O czym pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Zaletą kupna mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że nabywamy lokal całkiem nowy który sami od początku do końca możemy urządzić. Ogromny wybór firm deweloperskich, konkurencyjne ceny i ciekawe promocje przyciągają co roku wiele osób pragnących zamieszkać we własnych czterech kątach.

Zakup mieszkania może być czystą przyjemnością albo męczącą i czasochłonną transakcją jeśli zdecydujemy się na lokal w niewybudowanym jeszcze budynku. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego mieszkania?

1. Wybór odpowiedniego dewelopera

Możemy przejrzeć strony internetowe firm deweloperskich, odwiedzić ich biura albo wybrać się na targi mieszkaniowe. W dużych miastach są one organizowane zwykle dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Można wówczas porozmawiać z przedstawicielami firm i poznać szczegółowe oferty. Bardzo często targi są świetną okazją, aby skorzystać z ciekawych promocji.

Jeśli jesteśmy na tyle zabiegani, że nie mamy czasu zajmować się wyszukiwaniem właściwej oferty, warto zwrócić się o pomoc do firmy pośredniczącej w sprzedaży-kupnie nieruchomości.

2. Wiarygodność firmy deweloperskiej

Przed wyborem konkretnej oferty należy zapoznać się z działalnością firmy i dowiedzieć jak najwięcej o deweloperze. Najlepiej udać się do sądu i przejrzeć księgę wieczystą a także sprawdzić czy firma nie jest w stanie upadłości. Należy również sprawdzić, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym realizuje inwestycję. Warto sprawdzić również kapitał jakim dysponuje firma, czy nie jest to przypadkiem firma z 50 000 PLN kapitałem zakładowym. Lepiej się takich firm wystrzegać. 

Warto umówić się na spotkanie w siedzibie dewelopera, aby poznać szczegóły inwestycji czyli dokładną lokalizację budynku i jego otoczenie, możliwość ewentualnej przebudowy mieszkania. Można również poprosić o dokumentację przedstawiającą doświadczenie w zakresie budowy mieszkań, certyfikaty i projekty zrealizowanych do tej pory inwestycji.

Pamiętajmy o tym, że podpisanie umowy teraz a sporządzenie aktu notarialnego np.: za rok może wiązać się z ryzykiem dojścia dewelopera do upadłości. Warto zatem już podpisać umowę wstępną w formie aktu notarialnego. Czasami może się okazać, że deweloper już na samym początku będzie kręcić nosem na podpisanie wstępnej umowy w formie aktu notarialnego. W takim wypadku już powinno nam się zapalić światełko ostrzegawcze. 

3. Cena mieszkania

Jest uzależniona od wielu czynników. Na pewno jednym z najważniejszych jest lokalizacja budynku, im bliższa centrum miasta tym wyższa cena. Otoczenie i standard wykończenia budynku i lokalu - balkony, windy, podjazdy dla niepełnosprawnych, podziemny parking, monitoring, ochrona, plac zabaw dla dzieci, ogrodzona posesja - to wszystko ma wpływ na cenę końcową zakupu mieszkania.

4. Podpisanie umowy

Jeśli zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, będziemy musieli podpisać umowę z deweloperem. Warto wcześniej zapoznać się z jej dokładną treścią; umowa powinna zawierać wszystkie szczegóły transakcji i zapisy zgodne z obowiązującym prawem. Czasem zdarza się, że treść umowy jest korzystniejsza bardziej dla samego dewelopera, dlatego trzeba ją dokładnie czytać i dopytywać o każdą niejasność.

Przeniesienie własności mieszkania i przekazanie środków finansowych powinno być zrealizowane w obecności notariusza. Dokumentem stwierdzającym nabycie mieszkania jest akt notarialny.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Amelia | 2011-06-08 10:35
Witam,
Morizon realizuje teraz fajny program. Jak się kupi przez nich dom albo mieszkanie to otrzymuje się bon pieniężny do wymiany na meble, telewizor, zmywarkę, czy jakieś inne rzeczy wyposażenia domowego.
www.morizon.pl/zamieszkaj.

Amelia