Niewidzialna wycieraczka – przydatny specyfik czy kolejny chwyt marketingowy?

annabyrska  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

 

Producenci chemii samochodowej oferują nam różnego rodzaju środki, które mają podnieść nasz komfort w trakcie podróżowania samochodem. Jednym z nich jest „niewidzialna wycieraczka”, czyli specjalny preparat, który z założenia ma sprawić, że nasze szyby samochodowe, przy niesprzyjających warunkach pogodowych pozostaną na długo czyste i suche, bez konieczności wykorzystywania wycieraczek i płynu do spryskiwaczy. Czy preparaty te są rzeczywiście tak skuteczne jak deklarują ich producenci? Czy warto wypróbować niewidzialną wycieraczkę na szybie swojego własnego samochodu?

Mechanizm działania niewidzialnej wycieraczki

Choć gołym okiem może się wydawać, że szyby samochodowe są gładkie to, gdy spojrzeć na nie w dużym przybliżeniu okazuje się, że tak naprawdę są relatywnie szorstkie. Właśnie dlatego brud, kurz i inne zanieczyszczenia z łatwością osiadają na nich, co ogranicza naszą widoczność w trakcie jazdy. Wtedy odruchowo sięgamy po wycieraczki mechaniczne. Ciągłe korzystanie z nich w trakcie intensywnych opadów deszczu czy śniegu jednak również ogranicza naszą widoczność. I tu z pomocą przychodzi niewidzialna wycieraczka, która może wspomóc, a w niektórych sytuacjach nawet całkowicie zastąpić wycieraczki mechaniczne.

Preparaty te przygotowywane na bazie silikonu, po nałożeniu ich na szybę samochodową tworzą specjalną warstwę hydrofobową, czyli o właściwościach odpychających wodę. Nałożony na szybę preparat wyrównuje jej powierzchnię sprawiając, że cząstki brudu i wody tracą przyczepność i pod wpływem pędu powietrza spływają po masce samochodu. Przy większych prędkościach osiąganych przez samochód woda i inne powstałe zanieczyszczenia nie osiadają na szybie, ale są samoczynnie usuwane. Działanie takiej wycieraczki może zatem pomóc zaoszczędzić na płynie do spryskiwaczy i oczywiście klasycznych wycieraczkach.

Jak nałożyć niewidzialną wycieraczkę na szybę

Aby móc w pełni czerpać korzyści z wykorzystania niewidzialnej wycieraczki musimy precyzyjnie nałożyć preparat. Poniżej prezentujemy najważniejsze czynności, które musimy wykonać przed, w trakcie i po nałożeniu środka.

Przygotowanie szyby. Szyba na którą mamy zamiar nałożyć preparat powinna być dokładnie umyta, odtłuszczona oraz wytarta do sucha. Jeśli zaniedbamy te czynności to możemy być pewni, że zwykła, wycieraczka mechaniczna szybko zmyje preparat, gdyż nie będzie możliwości utrzymania go na powierzchni szyby.

Rozgrzanie szyby i preparatu. Jeśli przed nałożeniem preparatu nieco podgrzejemy zarówno szybę (np. włączając ogrzewanie) jak i preparat (możemy go wstawić na chwilę do ciepłej wody) to znacznie ułatwimy sobie zarówno nałożenie jak i roztarcie preparatu.

Nakładanie. Aby uniknąć pojawienia się na szybie samochodu trudnych do usunięcia zacieków preparat należy nakładać stopniowo. W tym celu najlepiej wykorzystać chłonną, bawełnianą szmatką, która ułatwi równomierne rozłożenie preparatu na całej powierzchni szyby i jednocześnie uniknąć porysowania jej powierzchni.

Oczekiwanie. Po nałożeniu preparatu powinniśmy nieco odczekać aż preparat wniknie w szybę, stworzy idealną powłokę i wyschnie.

Polerownie. Suchą szybę wypolerujmy również za pomocą miękkiej, chłonnej szmatki. Dzięki temu zabiegowi usuniemy z szyby ewentualne, pojawiające się zacieki.

Cały proces nakładania preparatu, zwany hydrofobizacją można zastosować zarówno na przedniej szybie samochodu jak również bocznych czy nawet na lusterkach. Takie działanie ma swoje plusy, gdyż pozwala na dłużej utrzymać je w czystości, a w końcu po szybach bocznych woda praktycznie zawsze spływa.

