Okna - rolety, żaluzje, czy plisy? W jakich pomieszczeniach co powiesić?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, dzięki którym sami możemy regulować poziom nasłonecznienia w pomieszczeniu. Bogactwo wzorów i kolorów pozwala dopasować rolety i żaluzje do indywidualnego charakteru każdego wnętrza.

Rolety

Mogą być wykonane z różnych materiałów, m.in.: tkanina i drewno. W zależności od rodzaju mogą chronić pomieszczenie przed światłem lub całkowicie je zaciemnić.

Rolety rzymskie

Nadają wnętrzu przytulności, idealnie pasują do pomieszczeń w stylu klasycznym jak i nowoczesnym. Mogą być wykonane ze sterowaniem łańcuszkowym, sznurkowym, elektrycznym albo tzw. silent spring (samoczynne podnoszenie rolety z kontrolowaną prędkością dzięki specjalnemu mechanizmowi).

Żaluzje poziome

Składają się z cienkich lameli ułożonych poziomo, zamocowanych na sznurkowych drabinkach. Zmieniając nachylenie "pasków" regulujemy poziom doświetlenia w pomieszczeniu. Wykonane są m.in.: z aluminium, PCV albo drewna. Najlepsze są żaluzje drewniane, ponieważ są najbardziej eleganckie, a ponadto zbierają mniej kurzu niż chociażby żaluzje z aluminium. Żaluzje są bardziej odpowiedni w pomieszczeniach bardziej nasłonecznionych lub sypialniach.

Żaluzje pionowe (verticale)

Laminowane pasy zamocowane na szynie nośnej, zamykające się lub otwierające za pomocą dwóch sznurków znajdujących się na bokach żaluzji. Do wyboru są żaluzje rozsuwające się na jedną stroną lub od środka na boki. Pasy są zaopatrzone na dole w specjalny obciążnik zapewniający odpowiednią stabilność, można je również skracać poprzez przycinanie u góry.

Żaluzje panelowe

Zwane również japońskimi storami albo angielskimi "panel track". Nadają wnętrzom eleganckiego wyglądu przypominającego ruchome ściany japońskie. Mogą być wykonane z tradycyjnych tkanin jak i sznurków (tzw. strings). Sterowanie może odbywać się ręcznie za pomocą rączki przymocowanej do pierwszego panelu albo za pomocą sznurka - podobnie jak w verticalach.

Plisy

Wprowadzają do wnętrza spokojny klimat, można sterować nimi ręcznie jak i elektrycznie; opuszczając, podnosząc i zatrzymując na dowolnej wysokości. Idealne są w pomieszczeniach, gdzie panuje chłód, ponieważ bardzo przepuszczają światło. Plisy wykonane z cieńszego materiału dodatkowo przy zapalonym świetle mogą prześwitywać na zewnątrz.

Zastosowanie

Żaluzje poziome pasują do każdego rodzaju wnętrza.

Żaluzje poziome i pionowe wykorzystywane są w dużych pomieszczeniach jako ruchoma przegroda.

Żaluzje pionowe regulują ilość światła w szerokich otworach drzwiowych (balkony) oraz przy dużych połaciach okiennych. Idealnie nadają się do biur.

Żaluzje panelowe montujemy w pomieszczeniach, którym chcemy dodać nowoczesnego wyglądu; mogą zakrywać okno albo stanowić ruchomą ścianę.

Rolety wodoodporne i winylowe nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności: łazienki i kuchnie.

Rolety umieszczone w prowadnicach umożliwiających ich przyleganie do okna montowane są w oknach dachowych.

Plisy najczęściej stosowane są we wnętrzach, którym chcemy zapewnić odpowiednie doświetlenie i zakryć dowodny fragment okna. Idealnie pasują do okien standardowych jak i dachowych.

Dodatkowe wskazówki:

Rolety bambusowe nadadzą wnętrzu ciepły i egzotyczny charakter.

Rolety rzymskie są praktycznymi osłonami okiennymi o wyjątkowych walorach dekoracyjnych.

Plisy zamontowane na dwóch uchwytach można zsuwać od dołu i od góry.

Montaż osłon okiennych musi być poprzedzony dokładnymi pomiarami pomieszczenia. Oprócz warunków technicznych żaluzje, rolety bądź plisy powinny być dopasowane pod względem stylu i wyposażenia pomieszczenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~?xzcv | 2013-06-25 18:06
taki artykul bez materialu graficznego az sie prosi o zdjecia

Najnowsze porady