Jak degustować wino?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Degustacja wina to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli odbywa się w miłej atmosferze i doborowym towarzystwie. Czynność ta polega na ocenie alkoholu kolejno trzema zmysłami - wzrokiem, węchem oraz smakiem.

Degustacja wzrokowa

Wino nalewamy do 1/3 wysokości kieliszka i unosimy go w taki sposób, by móc obserwować płyn na białym tle. Ujmujemy kieliszek za stopkę lub szyjkę (nigdy za czarkę), aby nie podgrzewać dłonią wina i nie zostawiać śladów palców na szkle. Bierzemy pod uwagę nie tylko kolor, ale też przejrzystość, blask, intensywność barwy, strukturę powierzchni, a także konsystencję wina. Delikatnym, płynnym ruchem ręki zakręcamy kieliszek, by ocenić płynność trunku - czy osadza się na szkle. Po szacie (kolorze) wina można wstępnie określić jego wiek.

Białe wina:

 • kolor biały, bezbarwny - wino młode;
 • jasnożółty o zielonkawym odcieniu - wino młode, kwaśne;
 • słomkowo-żółty - starszy rocznik (prawidłowo dojrzałe wino zazwyczaj jest błyszczące).

Z wiekiem ciemnieją - barwa przechodzi od cytrynowo-zielonkawej poprzez słomkowy do złotego lub bursztynowego.

Czerwone wina:

 • kolor fioletowy, purpurowy - wino bardzo młode;
 • wiśniowy - wino gotowe do spożycia;
 • czerwony z pomarańczowymi refleksami - wino w początkującej fazie dojrzewania;
 • czerwony z brunatnymi refleksami - wino dojrzałe;
 • brunatny - wino szlachetne, dojrzałe.

Z wiekiem bledną - od czerwieni purpury z odcieniami atramentowo-fioletowymi poprzez rubin i bordo, aż do ceglasto-czerwonego z odcieniem rdzy. Bladordzawa szata oznacza, że wino jest przestarzałe.

Degustacja zapachowa

Zmysł powonienia odgrywa istotną rolę podczas jedzenia i picia. Kierując nos w stronę kieliszka, zdecydowanie zaciągamy się wonią trunku. Najważniejsza jest pierwsza ocena wrażeń zapachowych - próbujemy wówczas wstępnie określić, z czym kojarzą nam się uwalniające z kieliszka wonie, np.: z owocami, kwiatami, roślinami, ziołami, itp. Czasami można w nich znaleźć zapach czekolady, wanilii, palonej kawy, ściółki leśnej, ziemi, tytoniu, a nawet benzyny. Specjaliści rozróżniają ponad pięćset zapachów.

Degustacja smakowa

Napełniając usta winem, nie dotykamy płynu górną wargą. Najpierw oceniamy strukturę wina (wytrawne czy słodkie), a następnie jego kwasowość i zawartość garbników. Zbyt kwaśne wino jest cierpkie i powoduje silne wydzielanie śliny. Dalsza ocena dotyczy konsystencji wina - posługujemy się przy tym takimi terminami jak: łagodne, ostre; lekkie, ciężkie; miękkie, twarde; aksamitne, żywe; itp.

Kilka dodatkowych wskazówek:

 1. Degustowane wina powinny mieć odpowiednią temperaturę - musujące 5-8 stopni C; białe, różowe i słodkie 7-10 stopni C; a czerwone 14-19 stopni C.
 2. Ilość degustowanych powinna mieścić się w granicach 4-8.
 3. Białe wina degustujemy przed czerwonymi, lekkie przed mocnymi, proste przed złożonymi, a słodkie na samym końcu.
 4. Czerwone wina zawierają dużo taniny, dlatego wymagają dotlenienia. Otwieramy je lub przelewamy do karafki na godzinę/dwie przed degustacją.
 5. Po otwarciu butelki sprawdzamy, czy wino nie pachnie korkiem - ma wówczas nieprzyjemny, mdły smak.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady