Co warto zobaczyć w Warszawie?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Warszawa jest jednym z ważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, naukowych i kulturalnych w Europie. Każdego roku odwiedzają ją rzesze turystów a miejsc godnych uwagi jest naprawdę wiele. Będąc tutaj warto zobaczyć m.in.:

Stare Miasto

To najstarsza część Warszawy; zwarty zespół zabytków otoczonych murami obronnymi z XIV-XVI wieku. Najważniejsze obiekty Starego Miasta to: Plac Zamkowy przy którym stoi Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta III, Pałac pod Blachą, Katedra św. Jana, Kościół Jezuitów oraz słynna Syrenka (symbol i element herbu Warszawy).

Rynek Nowego Miasta

Plac z elektryczną studnią żeliwną z końca XIX wieku, na szczycie której znajduje się herb Nowego Miasta - Panna z Jednorożcem. Główną ulicą łączącą obie części Warszawy jest ulica Freta, przy której wychowywała się Maria Curie-Skłodowska. Większość zabytków w tej części stolicy została odbudowana po wojennych zniszczeniach.

Trakt Królewski

Najbardziej reprezentacyjna arteria Warszawy, która zachwyca klimatem pałaców, kościołów, budynków rządowych i zabytkowych kamienic. Swego czasu był to szlak komunikacyjny wiodący ze Starego Miasta w kierunku południowym; dzisiaj to ciąg ulic, przy których znajduje się szereg zabytkowych budowli. Trakt Królewski zaczyna się na Placu Zamkowym i biegnie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi a następnie ulicami Belwederską i Sobieskiego do Wilanowa.

Łazienki Królewskie

Zespół pałacowo-parkowy, który swój kształt zawdzięcza królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Obecnie to idealne miejsce na odpoczynek i spacery. Zakaz jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach czyni to miejsce bezpiecznym również dla małych dzieci. Odbywają się tutaj imprezy naukowe, kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Warte obejrzenia są m.in.: Wielka Oranżeria zwana również Starą Pomarańczarnią, Pałac na Wodzie, Pomnik Fryderyka Chopina i Pałac Belwederski.

Pałac Kultury i Nauki

Wzniesiony jako Dar narodu rosyjskiego dla Polski, jest jednym z najsłynniejszych zabytków Warszawy. To najwyższy budynek w Polsce - ma 42 piętra a na 30 (na wysokości 114 metrów) mieści się taras widokowy. W budynku znajduje się m.in.: Sala Kongresowa, Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN, Pałac Młodzieży z basenem oraz siedziby firm i instytucji użyteczności publicznej. W Pałacu często organizowane są wystawy i targi międzynarodowe.

Pałac Prezydencki

W latach 1971-1972 obradowało w nim pierwsze stronnictwo polityczne Zgromadzenia Przyjaciół Ustawy Rządowej 3 Maja. Swój obecny wygląd i tradycyjną nazwę (Pałac Namiestnikowski) zyskał w XIX wieku podczas gruntownej przebudowy. Pałac Prezydencki jest najokazalszym gmachem na Krakowskim Przedmieściu i jednocześnie największym z warszawskich pałaców.

Pałac w Wilanowie

Zespół pałacowo-parkowy wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego. Pałac, wraz z otaczającymi go parkiem i zabudowaniami jest również miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów, np.: Letnich Koncertów Królewskich w Ogrodzie Różanym i Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.

Centrum Nauki Kopernik

Największe w Polsce i jedno z większych w Europie Środkowo-Wschodniej. Na zwiedzających czeka sześć galerii stałych: Świat w Ruchu, Człowiek i Środowisko, Korzenie Cywilizacji, Bzzz!, Strefa Światła i RE:generacja. W głównym holu znajduje się Wahadło Foucaulta. "Kopernik" jest organizatorem warsztatów familijnych, które pomagają lepiej zrozumieć zjawiska z życia codziennego.

Muzeum Narodowe

Największe muzeum w Warszawie, w którym znajdują się m.in.: zbiory sztuki starożytnej, galeria malarstwa polskiego i obcego, zbiory monet i rzemiosła artystycznego.

Cmentarz Powązkowski

W katakumbach znajdują się prochy osób z otoczenia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zachowały się również historyczne grobowce o artystycznej wartości. Wśród pochowanych jest wielu znanych Polaków w tym: żołnierze powstań narodowych, działacze niepodległościowi, wybitni uczeni, pisarze, artyści, lekarze, prawnicy i duchowni. Część z nich spoczywa w Alei Zasłużonych.

Grób nieznanego żołnierza

Symbol hołdu oddawanego przez naród polski żołnierzom, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza płonie wieczny znicz a służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Ogród Saski

Publiczny park miejski położony w Śródmieściu - jeden z najstarszych parków w Polsce. Najważniejsze jego elementy to: Grób Nieznanego Żołnierza (pozostałości Pałacu Saskiego), Fontana Wielka, 21 barokowych rzeźb muz i cnót oraz Zegar słoneczny.

Miejski Ogród Zoologiczny

Zlokalizowany jest w dzielnicy Praga-Północ. Znajduje się w nim ok. 5 tys. różnych gatunków zwierząt. Do ważniejszych obiektów Zoo należą: Akwarium Morskie, Słoniarnia, Hipopotarium, Małpiarnia, Herpetarium, Żyrafiarnia, Wybieg Australijski, Ptaszarnia, Insektarium oraz Baśniowe Zoo - wybieg dostępny dla dzieci.

Złote Tarasy

Kompleks handlowo-rozrywkowo-biurowy usytuowany w ścisłym centrum Warszawy, w pobliżu Dworca Centralnego oraz Pałacu Kultury i Nauki. Na terenie Złotych Tarasów mieści się m.in.: Multikino, Akwarium Jazz Club - pierwszy w Polsce klub jazzowy, restauracja Hard Rock Cafe. Ponadto jest tu wiele sklepów z markowymi produktami, restauracji typu fast-food oraz biur.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: