Ręcznie czy w pralce? Z namaczaniem czy bez? Podpowiadamy, jak odpowiednio prać firanki.

Sfera  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdy z nas chce cieszyć się widokiem pięknie udekorowanych okien w salonie, sypialni czy kuchni. Niestety, większość firan niczym magnes przyciąga kurz, tłuszcz i inne zabrudzenia. Ekspert marki Haft radzi, jak je prać, aby długo utrzymywały swój naturalny kształt i kolor.

 

 

 

Najpierw namaczanie

 Kurz, dym papierosowy, tłuszcze – wszystkie te zabrudzenia głęboko wnikają w strukturę firan. Aby doprowadzić je do czystości, powinniśmy je najpierw namoczyć. Najlepiej zrobić to w dużej misce lub wannie, do której dodajemy płatki mydlane lub roztwór wybielającego proszku do prania. Firanę składamy w kostkę i moczymy w wodzie przez kilka godzin. W przypadku, gdy firanki są bardzo brudne, na przykład od tłuszczu czy przesiąknięcia papierosowym dymem, czas namaczania powinien być dłuższy. Konieczna będzie też wymiana wody w misce – mówi Magdalena Tomaszewska, ekspert marki Haft, posiadającej 130-letnią tradycję w produkcji firan.  

 

 

Unikajmy wirowania

 

Po namoczeniu firankę należy kilkakrotnie wypłukać, a następnie delikatnie wygnieść. Zdecydowana większość firan nadaje się do prania w pralce, więc nie musimy robić tego ręcznie. Pamiętajmy, że temperatura wody nie powinna przekraczać 40°C. Unikajmy mocnego wirowania, szczególnie w przypadku delikatnych tkanin. Możemy je wyprać w specjalnym proszku do prania firan, soli z wybielaczem optycznym lub w zwykłym proszku. Nasypujemy go jednak mniej niż w przypadku tradycyjnego prania. Przed końcem warto dolać trochę płynu do płukania tkanin – dzięki niemu firanki będą pięknie pachnieć.

 

Znów jak nowe

 

– Wyprane firany, po tym jak ociekną z wody, wieszamy w oknie mokre – ich własny ciężar będzie je prostował. Niektóre jednak wymagają prasowania – robimy to, gdy są jeszcze wilgotne, pamiętając o prasowaniu ich wzdłuż nitki, aby nie naruszyć struktury materiału – podkreśla Magdalena Tomaszewska, ekspert marki Haft. –  Dla tych, którzy nie przepadają za częstym praniem i prasowaniem, najlepszym rozwiązaniem będą firanki posiadające specjalne wykończenie antyelektrostatyczne. Dzięki niemuograniczone zostaje zbieranie się ładunków elektrostatycznych na powierzchni tkaniny – firanki mniej się elektryzują i nie przyciągają kurzu. Istotne jest również, czy firanki posiadają wykończenie zmiękczające. Warto wybierać właśnie takie, ponieważ nie tylko dobrze układają się w oknie i są miłe w dotyku, ale również mniej gniotą się podczas prania, są odporne nawet na wielokrotne pranie, a w niektórych przypadkach zastosowanie takiego wykończenia eliminuje konieczność ich prasowania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady