią hydroizolację i wykonać optymalny spadek powierzchni posadzki w kierunku odpływu.
Decydując się na niestandardową, a zarazem funkcjonalną strefę prysznicową, warto rozważyć odpływ liniowy. W porównaniu do tradycyjnego brodzika czy wanny z prysznicem, oferuje zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne, gwarantując wygodę, bezpieczeństwo, komfort użytkowania i - co równie ważne - łatwość w pielęgnacji. A czy nie tego właśnie oczekujemy od nowoczesnej łazienki?
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam