Jak zostać poliglotą?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Znajomość języków obcych to prestiż i szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy, ale też bariera ochronna dla naszego zdrowia - nauka języków zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania na Alzheimera. Sprawne posługiwanie się językami obcymi pozwala zrozumieć kulturę innych narodów, umożliwia wymianę informacji oraz poglądów.

Predyspozycje do bycia poliglotą

Największe szanse na bycie poliglotą mają osoby, które zetknęły się z danymi językami w dzieciństwie (np.: dorastanie w wielojęzycznej społeczności). Poznawanie wielu języków w młodości rozwija ogólne zdolności językowe - osoby uczące się więcej niż jednego języka w dzieciństwie, o wiele łatwiej przyswajają kolejne języki obce w dorosłym życiu. Z wiekiem, zdolności te ulegają osłabieniu. Dorośli uczą się w nieco inny sposób niż dzieci - mają słabszą pamięć, ale za to w większym stopniu korzystają z technik kojarzenia i systematycznie zdobywają wiedzę na temat reguł gramatycznych poznawanego języka obcego.

Czynnikami decydującymi o byciu poliglotą są również: prowadzony tryb życia oraz charakter wykonywanej pracy. Wśród czynnych zawodowo osób, poznających języki obce znajdują się m.in.: językoznawcy, antropolodzy, a nawet hierarchowie kościołów - poliglotą był papież Jan Paweł II. Konieczność znajomości języków obcych w dorosłym życiu może wynikać także z obowiązujących norm społecznych - w wielu kulturach plemiennych istnieje zwyczaj zawierania małżeństw z osobami, które należą do innego plemienia i często posługują się odrębnym językiem. 

Nauka języków obcych

Znajomość jednego języka obcego staje się bodźcem do poznawania drugiego, trzeciego, itd. (przyswajanie kolejnego języka jest o wiele łatwiejsze). Pierwszym krokiem do opanowania jakiegokolwiek języka jest silna motywacja i samodyscyplina (systematyczna nauka słówek, oglądanie filmów bez lektora, słuchanie obcojęzycznych informacji, czytanie zagranicznej prasy, rozmowy z rodowitym użytkownikiem języka - native speakerem, a także wyjazdy zagraniczne). Można szybko nauczyć się języka obcego, ale potrzeba jest pomoc wykwalifikowanego pedagoga lub znawcy danego języka. W  nauce pomaga również podręcznik, który ma służyć jedynie do poprawnego formułowania zdań. Aby poznawanie języka było owocne, nauka musi odbywać się codziennie, a uczący się powinien w każdej wolnej chwili powtarzać ważniejsze słówka i zwroty. Jeśli jest taka możliwość, warto zapisać się do szkoły językowej - wiele z nich oferuje różne rabaty albo możliwość rozłożenia opłat na raty; często w cenę kursu wliczone są również podręczniki.

Bycie poliglotą to inwestycja w przyszłość, a wiele osób naukę języka obcego porównuje do odkrywania na nowo piękna otaczającego nas świata. Kluczem do sukcesu jest systematyczna praca, wytrwałość, zaangażowanie i pasja, bo poznawanie języków obcych to oprócz korzyści materialnych, również duża przyjemność.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady