Rolety - podpowiadamy jak wybrać odpowiednią osłonę okienną

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Tradycyjne firany i zasłony na oknach powoli przechodzą do lamusa, a na ich miejscu coraz częściej pojawiają się rozmaite rolety i żaluzje. Okazały się one świetną alternatywą dla materiałowych zasłon, dając idealną ochronę przed słońcem w dzień, w nocy natomiast zapewniając prywatność. Są również doskonałymi elementami dekoracyjnymi, dzięki którym wnętrza stają się stylowe i bardzo oryginalne. 

Zamontowanie rolet okiennych należy planować już na etapie projektowania wystroju wnętrza mieszkania lub biura. Niezliczona ilość modeli osłon w rozmaitych wzorach i kolorach dostępnych na rynku sprawiają, że każdy znajdzie produkt spełniający wszelkie wymagania. Przy wyborze odpowiedniej osłony przede wszystkim należy kierować się własnym gustem. Nie ma bowiem jednej uniwersalnej rolety, która podobałaby się każdemu.

Na początku warto się zastanowić jaką funkcję mają pełnić osłony, które zamierzamy kupić. Czy mają to być zewnętrzne antywłamaniowe lub wewnętrzne, do mieszkania czy może do biura? Montowane razem z oknem czy stanowiące jego osobną część? Z jakiego materiału mają być wykonane oraz w jakiej kolorystyce?

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Montowane rolet na zewnątrz jest coraz częściej stosowanym zabiegiem podczas budowy domu. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wyróżnia się następujące modele:

 • antywłamaniowe rolety — montując je można mieć pewność, że żadna niepożądana osoba nie wtargnie przez okno do domu lub biura,

 • natynkowe rolety — często montowane w nowoczesnych budynkach. Roleta wykonana jest w całości z aluminium, co dodatkowo wpływa na jej wysoką jakość,

 • podtynkowe rolety — są bardziej dyskretne, znaczna jej część znajduje się pod tynkiem. Dzięki temu widoczny jest tylko pancerz i prowadnice,

 • rolety nadprożowe — montowane podczas budowy ścian budynku. Skrzynka rolety jest w pełni zabudowana,

 • rolety nadstawne — skrzynka rolety nakładana jest na ramę okna lub drzwi.

ROLETY WEWNĘTRZNE

Pełnią funkcję typowe dla tradycyjnych zasłon. Mają nie tylko chronić naszą prywatność, ale również dobrze prezentować się we wnętrzu. Najczęściej spotykanymi rodzajami rolet są:

 • ekranowe — zwijają się na specjalną rolkę z pomocą silniczka lub ręcznie za pośrednictwem łańcuszka czy sznurka. Mogą występować w wersji wolnowiszącej lub zabudowanej,

 • wolnowiszące — montuje się je na rolce na ścianie nad oknem lub w górnej części futryny.

 • kasetowe, czyli poruszające się w prowadnicach zapobiegających poruszaniu się rolety np. pod wpływem wiatru,

 • rolety rzymskie — prosty mechanizm sprawia, że nie są nawijane na rolkę, tylko składane falami po pociągnięciu za sznurek. Równomierne składanie gwarantują poprzeczne fiszbiny. Rolety rzymskie ze względu na dużą estetykę są bardzo często stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych,

 • austriacka roleta — podnosi się i opuszcza jak kurtyna w teatrze. Wyglądem przypomina tradycyjną zasłonę, jednak specjalny system sznurków sprawia, że podniesiona stanowi wyjątkowy element dekoracji,

 • plisowana roleta — ma formę harmonijki. Mogą być jednofunkcyjne (zwijane od dołu ku górze) lub dwufunkcyjne (składane w obu kierunkach). Ten typ świetnie sprawdza się zarówno w mieszkaniach, jak i biurach czy salonach kosmetycznych,

 • dzień-noc — są to podwójne rolety z pasami z materiału, pomiędzy którymi występują przerwy o takiej samej szerokości. Gdy pasy nachodzą na siebie, do pomieszczenia wpuszczane jest światło, natomiast gdy ustawi się je naprzemiennie, wtedy przesłonięte zostaje całe okno.

MATERIAŁ

W zależności od typu rolety mogą one zostać wykonane z różnych materiałów. 

Papier

Rolety papierowe są lekkie, tanie i ekologiczne. Z papieru najczęściej produkuje się rolety plisowane. Nie wymagają one zastosowania skomplikowanych mechanizmów, a ich zamontowanie jest banalnie proste. Jedyną wadą rolet wykonanych z papieru jest ich niska trwałość. 

Tkanina

Do wyboru są materiały poliestrowe, bawełniane, jedwab, woal i wiele innych. Wybór zależy od upodobań i zasobności portfela. Kasetowe rolety, najczęściej wybierane w biurach wykonane są z trwałych materiałów sztucznych, natomiast rzymskie mogą zostać wykonane z dowolnego rodzaju materiału.

Bambus i Trzcina

Rolety z tych materiałów bardzo ocieplają wnętrze i świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu etno. Ich mechanizm działa podobnie do rolet ekranowych. Za pomocą sznurka zwijają się ku górze, tworząc rulon. Nie trzeba ich prać, wystarczy wilgotną ściereczką przetrzeć kurz. 

Folia refleksyjna

Skutecznie odbija promienie słoneczne, nie ograniczając widoku z okna. Montuje się ją w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych, głównie w dużych przeszklonych biurach.

Ilość rodzajów i modeli rolet dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście w profesjonalnych salonach sprzedających rolety, wykwalifikowani pracownicy zawsze służą pomocą i radą przy wyborze odpowiedniej osłony, dokonają właściwego pomiaru okna oraz zajmą się montażem zakupionej rolety. Takie usługi świadczy m.in. Centrum Żaluzji i Rolet Lubas Concept w podwarszawskich Jankach. Ich bogata oferta każdemu klientowi pozwoli wybrać idealny dopasowany do potrzeb produkt.

Polecane strony

Centrum Żaluzji i Rolet Lubas Concept
Zaufany sprzedawca rolet w Warszawie oferujący bogaty wybór wysokiej jakości rolet okiennych w konkurencyjnych cenach.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~nowakowskaedyta | 2018-09-24 13:14
rolety rzymskie są przepiękne, nabyłam ostatnie takie do sypialni
https://www.knall.com.pl/92,Roleta-Rzymska-ze-szprosami

Najnowsze porady