Wodne królestwo w Twoim domu!

SferaPRT  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Posiadanie akwarium jest wspaniałym i wciągającym hobby dla ludzi w każdym wieku, w tym również dla całej rodziny. Założenie swojego pierwszego zbiornika jest dużo prostsze, niż mogłoby się to wydawać. Wystarczy tylko zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

Krok 0 J - ZANIM pójdziesz do sklepu po akwarium zdobądź minimum wiedzy na temat akwarystyki. Kup dobrą książkę, poszperaj w internecie, porozmawiaj ze znajomym akwarystą lub idź do dobrego sklepu akwarystycznego, w którym uzyskasz pomoc. Pamiętaj, im więcej wiesz tym mniej błędów popełnisz.

Krok 1 – zaplanuj w domu miejsce w którym chciałbyś postawić akwarium. Najlepiej, jeśli będzie ono możliwie oddalone od okna (unikniesz dzięki temu niepotrzebnych problemów z glonami). Przy okazji zastanów się, jak duży zbiornik chcesz kupić. Optymalna objętość dla początkujących akwarystów to 50-100 l. Nie kupuj na początek mniejszego akwarium – jest ono wprawdzie tańsze, ale dość trudno utrzymać w nim stabilne warunki, czyli czystą wodę.

Krok 2 – skompletuj wyposażenie techniczne. Akwarium – dla prawidłowego funkcjonowania – wymaga zapewnienia oświetlenia, filtracji  i ogrzewania wody. Wskazane jest również jej napowietrzanie. Najważniejszym z urządzeń jest filtr, który dba o czystość wody – nie warto na nim oszczędzać, bowiem dobry model gwarantuje brak kłopotów w późniejszej pielęgnacji zbiornika. Wygodnym rozwiązaniem dla początkujących są gotowe w pełni wyposażone zestawy akwarystyczne znajdujące się w ofercie wielu producentów.

Krok 3 – urządź wnętrze akwarium. Do tego będzie potrzebne podłoże – gruby piasek lub żwir, dekoracje, takie jak specjalnie przygotowane kawałki drewna, kamienie i fragmenty skał czy łupiny orzechów kokosowych. Podłoże wypłucz i wsyp na dno zbiornika, a na nim ułóż dekoracje tak, aby tworzyły atrakcyjną całość.

Krok 4 – wypełnij akwarium zwykłą wodą kranową. Ponieważ jednak może zawierać on szkodliwe dla ryb domieszki dodaj do niej specjalnego akwarystycznego uzdatniacza, który je zneutralizuje. Wodę należy nalewać powoli, tak, aby nie zniszczyć stworzonej wcześniej aranżacji.

Krok 5 – po nalaniu do akwarium około połowy wody możesz przystąpić do sadzenia roślin. Należy je dobrać uwzględniając moc oświetlenia zainstalowanego w naszym zbiorniku. Po obsadzeniu akwarium dopełnij je wodą po czym dodaj do niej biostarter – specjalny preparat inicjujący w zbiorniku naturalne procesy biologiczne. Po odczekaniu minimum tygodnia możesz udać się do sklepu po wymarzone ryby. Pamiętaj, aby wraz z nimi nabyć odpowiednie pokarmy!

 

Wodne królestwo w Twoim domu!

Prawidłowa pielęgnacja akwarium

Opieka nad akwarium jest stosunkowo prosta i zajmuje zaledwie kilka minut dziennie oraz około pół godziny raz w tygodniu.

Codziennie należy:

- nakarmić ryby – możesz to robić raz lub dwa razy dziennie podając pokarm w bardzo małych porcjach tak, aby ryby mogły zjeść go w ciągu 30 sekund. Zapobiegnie to zmętnieniu wody w akwarium. Raz w tygodniu nie karm ryb w ogóle. Taka jednodniowa głodówka wyjdzie im na zdrowie

- włączyć i wyłączyć światło – aby pominąć ten obowiązek możesz kupić wyłącznik czasowy, który zrobi to za Ciebie

- sprawdzić czy wszystkie urządzenia działają poprawnie i czy woda ma prawidłową temperaturę. To wszystko.

Raz w tygodniu musisz:

- oczyścić szyby z glonów – najlepiej użyć do tego celu wygodnego czyścika magnetycznego, dzięki któremu nie musisz moczyć rąk w wodzie

- usunąć ewentualny nadmiar roślin przycinając ich łodygi bądź ostrożnie wyrywając z podłoża niektóre egzemplarze

- podmienić wodę w akwarium. Za pomocą odmulacza spuszczasz ok. 20% zawartości zbiornika do wiaderka, po czym uzupełniasz braki wodą kranową do której dodałeś uprzednio uzdatniacza

- umyć wkłady w filtrze akwariowym (jeśli w Twoim akwarium pracuje filtr wewnętrzny). UWAGA! Nie wolno myć ich w wodzie kranowej, gdyż grozi to zniszczeniem rozwijających się tam pożytecznych bakterii filtracyjnych. Wkłady myj w brudnej wodzie spuszczonej z akwarium podczas podmiany. Pamiętaj o tym, bo to bardzo ważne! Jeśli nie chcesz zbyt często czyścić filtra możesz kupić filtr kanistrowy – jest wprawdzie nieco droższy, ale czyści się go znacznie rzadziej – nawet raz na wiele miesięcy.

Jeśli będziesz przestrzegał tych prostych zaleceń i regularnie wykonywał wszystkie prace to Twoje akwarium może funkcjonować bez przeszkód przez wiele lat stając się ozdobą Twojego mieszkania i powodem do zazdrości u wszystkich, którzy Cię odwiedzają.

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady