Łamigłówki Sudoku - zasady i sposoby rozwiązywania

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Sudoku to znakomite ćwiczenie dla Twojego mózgu zapewniające jednocześnie dobrą rozrywkę. Poznaj zasady gry.

Klasyczne Sudoku oparte jest o diagram składający się z 81 pól, pogrupowanych w 9 mniejszych kwadratach. Rozpoczynając zabawę dostajesz planszę z częścią pól wypełnionych cyframi, a Twoje zadanie polega na wypełnieniu pozostałych pól cyframi od 1 do 9 w taki sposób, aby żadna cyfra nie powtarzała się w ramach:

  • tego samego kwadratu (3 x 3)
  • tego samego wiersza w ramach całej tablicy,
  • tej samej kolumny w ramach całej tablicy.

Przykładowy diagram Sudoku wygląda następująco:

Pola z niebieskim tłem pokazują gdzie nie powinniśmy stawiać cyfry "5" w związku z jej wystąpieniem w drugim kwadracie na górze - cyfry 5 nie powinno być już więcej w tym samym kwadracie, w tym samym wierszu ani w tej samej kolumnie. Pól, w których nie powinieneś stawiać  cyfry 5 jest oczywiście więcej - w ten sam sposób powinieneś wykluczyć pola w odniesieniu do pozostałych cyfr 5 występujących już w diagramie.

Jedną z prostszych metod rozwiązywania Sudoku jest sprawdzanie kolejnych cyfr poprzez szukanie jednoznacznych miejsc, w których można je bez żadnych wątpliwości wpisać. W tym celu analizujemy kwadraty w jednym rzędzie oraz kwadraty w jednej kolumnie. Kolejno analizujemy najpierw miejsca, gdzie można wpisać cyfrę 1, następnie 2, 3 itd. aż do 9, po czym powtarzamy z powrotem od 1. Każda kolejna cyfra, jaką uda nam się wpisać umożliwia odnalezienie miejsca dla kolejnej. W powyższym przykładzie pierwszą cyfrą jaką może nam się jednoznacznie udać wpisać jest cyfra 5, która powinna znaleźć się w 7 kolumnie 1 wiersza.

Powyższy diagram po rozwiązaniu wygląda następująco:

Można sprawdzić, że cyfry nie powtarzają się zgodnie z zasadami podanymi powyżej.

Warto zwrócić uwagę, że rozwiązanie Sudoku nie wymaga szczególnych umiejętności matematycznych, tylko przede wszystkim logicznego myślenia. Im więcej pól do wypełnienia (mniej wpisanych cyfr) na początku zabawy, tym trudniejszy diagram.

Diagramy sudoku możesz kupić w kiosku, albo znaleźć je na jednym z internetowych serwisów z grami. Właściciele smartfonów mają do dyspozycji mnóstwo aplikacji pozwalających na niekończącą się zabawę w rozwiązywanie Sudoku - w końcu szacowana liczba różnych kombinacji cyfr w diagramie Sudoku wynosi ponoć grubo ponad 6 tryliardów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady