Czym usunąć sól z butów?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Sól, którą posypywane są w zimie chodniki z jednej strony ratuje nas przed upadkiem, a z drugiej szkodzi naszym butom. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na pozbycie się tych nieestetycznych zacieków.

Buty

Ocet i sok z cytryny

Przygotuj roztwór z 1/2 szklanki octu spirytusowego i takiej samej ilości wody. Czystą szmatkę lub gąbkę maczaj w płynie i przecieraj buty do momentu, aż sól zniknie. Na koniec dobrze osusz i wypastuj obuwie.

Zamiast octu możesz użyć soku z cytryny albo przecierać miejsca z białymi zaciekami przekrojoną cebulą.

Ciepłe mleko

Szmatką lub wacikiem namoczonym w podgrzanym mleku przecieraj ślady po soli tak długo, aż znikną. Po osuszeniu butów, porządnie je wypastuj.

Płyn do mycia naczyń

Działa jak łagodny środek do usuwania plam z soli. Rozcieńcz w naczyniu 1/2 szklanki wody z 5 kroplami płynu, a następnie namocz ściereczkę lub w gąbkę w roztworze i delikatnie pocieraj plamy, aż całkowicie znikną.

Woda utleniona

1/2 szklanki wody zmieszaj z 2 łyżkami wody utlenionej. Zwilżoną w roztworze ściereczką pocieraj zabrudzoną powierzchnię butów.

Chusteczki nawilżające

W pracy lub szkole trudno stosować powyższe sposoby i wtedy z pomocą przychodzą chusteczki nawilżające. Może nie usuną całkowicie soli z butów, ale dobrze je nawilżą.

W sklepach obuwniczych i zakładach szewskich dostępne są specjalne pasty, chroniące buty przed szkodliwym działaniem soli. Możesz również zastosować domowy sposób, smarując obuwie tłustym kremem, kilka godzin po ich wypastowaniu. Dzięki temu sól nie będzie wżerać się w skórę. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady