Termoizolacja – na wysokie ceny energii!

BVMG  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wzrost cen gazu oraz węgla sprawia, że energia jest coraz droższa, a co za tym idzie, rosną też koszty ogrzewania i chłodzenia domów. To jednak nie jedyne wyzwanie, z którym musimy się mierzyć. Niekorzystne zmiany klimatu, smog, niska jakość powietrza w pomieszczeniach... Czy możemy coś z tym zrobić? Owszem. Istnieje narzędzie o szerokim spectrum działania, które może poprawić naszą sytuację w każdym z tych aspektów - termoizolacja budynków.

 

Przetrwać kryzys energetyczny

Wysokie wzrosty cen energii elektrycznej, gazu oraz węgla windują koszty eksploatacji budynków, obciążając coraz bardziej budżety gospodarstw domowych, które i tak są już mocno nadwyrężone przez rozpędzoną inflację. - Remedium na obecną sytuację na rynku energetycznym jest ograniczenie do minimum strat ciepła poprzez zastosowanie wydajnej termoizolacji w nowych budynkach oraz termomodernizację starszych nieruchomości. Im więcej ciepła zatrzymamy w naszym domu, tym mniej energii, gazu czy węgla zużyjemy, żeby go ogrzać w okresie niskich temperatur i uzyskać optymalny komfort cieplny - mówi Tomasz Jarzyna z Baumit Polska. - Wybierając odpowiednie rozwiązanie do ocieplenia, możemy zaoszczędzić także sporo na chłodzeniu pomieszczeń w czasie upałów, bo gorące masy powietrza zostaną zatrzymane na zewnątrz. W efekcie możemy nawet o połowę zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, co w przypadku domu jednorodzinnego oznacza oszczędności na poziomie nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Różnica jest odczuwalna już teraz, a mając w perspektywie nieuchronny, dalszy wzrost kosztów energii, będzie jeszcze większa - dodaje.

STOP smog

Zyskać możemy jednak znacznie więcej. Warto pamiętać, że wraz z niższym zapotrzebowaniem budynków na energię, do atmosfery uwalnianych jest mniej zanieczyszczeń, będących efektem spalania paliw w procesie jej wytwarzania. Termoizolacja pomaga rozwiązać problem, redukując jego przyczynę, jaką jest ogrzewanie nieefektywnych energetycznie domów paliwami niskiej jakości, spalanymi w wysoce emisyjnych kotłach i piecach. Ocieplając nasze domy, możemy zatem nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu, lecz także dołożyć swoją cegiełkę w walce ze smogiem, który szczególnie daje nam o sobie znać w sezonie grzewczym, zatruwając środowisko i zwiększając ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób układu oddechowego, krwionośnego czy nerwowego. Tylko łącząc siły, możemy wyjść zwycięsko z tej bitwy. Razem możemy wiele - eksperci szacują, że termomodernizacja polskich domów może o dwie trzecie zmniejszyć ilość generowanych przez nie szkodliwych substancji.

 

Mieszkać zdrowiej

Nie możemy przy tym jednak zapominać, że zastosowanie systemu ocieplenia to coś więcej niż poprawa efektywności energetycznej, niższe koszty ogrzewania i chłodzenia domu czy mniejszy ślad węglowy. To szansa na bardziej przyjazne warunki mieszkaniowe, Jak wyjaśnia Tomasz Jarzyna, dobry jakościowo system ocieplenia pozwala uzyskać najbardziej stabilny klimat w pomieszczeniach. W chłodne i mroźne dni zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz, a podczas upałów blokuje gorące masy powietrza, chroniąc wnętrza przed przegrzaniem. Bez względu na panującą za oknem aurę, znacząco podnosi komfort użytkowania pomieszczeń i wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Termoizolacja pomaga również utrzymać kontrolę nad wilgocią - eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej, dzięki czemu nie osadza się na ścianach, pozbawiając tym samym grzyby pleśniowe środowiska, w którym mogłyby się rozwijać. Wpływa tym samym korzystnie na warunki mieszkaniowe, w tym na jakość powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach.

Podsumowując, termoizolacja budynku poprawia klimat we wnętrzach. Im wyższa jest temperatura powierzchni ściany, tym przytulniej jest w mieszkaniu, a powietrze w budynku łatwiej i szybciej się ogrzewa. To natomiast oznacza, że zużywamy mniej energii, by uzyskać oczekiwany komfort cieplny, koszty ogrzewania budynku maleją i emitujemy mniejszą ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Efekt? Trzy pieczenie upieczone na jednym ogniu - lepsze warunki mieszkaniowe, czystsze powietrze i niższe rachunki.

Aby jednak mieć pewność, że inwestycja w ocieplenie domu przyniesie nam maksymalne korzyści, ważne jest zastosowanie materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjnych, idące w parze z prawidłowym wykonawstwem. Pamiętajmy, że najlepsze i pewne efekty osiąga się w systemie. Ważne, aby jego elementy pochodziły od jednego producenta, dzięki czemu będą optymalnie ze sobą współpracowały.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady