Pleśń w domu - skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Poradopedia.pl  |   |  + 5  |  Ocena: (głosy: 0)

Pleśń może pojawić się wszędzie - na ścianie, ubraniach i artykułach spożywczych. Wygląda bardzo nieestetycznie, a na dodatek szkodzi zdrowiu. Poniżej przeczytasz o tym, jak radzić sobie z pleśnią i co robić, by zminimalizować ryzyko jej pojawienia się w domu.

Warunki sprzyjające rozwojowi pleśni

Pleśń najczęściej powstaje w pomieszczeniach z nieodpowiednią wentylacją, dużą wilgotnością powietrza oraz temperaturą powyżej 20 stopni C. W domu pleśń wykształca się głównie w łazience (w rogu wanny bądź też w kabinie prysznicowej), ale też w narożnikach ścian zewnętrznych, złączach ścian i stropów oraz nadprożach.

Musisz jednak pamiętać, że pleśń może występować również w tych mniej widocznych miejscach, np.: za szafą, tapetami lub listwami podłogowymi.

Pleśń - negatywne skutki dla domu i zdrowia

Grzyb na ścianie
Zdjęcie (cc) Infrogmation
Pierwszym sygnałem świadczącym o pleśni jest specyficzny zapach stęchlizny, mimo częstego wietrzenia mieszkania. Zwykle jej obecność wychodzi na jaw dopiero po pojawieniu się brzydkich wykwitów na ścianie lub armaturze. Na zaatakowanych przez pleśń powierzchniach zaczną pojawiać się plamy, mogące przybierać kolory: od czarnego, przez zielony, aż do białego. Następnie zauważysz spękania powłoki malarskiej i odspajanie tynku lub odklejanie się tapety.

Pleśń w mieszkaniu to jedna z głównych przyczyn alergii skórnych, trudności z oddychaniem i wielu innych niebezpiecznych infekcji, również skórnych. Obecność pleśni może powodować bóle mięśni i stawów, infekcje skórne, zapalenie zatok i ogólne zmęczenie organizmu. Przebywając w takim pomieszczeniu, narażasz się na alergię wziewną i skórną. U dzieci dodatkowo może wystąpić zapalenie stawów oraz podrażnienie skóry i oczu, a także alergiczne zapalenie zatok. Ponadto, grzyby pleśniowe są odpowiedzialne za bezsenność, problemy z utrzymaniem równowagi i częste bóle głowy, a w najgorszym wypadku mogą stać się przyczyną raka, martwicy wątroby oraz uszkodzenia nerek.

Walka z pleśnią

Najpierw musisz usunąć nalot i grzybnię poprzez zeskrobanie ze ściany wierzchniej warstwy pleśni - zrób to przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka chemicznego lub innych środków mających Ci pomóc w pozbyciu się nalotu. Następnie możesz rozpocząć zwalczanie grzybni, stosując domowe sposoby lub profesjonalne środki antypleśniowe.

 1. Ocet - do przemywania ścian pokrytych nieprzyjemnym nalotem użyj roztworu wody z octem (w proporcji 4:1).
 2. Ekstrakt z nasion grejpfruta - roztwór wody i wspomnianego ekstraktu to bezpieczny, bezbarwny środek doskonale radzący sobie ze zwalczaniem pleśni i grzybów w domu. Do posmarowania ściany użyj mieszanki składającej się z 10 kropli ekstraktu z nasion grejpfruta oraz 1/2 litra wody.
 3. Olejek herbaciany - do walki z pleśnią użyj jednego z olejków eterycznych. Najsilniejsze działanie ma właśnie olej z drzewa herbacianego. Dodaj kilka kropli do wody z mydłem, a następnie przemyj ścianę zaatakowaną przez pleśń. Olejek herbaciany zabija grzybnię oraz zapobiega ponownemu powstaniu nalotu.
 4. PILMAS Zabójca pleśni to środek o właściwościach grzybo-, pleśnio i bakteriobójczych. Likwiduje pleśń z wszelkich materiałów budowlanych (tynki tradycyjne, mineralne, akrylowe, silikonowe i inne), zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Bez problemu wyczyścisz nim zewnętrzne ściany budynku, płyty betonowe, lastriko, kamienie, drewniane meble ogrodowe, itp. Stosuj ten środek profilaktycznie przed malowaniem, nanosząc go na ściany i miejsca zagrożone występowaniem pleśni.
 5. ORO preparat do usuwania pleśni i grzyba - dzięki niemu pozbędziesz się nieprzyjemnego nalotu na glazurze, fugach, ścianach, sufitach, murach, drewnie i sztucznych tworzywach. ORO dokładnie penetruje szczeliny wokół wanien, muszli klozetowych, umywalek, mebli kuchennych.
 6. GrzyboSTOP preparat do usuwania grzybów i pleśni - bardzo skutecznie zwalcza pleśń powstałą na takich materiałach budowlanych jak: tynk, beton, zaprawy cementowe i cementowo-wapienne. Jest łatwy w użyciu - nie musisz posiadać żadnego specjalistycznego sprzętu, aby wykonać prace odgrzybieniowe.
 7. Bio4Fresh ekologiczny oczyszczacz powietrza i pochłaniacz wilgoci - eliminuje nieprzyjemne zapachy, hamuje rozwój bakterii oraz grzybów, zmniejsza ilość alergenów w otoczeniu. Bio4Fresh jest całkowicie naturalny - nie zawiera żadnych substancji chemicznych. To produkt ekologiczny, przyjazny dla zwierząt i roślin, a także środowiska naturalnego. Bez większych obaw możesz stosować go w obecności dzieci i osób wrażliwych oraz cierpiących na alergie.