Zanim jednak zabierzemy się za nakładanie środka upewnijmy się, że na szybach nie ma śladów zarysowań, pęknięć, ani innych uszkodzeń, gdyż po nałożeniu preparatu wnika on w każde zagłębienie uniemożliwiając już jego naprawę.

Jeśli mamy na szybach nałożoną warstwę preparatu zrezygnujmy z woskowania szyb, które może zniszczyć powłokę hydrofobową.

Przegląd preparatów

Coraz więcej producentów chemii samochodowej ma w swojej ofercie niewidzialną wycieraczkę. Ich wybór jest stosunkowo szeroki. Na sklepowych półkach znajdziemy nie tylko gotowe mieszanki, ale również preparaty dwu-trzy składnikowe, które trzeba zmieszać przed nałożeniem czy nakładać w odpowiedniej kolejności.

Takie preparaty są ogólnie dostępne, zatem każdy może je kupić i nałożyć na szyby samochodowe na własnej posesji. Możemy również zamówić taką usługę w specjalistycznym serwisie. W zależności od wykorzystanego preparatu, jak również sposobu jego nałożenia taki zabieg pozwoli nam korzystać z efektów pracy od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Plusy i minusy stosowania niewidzialnej wycieraczki

Osoby, które są zadowolone ze stosowania niewidzialnej wycieraczki podkreślają, że dzięki niej szyba jest znacznie bardziej przejrzysta i to na całej swojej powierzchni. Pod wpływem pędu powietrza woda spływa, a my znacznie szybciej jesteśmy w stanie zauważyć i w odpowiednim momencie zareagować na pojawiające się w trakcie jazdy przeszkody. Ponadto w zimie powłoka hydrofobowa na szybach pozwala łatwiej i szybciej usunąć z niej lód.

Naturalnie zaraz po nałożeniu preparatu jego skuteczność jest największa. Wtedy nawet przy niewielkich prędkościach można osiągnąć zadowalające efekty. Z czasem jednak, gdy jej działanie zaczyna słabnąć będziemy zmuszeni osiągać coraz większe prędkości, by woda mogła swobodnie spływać bez udziału wycieraczek mechanicznych. Z tego powodu zabieg hydrofobizacji szyb jest godny polecenia przede wszystkim osobom, które dużo podróżują poza terenem zabudowanym. Jeśli natomiast podróżujemy samochodem głównie na krótkich odcinkach drogi i często się zatrzymujemy to możemy dojść do wniosku, że bardziej praktyczne w użytkowaniu będą dla nas wycieraczki mechaniczne.

Choć mogłoby się wydawać, że klasyczne wycieraczki powinny współpracować z ,,niewidzialną wycieraczką”, aby uzyskać najlepsze efekty to jednak nie jest tak do końca. Wycieraczki pracując na powłoce hydrofobowej często ślizgają się, przeskakują i piszczą, co naturalnie wpływa na ich szybsze zużycie.

Dyskomfort możemy odczuć także podróżując w trakcie deszczu nocą. Hydrofobizacja może wpływać negatywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy, szczególnie gdy na krople wody padają światła reflektorów samochodów, jadących z naprzeciwka oślepiając kierowcę. Jeśli wycieraczki mechaniczne działają sprawnie, a w dodatku osiągamy duże prędkości nie stanowi to problemu. W przeciwnym razie może to być dla nas dość uciążliwe.

Niewidzialna wycieraczka – nakładajmy, ale ostrożnie

 Jeśli chcielibyśmy przetestować na szybach naszego samochodu jak działa niewidzialna wycieraczka to postarajmy się użyć w tym celu preparatu mniej trwałego, który w razie problemów szybko straci swoje właściwości. Jeśli obawiamy się, że nakładając preparat na przednią szybę osłabimy działanie wycieraczek mechanicznych to możemy dla bezpieczeństwa nałożyć preparat tam gdzie nie sięga zasięg piór lub na boczne szyby, dzięki czemu na długo zachowają one swój wspaniały wygląd.

Polecane strony

Auto-Szyby.pl
Firma Auto-Szyby.pl zajmuje się dystrybucją najwyższej jakości szyb samochodowych marki Saint-Gobain.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady