Ciekawe miejsca - Polska

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - to stare i mądre porzekadło odnosi się również do branży turystycznej. Po co wyjeżdżać za granicę, skoro w Polsce jest tyle atrakcyjnych miejsc, godnych obejrzenia. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre z nich.

Molo w Sopocie

Jest wizytówką miasta. Mierzy ponad 500 metrów długości, z czego aż 458 wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Rozmiary mola czynią je najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie. Wraz z rozwojem ruchu turystycznego, molo w Sopocie stało się głównym miejscem spacerów dla wczasowiczów. Stąd można podziwiać wspaniały widok na klif w Orłowie, a także Port Gdański i Grand Hotel. Latem molo tętni życiem - odbywają się tu liczne imprezy muzyczne i sportowe.

Piwniczna Zdrój

Miasteczko leży nad rzeką Poprad, przy granicy ze Słowacją. To niewielkie uzdrowisko polecane jest osobom szukającym pięknych krajobrazów oraz ciszy i spokoju, a także wszystkim którym kontakt z naturą nie jest obojętny. W miejscu tym nie zaznają nudy również wędkarze, grzybiarze i kajakarze. Magiczna Piwniczna przyciąga też narciarzy i miłośników sportów zimowych. 

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Pustynny krajobraz wydm sprawia ogromne wrażenie i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Pasmo ruchomych piasków oddziela od siebie Bałtyk oraz Jezioro Gopło, a w najwyższym punkcie osiąga wysokość 40 metrów nad poziomem morza. Wydmy znajdują się w odległości ok. 5 km od parkingu - można się do nich dostać piechotą (wycieczka trwa ok. 90 minut w jedną stronę), wynajętym rowerem lub melex'em.

XIX-wieczna Osada Fabryczna w Żyrardowie

Osada Fabryczna to układ architektoniczny, w skład którego wchodzą budynki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej oraz budynki samych fabryk (m.in. Stara i Nowa Przędzalnia). Zabytkowa Osada przetrwała do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionym stanie i jest jedynym, w pełni zachowanym, dziewiętnastowiecznym układem urbanistycznym w Europie. Miejsce to bywało niejednokrotne wyróżniane - najzacniejszą nagrodą jest nadany w 2012 roku status Pomnika Historii, który stanowi najwyższą formę ochrony zabytków w Polsce i włącza Osadę Żyrardów do grona 50 najważniejszych zabytków w naszym kraju.

Podziemna Trasa Turystyczna - "Sandomierskie lochy"

Trasa mierzy 470 metrów długości i ma bardzo zróżnicowaną głębokość - najgłębiej położona komora sięga 12 metrów poniżej poziomu rynku. Czas zwiedzania Trasy wynosi ok. 45 minut. "Sandomierskie lochy" zostały utworzone w czasie prowadzenia górniczych prac zabezpieczających Stare Miasto, przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów kupieckich. Z miejscem tym związane są różne legendy, m.in.: taka, że drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory ciągną się pod dnem Wisły na jej prawy brzeg, aż do Zamku w Baranowie Sandomierskim. Podziemna Trasa Turystyczna to tak naprawdę labirynt piwnic, korytarzy i wyrobisk tworzących długie, kilkukondygnacyjne podziemne miasto. Pod koniec roku 2007 Trasa została wydłużona o dodatkowe, wyremontowane pomieszczenia znajdujące się pod Kamienicą Oleśnickich.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

W Kowarach, na terenie fabryki dywanów znajduje się Park Miniatur. Odwiedzający to miejsce mogą zapoznać się z historią obiektów zabytkowych jakimi są: pałace, klasztory, kościoły oraz starówki miast dolnośląskich, odwzorowanych w skali 1:25. Modele wykonane są najnowszymi metodami technicznymi, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu można wystawiać je w parkowym otoczeniu. Zieleń i naturalne środowisko, a także filigranowe odtworzenie szczegółów uatrakcyjniają i tak już wspaniałe zabytki tego regionu. W Parku można podziwiać wiele miniatur, m.in.: Bazylikę Mniejszą w Krzeszowie, Cerkiew z Sokołowska, Dom Gerharta Hauptmana, Dworek Wdowy, Dwunastu Apostołów, Kościół Wang, Pałac Wojanów, Ratusz Wrocławski, Schronisko Samotnia, Starówkę Jeleniej Góry, Strzechę Akademicką, Wieżę rycerską w Siedlęcinie czy Zamek Chojnik.

Ogród Japoński w Pisarzowicach

Niedaleko Bielska-Białej znajduje się jeden z niewielu w Polsce ogrodów w stylu japońskim. Obecnie zajmuje 18 arów, ale wciąż się powiększa. Poza roślinnością, w Ogrodzie znajduje się herbaciarnia i pawilon japoński. Można się tutaj delektować smakiem jednej z kilkudziesięciu rodzajów herbaty. Styl Ogrodu dzieli się na kilka form, które charakteryzują podobne cechy: prostota, harmonia i wytworność. Dwa najbardziej znane rodzaje to Tsukiyama (kamienie symbolizujące góry i stawy, będące ikoną mórz i jezior oraz małe pagórki) i Karesansui (piasek, żwir oraz głazy). W żadnym typie Ogrodu japońskiego nie może zabraknąć wody, a także kamieni symbolizujących trwałość przyrody. W Ogrodzie występuje niewielka ilość kwiatów, najpopularniejsze to: azalie, magnolie, wiśnie oraz peonie. Oprócz niezwykłej roślinności, można tu spotkać pagody, wieże z granitu, kamienne latarnie i zbiorniki na wodę, które dla wielu Japończyków są ważnym symbolem duchowości buddyjskiej.

Jezioro Żarnowieckie

Jest jednym z największych jezior w Polsce - liczy ok. 14 310 ha powierzchni. Jego długość wynosi 7,6 km, natomiast szerokość 2,6 km. Jezioro Żarnowieckie jest położone 20 minut drogi od nadmorskich plaż w Dębkach i Karwi. Wykorzystywane jest jako zbiornik przez Elektrownię Wodną Żarnowiec. Pierwotnie mała tutaj powstać pierwsza w Polsce elektrownia atomowa - pozostałe po jej budowie opuszczone budynki nadają północno-wschodniemu brzegu Jeziora specyficzny, industrialny klimat.

Wioska indiańska "Indianie Świata" w Chociszewie

Podczas zabawy w Wiosce można zapoznać się kulturą i zwyczajami Indian. Dzieci mają do dyspozycji place zabaw, indiański tor przeszkód oraz wiele innych atrakcji. Można m.in.: pogłaskać i nakarmić koniki, owieczki i świnki; podpatrzeć życie kurek ras ozdobnych, kaczuszek i bażantów, upiec kiełbaski nad ogniskiem. Na terenie Parku można zjeść posiłek w indiańskim barze, a także kupić pamiątki. Wioska jest czynna 7 dni w tygodniu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady