Jak wybielić zęby domowym sposobem?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

W dzisiejszych czasach można mieć naprawdę piękne białe ząbki - wystarczy skorzystać z zaawansowanych metod wybielania. Gabinety stomatologiczne oferują w tym zakresie profesjonalną opiekę oraz gwarantują zaskakujące efekty. Niestety, tego typu zabiegi są dość kosztowne i wielu z nas po prostu nie może sobie na nie pozwolić. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, dzięki którym możemy uzyskać podobne rezultaty, nie naruszając zbytnio domowego budżetu. Przedstawiamy te najbardziej znane i polecane.

Soda oczyszczona

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną to jeden z najstarszych domowych sposobów na piękny biały uśmiech. Nakładamy na szczoteczkę odrobinę sody i czyścimy w ten sposób zęby. Metoda ta daje niestety krótkotrwałe korzyści - co prawda wysokie stężenie sody delikatnie wybiela, ale przy okazji może uszkodzić szkliwo. Po takim zabiegu nasze zęby mogą stać się słabsze i jeszcze bardziej podatne na przebarwienia.

Sól

Użycie soli do czyszczenia zębów to dość popularny sposób. Podobnie jak w przypadku sody, szczoteczkę moczymy w roztworze soli i czyścimy zęby. Nie przesadzajmy jednak z tą metodą, gdyż sól może zaszkodzić naszym zębom - ma działanie zakwaszające, a stosowana w nadmiarze może uszkodzić szkliwo.

Cytryna

Kolejnym domowym sposobem wybielania zębów jest użycie soku cytrynowego. Metoda polega na wcieraniu kilka razy dziennie cytryny w zęby - ponoć zawarte w niej kwasy działają wybielająco. Można wypróbować, ale trzeba pamiętać że kwas cytrynowy jest dość agresywną substancją i może poważnie zaszkodzić zębom. W skrajnym przypadku, zamiast pięknego białego uśmiechu, nabawimy się problemów z próchnicą i niezbyt ciekawego koloru szkliwa. Nadmiar kwasu cytrynowego powoduje bowiem tzw. erozję zębów, czyli utratę tkanek twardych zębów oraz ich demineralizację.

Pomarańcze

Całkiem smaczną metodą na usuwanie przebarwień z zębów jest mycie ich pastą z pomarańczy. Aby ją przygotować, utartą skórkę pomarańczową łączymy z sodą oczyszczoną i solą, aby powstał proszek. Następnie przetrzymujemy go szczelnym, hermetycznym pojemniku (przed użyciem proszek musi być suchy). Na 1 łyżeczkę naszego "wybielacza" dodajemy kroplę wody utlenionej i mieszamy wilgotną szczoteczką do zębów. Pasta gotowa do użycia!

Truskawki

Innym domowym i równie apetycznym sposobem na wybielenie zębów jest masowanie ich rozgniecionymi truskawkami. Owoce te mają właściwości wybielające, dobrze czyszczą zęby i zapobiegają osadzaniu się na nich kamienia. A zawarte w nich pierwiastki (wapń i fosfor) wzmacniają szkliwo naszych zębów.

Spalone pieczywo

Niektórym wyda się to nieco dziwne, lecz metoda ta przynosi naprawdę zaskakujące efekty. Spalone, pokruszone grzanki mieszamy z odrobiną proszku do pieczenia i oleju. Gotową papką czyścimy zęby tak, jak zwykłą pastą. A jeśli nie chce nam się samemu przygotowywać mieszanki, możemy kupić w aptece gotowy, sproszkowany węgiel.

Każdą z powyższych metod powinniśmy stosować z umiarem - żaden z tych produktów nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, ale zęby może nam zniszczyć. Pamiętajmy, że powstawaniu nowych osadów i przebarwień zapobiega regularne mycie zębów dobrą pastą, stosowanie nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~karolessa | 2014-12-30 00:11
najwięcej daje dobra dieta, "biała", bez kawy, wina, papierosów, ale czasami ciężko się tego pozbyć..
najlepiej przed wybielaniem pójść do stomatologa i usunąć kamień - efekty będą bardziej widoczne
z kupnych preparatów używałam jeszcze białej perły, nowy system 5dniowy bo jest jeszcze na 10 dni to tego nie używałam, efekty są, piję dużo kawy i zniknął efekt zażółcenia zębów

Najnowsze porady