Jak radzić sobie z parującymi szybami w samochodzie?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Zima to szczególnie trudny okres dla kierowców. Złe warunki atmosferyczne utrudniają jazdę, ale największym problemem, znacznie ograniczającym widoczność mogą być zaparowane szyby w aucie. Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak wyeliminować to zjawisko.

Przyczyny parowania szyb

Wilgoć - wahania temperatur, częste opady deszczu i śniegu powodują, że wewnątrz samochodu gromadzi się wilgoć. To właśnie ona jest główną przyczyną parowania lub szronienia szyb. Wilgoć w Twoim aucie może być efektem nieszczelnego nadwozia albo używania w mokre dni welurowych dywaników - na czas jesieni oraz zimy zastąp je gumowymi.

Obieg wewnętrzny - parowanie szyb może wynikać także z nieodpowiedniej obsługi układu wentylacji. Długa jazda na obiegu wewnętrznym spowoduje całkowite zaparowanie szyb i wówczas nawet włączenie klimatyzacji niewiele pomoże.

Filtr pyłkowy - bardzo szybko się zatyka, co utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza między kabiną a otoczeniem. Usunięcie pary z szyb jest właściwie niemożliwe.

Nagrzewnica - przyczyną parowania szyb może być uszkodzony radiator nagrzewnicy. Dolej środka uszczelniającego do układu chłodzenia, a jeśli to nie pomoże - odwiedź mechanika.

Sposoby na zaparowane szyby

Klimatyzacja

Włączając system klimatyzacji w samochodzie, szybko usuniesz parę z powierzchni szyb, również zimą. Przy ostrych mrozach, włączaj ją raz w tygodniu na kilkanaście minut.

Ciepły nadmuch

Aby przyspieszyć proces osuszania szyb, zamknij dopływ wilgotnego powietrza z zewnątrz. Włącz nadmuch i skieruj strumień nawiewanego powietrza na przednią szybę, aby jak najszybciej przywrócić jej przejrzystość. Zawsze pod ręką powinieneś mieć gąbkę lub ściereczkę z irchy, aby przetrzeć szyby. Zanim wsiądziesz do auta, otrzep dokładnie buty ze śniegu.  

Domowe sposoby

  1. Spryskaj szybę pianką do golenia, a następnie wytrzyj ją czystą ściereczką. Powtarzaj czynność raz w tygodniu.
  2. Na czystą i suchą ściereczkę nałóż odrobinę mydła w płynie i wetrzyj je dokładnie w szyby.
  3. Pocieraj szyby surowym ziemniakiem lub cebulą. Przetnij warzywo na pół i posmaruj szyby jego sokiem. Na koniec przetrzyj czyszczoną powierzchnię.

Profesjonalne środki chemiczne

Na rynku znajdziesz całą gamę produktów, które zapobiegają parowaniu szyb w samochodzie. Oprócz tego, że czyszczą to jeszcze pozostawiają na szybach powłokę ochronną. Oto wybrane preparaty:

  • Atas ROX spray - zapobiega parowaniu i matowieniu szyb;
  • Moje Auto NANO SILVER antypara - ogranicza parowanie szyb i lusterek samochodowych oraz innych powierzchni szklanych;
  • Rain-X Anti-Fog antypara - zabezpiecza szyby i lusterka wewnątrz samochodu przed parowaniem.

Przed użyciem jakiegokolwiek środka chemicznego, umyj i dobrze wysusz szyby.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~onia | 2013-07-12 21:51
Wiolka ma rację. Zdecydowanie co roku lepiej zrobić przegląd klimatyzacji i cieszyć się sprawną klimatyzacją przez cały sezon,
~wiollka | 2013-02-05 05:21
Na parujące szyby najlepsza jest włączona klimatyzacja. Zresztą zimą i tak powinna działać chociaż od czasu do czasu, bo w taki sposób przynajmniej nie pojawią się w niej drobnoustroje niebezpieczne dla zdrowia. Zalecam co roku wiosenny przegląd ( ja np. robię w serwisie www.perfectclima.pl ) i wtedy bez problemu można korzystać.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady