Jak rozpoznać fałszywe banknoty euro?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Euro drukowane są w 7 nominałach - 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500. Banknoty posiadają liczne zabezpieczenia, ale nie wszystkie z nich podane są do publicznej wiadomości. Poniżej znajdują się wskazówki, jak rozpoznać fałszywe pieniądze.

Sprawdzanie dotykiem

 • Papier - wytwarzany jest z czystych włókien bawełnianych, dzięki czemu posiada dużą wytrzymałość i dłuższą żywotność. Bawełniany papier jest szorstki i sztywny w dotyku; nie może być ani wiotki, ani woskowaty.
 • Wypukły druk - na przedniej stronie banknotu znajdują się wypukłe elementy, które można wyczuć opuszkami palców lub skrobiąc lekko paznokciem. Na banknotach o nominałach 200 i 500 euro znajdują się dodatkowe zabezpieczenia, które pomagają osobom niewidomym i niedowidzącym - to znaki wyczuwalne przy dolnym (200 euro) i prawym brzegu banknotu (500 euro).

Oglądanie pod światło

 • Efekt przezrocza - wydrukowane w górnym rogu banknotu nieregularne znaki łączą się w cyfrę oznaczającą nominał. Uzupełniając się w ten sposób paski sprawiają, że kompletną liczbę widać pod światło.
 • Znak wodny - efekt znaku wodnego uzyskuje się dzięki zróżnicowaniu grubości papieru. Kładąc banknot pod światło na ciemnej powierzchni, jasne pola hologramu ciemnieją - najbardziej zauważalne jest to na oznaczeniu nominału.
 • Nitka zabezpieczająca - jest wpuszczona w papier banknotu. Patrząc pod światło nitka wygląda jak ciemna linia, na której widać napisy EURO i wartość nominału.
 • Perforacja - blisko krawędzi banknotu - na hologramie - widać oznaczenie nominału i napis EURO drobnym drukiem.

Oglądanie pod kątem

 • Pasek z hologramem (5, 10 i 20 euro) - oglądając banknot pod kątem, motyw na hologramie zmienia się. Widać na przemian nominał i symbol EURO na tęczowym tle, a wzdłuż biegną wpisane drobnym drukiem oznaczenia nominału.
 • Złocisty pasek (5, 10 i 20 euro) - na rewersie banknotu, przy oglądaniu pod kątem widać opalizujący złocisty pasek, a na nim nominał i symbol EURO.
 • Nominał zmieniający kolor (50, 100, 200 i 500 euro) - przy oglądaniu banknotu pod kątem, nominał znajdujący się w dolnym rogu rewersu zmienia barwę.
 • Pole z hologramem - hologram oglądany pod kątem ukazuje na przemian nominał oraz okno lub bramę. W tle widać tęczowe, koncentryczne kręgi drobnego druku, które rozchodzą się od środka hologramu do jego brzegów. Banknoty 5, 10 i 20 euro posiadają hologramy po prawej stronie - w formie paska. Banknoty 50, 100, 200 i 500 euro mają hologramy umieszczone po prawej stronie - w formie prostokątnego pola.

Inne zabezpieczenia

 • Mikrodruk - w kilku miejscach banknotu widać drobny druk. Napisy umieszczone są np.: wewnątrz greckich liter napisu EURO. Mikrodruk można odczytać pod lupą - nawet najmniejszy napis jest czytelny i wyraźny.
 • Ultrafiolet - w świetle ultrafioletowym: sam papier nie świeci; widać czerwone, niebieskie i zielone nitki zatopione w papierze; flaga UE jest zielona, a gwiazdki na niej pomarańczowe; podpis prezesa EBC zmienia kolor na zielony; świecą się gwiazdy i kółeczka na przedniej stronie banknotu; na stronie odwrotnej mapa, most i nominał zmieniają kolor na żółty.
 • Numer seryjny - każdy banknot posiada unikatowy numer seryjny. Liczba utworzona poprzez zastąpienie litery znajdującej się na początku numeru seryjnego przez jej pozycję w alfabecie łacińskim (A to 1, B to 2, C to 3, itd.) musi w wyniku dzielenia przez 9 pozostawiać resztę 8.

Będąc w posiadaniu fałszywych banknotów euro, należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji lub do banku w celu sprawdzenia autentyczności pieniędzy. Każda z tych instytucji zatrzyma banknoty za pokwitowaniem i przekaże jej do ekspertyzy Narodowemu Bankowi Polskiemu. Jeśli pieniądze okażą się fałszywe, zostaną zatrzymane bez prawa do zwrotu równowartości.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. z 2005 r., Nr 1, poz. 2 z późn. zm.).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.