Jakie są korzyści z posiadania karty kredytowej?

rbrys  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Karty kredytowe stają się w Polsce coraz bardziej powszechne, ale niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak należy właściwie z nich korzystać i dlaczego w ogóle warto mieć kartę kredytową.

Krótko podsumowując z czym należy się liczyć:

  • karta kredytowa zazwyczaj nie jest idealnym instrumentem do zaciągania kredytu - oprocentowanie jest wysokie, o wiele lepsze można znaleźć na limicie kredytowym do rachunku ROR lub też starając się o oddzielny kredyt
  • korzystanie z karty kredytowej wiąże się z coroczną opłatą za jej korzystanie wynoszącą od kilkudziesięciu (za ten najtańsze) do kilkuset złotych (za złote, platynowe itp.)
  • łatwo stracić kontrolę nad swoimi wydatkami korzystając z karty kredytowej, warto na bieżąco kontrolować stan swojego zadłużenia i liczyć się z koniecznością późniejszej spłaty
  • warto starać się zawsze spłacać zadłużenie karty kredytowej w całości

Po co w takim razie brać kartę kredytową? Zalet oczywiście też trochę jest.

Pewnych rzeczy nie zrobisz bez karty kredytowej

Karta kredytowa umożliwia łatwą płatność za usługi i towary nabywane w internecie oraz przez telefon; obecnie praktycznie niemożliwe jest skorzystanie z wielu usług bez karty kredytowej (np. rezerwacji lotu online, wypożyczenia samochodu). W niektórych wypadkach konieczne jest wniesienie kaucji - w przypadku karty kredytowej jest to o wiele mniej nieprzyjemne, ponieważ można posłużyć się blokadą kwoty na karcie.

Przydatna w podróży

Karta kredytowa jest bardzo przydatna podczas zagranicznych podróży - jest akceptowana w większej liczbie miejsc niż zwykłe karty płatnicze, przede wszystkim dlatego, że nie wymaga terminala, właściwie do transakcji wystarczy przepisanie paru informacji z karty i Twój podpis. Często lepiej posługiwać się kartą niż gotówką- wyciągnięcie pieniędzy z bankomatu dużo kosztuje, kursy i prowizje kantorowe są mniej korzystne niż kurs wymiany banku w którym masz kartę kredytową.

Darmowy kredyt

Płacenie kartą kredytową umożliwia przesunięcie w czasie momentu rzeczywistej zapłaty - płatności kartą kredytową spłacamy zazwyczaj raz w miesiącu, w zależności od karty kredytowej z której korzystamy może to pozwolić na faktyczną zapłatę za zakupiony towar/usługę nawet i po 2 miesiącach; spłacając całość zadłużenia karty możemy to potraktować jako darmowy kredyt na okres 2 miesięcy

Dodatkowe ubezpiecznie

Z kartą płatniczą związany jest zazwyczaj szereg ubezpieczeń na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru karty kredytowej. W ramach karty może być zawarte m.in. ubezpieczenie:

  • zakupionego towaru - od kradzieży lub uszkodzeń
  • podróżne - od wypadków i szkód w trakcie podróży środkami, na które bilet został zakupiony kartą kredytową
  • od niemożności spłaty zadłużenia

i inne - warto naprawdę przyjrzeć się temu co jest do zaoferowania.

Rabaty

W wielu przypadkach posługiwanie się kartą kredytową danego banku jednocześnie uprawnia nas do korzystania z wielu rabatów. Zazwyczaj są to rabaty 5-20%, ale w niektórych wypadkach mogą to być naprawdę duże kwoty. Lista sklepów i miejsc dających rabaty znajduje się zazwyczaj na stronach internetowych banków.

Inne przywileje i usługi

W zależności od karty kredytowej możemy liczyć na wiele dodatkowych przywilejów i usług. Można np. liczyć na możliwość korzystniejszych kredytów niż w przypadku zwykłego oprocentowania karty kredytowej czy też kredytów ratalnych. 

Dodatkowo karty prestiżowe mogą umożliwiać dostęp do różnych usług jak np. serwis concierge, car assistance, wstęp do różnych miejsc (klubów, teatrów), darmowych napraw (chociażby np. usterek hydraulicznych w domu) i inne.

Wybierz najlepszą kartę kredytową dla Ciebie i zamów przez Internet

Sprawdź Karty kredytowe oferowane przez banki w Polsce

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.