Środki zapobiegawcze

Aby uchronić dom przed pleśnią:

 • zadbaj o sprawną instalację wentylacyjną i kontroluj jej działanie;
 • codziennie wietrz mieszkanie;
 • wietrz łazienkę jak najczęściej i wycieraj do sucha podłogę oraz ściany;
 • ręczniki i ubrania susz w pozycji rozłożonej, a wilgotnym butom pozwól przeschnąć przed wstawieniem ich do szafki;
 • dbaj o porządek w kuchni - owoce i warzywa (w tym ziemniaki oraz włoszczyznę) przechowuj w lodówce;
 • do sprzątania mieszkania używaj preparatów antypleśniowych; sprawdzaj często ściany za wysokimi meblami;
 • jeśli jesteś alergikiem - nie wkładaj do szafy wilgotnych ubrań i butów (wywieszaj ubrania na zewnątrz, by je przewietrzyć), nie hoduj w domu roślin doniczkowych, nie używaj nawilżaczy powietrza - wilgoć sprzyja rozwojowi alergenu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 5
~Gosia | 2014-09-23 16:54
Cześć mam problem z meblościanką przeprowadziłam się z mężem do czystego domu gdzie nie ma pleśni. W poprzednim miejscu zamieszkania pleśń była dla nas koszmarem. Z tamtego mieszkania zabraliśmy wszystkie meble na których obecnie zaczęła się pojawiać pleśń. Co zrobić i jak usunąć ją z tych mebli, środki chemiczne nie wchodzą w grę gdyż mam małe dzieci. Pozdrawiam
~gosia77 | 2013-12-30 12:28
Ja polecam HG Mould Spray (uk) albo polski Plestop.Wystarczy spryskac sciany i przygladac sie jak znika.Uwierzcie mi plesn doslownie znika na twoich oczach.Co prawda zapach nie jest przyjemny, cos jak intensywny chlor na basenie,ale za to sciany jak nowe.
~ed | 2013-10-07 18:32
bzdura jakaś, usuwać należy po spryskaniem środkiem grzybobójczym a nie przed. gratuluje pomysłu skrobania żywej grzybni, no chyba że w masce przeciwgazowej. po to się pryska żeby tego świństwa nie wdychać
~Gtumis | 2013-07-25 23:01
Metoda czesto stosowana w u.k zamalowac I wyglada czysto dobra rada nastepnym razem jak bedziesz zmienial mieszkanie zrob to w okresie jesienno zimowym trudniej ukryc takie niespodzianki pod farba lub kup w b&q urzadzenie do sprawdzania pziomu wilgoci w tynkach (20£)
~uk | 2013-03-14 10:14
Po jakim czasie moze pojawic sie plesn w domu? Wynajelam mieszkanie swiezo wymalowane przez wlascicieli i juz po miesiacu w sypialni w rogu za lozkiem pojawila sie plesn. Czy to oznacza, ze zostala ona zwyczajnie zamalowana?

Najnowsze porady