Nowoczesna łazienka – tu liczy się higiena i bezpieczeństwo

J2CD  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

W ostatnich latach można zaobserwować pewne zmiany w podejściu do aranżacji łazienek. Design zaczął być utożsamiany nie tylko z estetyką, ale także z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Kwestie higieny wysunęły się na pierwszy plan. Dlatego urządzając nowoczesne pomieszczenia sanitarne warto zwrócić uwagę na rozwiązania podnoszące jej standardy.

Łazienka to chyba najbardziej intymna przestrzeń w domu. W jej zaciszu relaksujemy się po ciężkim dniu, przywracając harmonię dla ciała i duszy. To także pomieszczenie, które - jak żadne inne - utożsamiane jest z szeroko pojętą higieną i czystością. Urządzając łazienkę warto te kwestie potraktować priorytetowo i zwrócić uwagę na rozwiązania, dzięki którym możemy dbać o bezpieczeństwo własne i wszystkich domowników - każdego dnia.

Nie dotykać

Na ogół zarazki rozprzestrzeniają się poprzez dotyk. Dlatego - jeżeli zależy nam na zachowaniu szczególnej higieny w łazience - warto zwrócić uwagę na rozwiązania, których obsługa nie wiąże się z bezpośrednim kontaktem. Na rynku istnieje wiele takich produktów. Warto choćby wymienić armaturę sanitarną, przyciski spłukujące czy dozowniki na mydło.

- Przyciski spłukujące uruchamiane bezdotykowo wyposażone są najczęściej w specjalne czujniki ruchu, np. na podczerwień, a także technologię LED. Wychwytują celowy ruch użytkownika i aktywują spłukiwanie. Wystarczy zbliżyć dłoń na odległość 1 cm, by uruchomić działanie spłuczki. Inną ciekawą propozycją jest terminal WC, czyli stelaż ze szklaną obudową. Oprócz wspomnianej już bezdotykowej aktywacji, możemy wyposażyć go dodatkowo w filtr zapachów. Dużą zaletą obu rozwiązań jest także opcja programowania indywidualnych ustawień, takich jak zasięg czujnika, jasność podświetlenia czy spłukiwanie higieniczne - wyjaśnia Andrzej Majewski, ekspert marki TECE.

Srebro na wagę złota

Skutecznym orężem w walce z bakteriami są aktywne jony srebra, które odpowiadają za hamowanie rozwoju drobnoustrojów. Ich wyjątkowe, antyseptyczne właściwości znane są już od starożytności. Likwidują one bowiem ponad 99% bakterii, grzybów, wirusów i pleśni. Walory te doceniają także producenci rozwiązań sanitarnych. - Przyciski z jonami srebra są ciekawą alternatywą dla bezdotykowej elektroniki. Dzięki nim użytkowanie toalety staje się bezpieczne nawet w sytuacji, gdy korzysta z niej wiele osób - w tym dzieci, które mają niższą odporność organizmu niż osoby dorosłe. Często aktywne jony wykorzystuje się już na etapie produkcji. Ich gęste rozmieszczenie w całej masie surowca skutecznie przyczynia się do ochrony przed bakteriami przez cały okres użytkowania - dodaje Andrzej Majewski.

Jony srebra uwzględniane są także przez producentów farb i płytek - na etapie ich szkliwienia. Bakteriobójcze właściwości pozwalają zablokować mechanizm ich rozmnażania się i unieszkodliwić niebezpieczne dla zdrowia grzyby i pleśń.

Higiena do potęgi

Nie ma bardziej naturalnego sprzymierzeńca czystości niż woda. Nie dziwi więc rosnąca popularność toalet myjących, które pozwalają dbać o higienę w sposób bezpieczny, przyjazny dla użytkownika i środowiska. Nie wymagają stosowania dodatkowych środków czystości, a dzięki nim możemy czuć się świeżo nie tylko po wieczornej kąpieli, ale także w ciągu dnia. Lekarze podkreślają również, że korzystanie z toalety myjącej może mieć także duże znaczenie w łagodzeniu podrażnień i dolegliwości. Strumień czystej wody jest skuteczniejszy i bardziej delikatny dla skóry od tradycyjnych środków. Argumentów przemawiających na korzyść toalet myjących jest wiele. Dlatego podczas urządzania łazienki warto uwzględnić takie rozwiązanie jako element wyposażenia.

Czysto i świeżo

Mówiąc o higienie, nie można pominąć kwestii związanych z utrzymaniem czystości. Im mniej zakamarków, niejednolitych, strukturalnych powierzchni, tym łatwiejsze sprzątanie i lepsze rezultaty. Wybierając płytki ceramiczne, zwróćmy uwagę na ich strukturę. Przy odwodnieniu prysznicowym - na sposób wykończenia rynny i łatwość czyszczenia. Materiał polecany do łazienki to także szkło, którego gładka powierzchnia sprawia, że spełnia wysokie wymogi higieniczne.

- W przypadku misek bezrantowych, ale nie tylko, warto zwrócić uwagę również na płytkę do aplikacji kostek czyszczących, którą montuje się w otworze rewizyjnym spłuczki. Przemyślana konstrukcja umożliwia łatwą aplikację kostek, które odpowiadają za higienę i świeży zapach w łazience oraz zapobiegają powstawaniu osadów wapiennych na ceramice. Aktywne substancje rozprowadzane są wraz z każdym uruchomieniem spłukiwania - dodaje na koniec ekspert TECE.

Znajomość zasad higieny to jedno. Drugie to rozwiązania, które mogą wspierać użytkowników w dążeniu do zachowania czystości. Wybierając odpowiednie elementy wyposażenia możemy dbać o bezpieczeństwo i higienę - bez względu na sytuację i liczbę użytkowników korzystających z toalety.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady