Co to jest syndrom przechodzonego związku?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Syndrom przechodzonego związku może doskwierać ludziom, którzy spędzili ze sobą już pewien okres życia, znają dobrze siebie i swoje rodziny, wiedzą czego się po sobie spodziewać - w ich związku jest więcej przyzwyczajenia niż elementu zaskoczenia. Z czasem zaczynają oni unikać rozmów zmierzających do głębszego przeanalizowania swojej sytuacji. Syndrom przechodzonego związku może mieć różne skutki.

Każdy związek ma swoją dynamikę - zmienia się tak, jak zmieniają się ludzie i ich potrzeby. Na początku znajomości partnerzy są sobą zafascynowani, zauroczeni, odczuwają wobec siebie pociąg fizyczny, poświęcają sobie dużo czasu i uwagi, odczuwają wzajemną bliskość i zaufanie. Z czasem owa namiętność zanika, główne w skutek nadmiaru obowiązków i dużej zmiany życiowej (praca, dzieci, itp.). Są pary, które akceptują taką kolej rzeczy i nawet nie starają się wskrzeszać dawnych uczuć, fascynacji - nie potrafią odnaleźć kierunku dla swojego związku.

Kiedy jedynym spoiwem łączącym związek są wspólne obowiązki, a po wzajemnej bliskości pozostały tylko wspomnienia - para żyje razem, ale tak naprawdę obok siebie. Wiele osób nie potrafi zrezygnować z takiej relacji, jednak rozstanie w takim przypadku to na ogół tylko kwestia czasu. Aby nie dopuścić do naturalnej "śmierci" związku, warto nad nim pracować i to na bieżącą. Przede wszystkim trzeba postarać się odbudować uważność na potrzeby partnera, flirtować z nim i na nowo wzniecić intymność fizyczną.

Często, w obawie przed rozstaniem para nagle decyduje się na ślub w nadziei, że to wszystko naprawi. Jeśli jednak ceremonia zostanie potraktowana jako ostatnia deska ratunku, z pewnością będzie początkiem końca. Owszem, "papier" jest swego rodzaju zabezpieczeniem, ale w wielu przypadkach również jedynym spoiwem, które łączy kochających się niegdyś ludzi. 

Jeśli pojawia się syndrom przechodzonego związku, trzeba zacząć rozmawiać. Należy określić potrzeby partnerów, a także przyczyny znużenia i uczucia pustki, która zbyt często się pojawia. Ważne, by rozmawiać na temat wspólnej przyszłości i szukać rozwiązań naprawienia tego, co się zepsuło - unikanie tego typu rozmów prowadzi do zupełnego wypalenia się związku. Podczas takie rozmowy może się także okazać, że lepiej się rozstać niż tkwić w relacji, której w żaden sposób nie da się już naprawić.

Przed zainicjowaniem rozmowy z partnerem, warto najpierw wszystko indywidualnie przemyśleć i przeanalizować. Na początek trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby i przyznać się do nich przed samym sobą - należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę się chce. Najgorsze co może być, to tkwienie w amoku przyzwyczajenia lub w strachu przed tym, że już nigdy nikogo się nie pozna. Takie emocje, uczucia i myśli tylko hamują przed podjęciem decyzji, która czasem jest konieczna.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady