Kontrola drogowa - wszystko co powinieneś wiedzieć

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Kontrola drogowa może przydarzyć Ci się w każdej chwili. Jeśli na samą myśl o tym czujesz niepokój, przeczytaj poniższe zasady. Dzięki nim będziesz wiedział, jak postępować na widok funkcjonariusza machającego lizakiem, ale też jak powinien zachowywać się sam policjant.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kontroli drogowej

  1. Przy dobrej widoczności, umundurowany policjant może zatrzymać Ciebie, dając sygnał lizakiem (tarczką do zatrzymywania pojazdów) bądź ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym lub tarczką z czerwonym odblaskiem. Policjant w mundurze okaże legitymację służbową dopiero na Twoje żądanie.
  2. Nieumundurowany policjant również może Cię zatrzymać, ale tylko na obszarze zabudowanym. Przy dobrej widoczności daje sygnał lizakiem, a przy złej - latarką ze światłem czerwonym lub tarczką ze światłem odblaskowym albo czerwonym. Nie musi stać przy oznakowanym radiowozie. Policjant w cywilu musi się okazać z chwilą rozpoczęcia kontroli.
  3. Strażnik miejski lub gminny może zatrzymać Cię w sytuacji, gdy nie będziesz przestrzegał znaku zakazu B1 (zakaz ruchu w obu kierunkach). Ma prawo też zatrzymać będący w ruchu rower lub motorower, na każdej drodze. Czynności te, strażnik może wykonywać jedynie w mundurze i na terenie swojej gminy.
  4. Policja, wydając polecenia, może używać sprzętu nagłaśniającego oraz urządzeń świetlnych - sygnały te powinny być na tyle wyraźne i widoczne, abyś miał szansę bezpiecznie zatrzymać pojazd w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza.
  5. Policjant nie może wyskakiwać na jezdnię bezpośrednio przed koła Twojego samochodu i zmuszać Cię do gwałtownego hamowania. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, powinieneś spokojnie zatrzymać się za stojącym radiowozem, włączyć światła mijania i poczekać na policjanta.
  6. Zatrzymując się do kontroli, nie powinieneś utrudniać ruchu i tworzyć zagrożenia dla innych kierujących. Zjeżdżając na pobocze, włącz światła awaryjne lub prawy kierunkowskaz - w razie czego, policjant każe Ci je wyłączyć. Miejsce kontroli może być oznaczone znakiem "Stój - kontrola drogowa". Pamiętaj, że policjant może zatrzymać Cię nawet w miejscu, gdzie zakazują tego znaki czy przepisy, np.: w zatoce autobusowej.
  7. Do kontroli drogowej możesz być zatrzymany w każdym miejscu i o każdej porze, nawet w środku lasu i nocą, jeśli np.: będziesz podejrzany o jazdę po spożyciu alkoholu czy popełnienie przestępstwa (kradzież auta, itp.).
  8. Kontrolujący Cię policjant musi się wylegitymować, podając swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Procedura ta jest zawieszana, jeśli zatrzymano Twój pojazd po wcześniejszym pościgu - wówczas możesz usłyszeć polecenia: Stój!, Wyjdź z samochodu!, Połóż się na ziemi!, itp. Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś się do nich zastosować.
  9. Rozpoczynając kontrolę, policjant może Cię poprosić o unieruchomienie pojazdu, a nawet jego opuszczenie. Do radiowozu zostaniesz wpuszczony jedynie po to, aby przeprowadzić badanie na zawartość alkoholu lub narkotyków w organizmie czy też w celu obejrzenia popełnienia wykroczenia na wideorejestratorze bądź złożenia wyjaśnień dotyczących przebiegu wypadku.
  10. Kontrolę stanu technicznego pojazdu mogą przeprowadzić jedynie upoważnieni do tego policjanci drogówki. Inni, w razie jakichkolwiek wątpliwości mogą tylko zatrzymać Twój dowód rejestracyjny, oczywiście za pokwitowaniem. Policjant może poprosić Cię o podniesienie pokrywy silnika lub otwarcie bagażnika - powinien jednak wytłumaczyć, czemu służy tak skrupulatna kontrola.

Pamiętaj! Masz prawo odmowy przyjęcia mandatu, jeśli uważasz że jesteś niewinny albo kwota mandatu jest za wysoka, ale wtedy sprawa trafi do sądu. Jeśli ten uzna Twoje argumenty, uniewinni Cię lub nałoży karę mniejszą od zaproponowanej przez policjanta.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Frank | 2013-04-01 16:02
Z tego wychodzi, że policja, jak i wcześniejsza milicja nadal są WŁADZĄ. Mogą cie zatrzymać w każdym miejscu i o każdej porze. Nawet jeśli nie masz nic na sumieniu. i to w demokratycznym państwie.

Najnowsze porady