Co warto zwiedzić w Nowym Jorku?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Nowy Jork stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i uważany jest za kulturalną stolicę świata. Jedną z najistotniejszych gałęzi przemysłu jest turystyka - każdego roku do miasta przybywają miliony gościa z całego świata.

Do największych atrakcji Nowego Jorku należą:

Times Square - Plac Times

Jest jednym z symboli miasta oraz centrum światowego handlu i mody. Słynie z ogromnej ilości świateł. Przy Times Square znajduje się wiele ważnych budynków i korporacji, m.in.: Reuters Building, Bank of America Tower, New York Marriott Marquis, AXA Center, Ernst and Young, Lehman Brothers, MTV Networks, The New York Times Company, General Electric, EQW Radio Station.

The Empire State Building - Wieżowiec Empire State

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Stanów Zjednoczonych. Budynek posiada jeden z najpopularniejszych zewnętrznych tarasów widokowych na świecie, który do tej pory odwiedziło ponad 100 milionów ludzi. Na 86 piętrze gmachu znajduje się obserwatorium, oferujące 360 stopniową panoramę na miasto. Swoje siedziby mają tu różne biura, banki, restauracje i sklepy - większość z nich ulokowana jest na poziomie lobby. Oficjalna wysokość wieżowca wynosi 381 metrów, jeśli jednak liczyć również wieżę telewizyjną - wysokość ta wzrasta do 449 metrów. The Empire State Building ma 102 piętra.

Statue of Liberty - Statua Wolności

Posąg znajduje się na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson. Bez wątpienia jest to ikona nie tylko Nowego Jorku, ale i całego kraju. Pomnik jest darem narodu francuskiego i upamiętnia przymierze obu państw w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Statua ma 46,5 metra wysokości (z cokołem 93 m); waży 229 ton, a jej obwód w "talii" wynosi 11 metrów. Wewnątrz konstrukcji znajdują się trzy ciągi spiralnych schodów, prowadzących do punktu widokowego. Dwa z nich udostępnione są dla zwiedzających.

5th Avenue - Piąta Aleja

Jest to jedna z najpopularniejszych ulic handlowych świata. Swoje sklepy mają tu m.in.: Prada, H&M, Zara, Bulgari, Tiffany, Gucci, Versace, Louis Vuitton, Cartier, Emilio Pucci, Abecrombie&Fitch. Przy Piątej Alei mieszczą się również luksusowe domy towarowe, np.: Barney's, Bergdorf Goodman czy Saks Fifth Avenue. Oprócz sklepów, można tu podziwiać również wspaniałe pomniki nowojorskiej architektury, w tym Katedrę św. Patryka - monumentalny, gotycki kościół z 1888 roku.

New York Stock Exchange (NYSE) - Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych

To druga co do wielkości obrotów giełda na świecie. Jej siedziba mieści się przy 18 Broad Street - na rogu Wall Street. Wewnątrz tego neoklasycystycznego budynku, każdego dnia dokonywane są ważne w skali globalnej transakcje finansowe - obrót papierami wartościowymi odbywa się w całości elektronicznie. Pracę giełdy można obserwować z galerii dla widzów na III piętrze.

American Museum of Natural History - Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej

Gmach położony jest na Manhattanie przy 79 ulicy i Central Park West. Jest to jedno z najbardziej znanych muzeów historii naturalnej na świecie. Jego zbiory liczą przeszło 30 milionów eksponatów, a składają się na nie: różne gatunki organizmów i artefakty, dwa nowoczesne laboratoria molekularne oraz jedna z największych na półkuli zachodniej biblioteka o historii naturalnej. Do najsłynniejszych należą kolekcje antropologiczne, a także budzące grozę zbiory kości i skamielin. Muzeum odgrywa ważną rolę edukacyjną - corocznie miejsce to odwiedzają miliony turystów - wśród nich: nauczyciele i uczniowie.

Central Park - Nowojorski park

Dla Nowojorczyków jest to ulubione miejsce do spędzania wolnego czasu - prawdziwa oaza spokoju. Park znajdujący się w samym sercu Manhattanu, stanowi centrum życia kultury niezależnej - można tu podziwiać występy zdolnych aktorów, tancerzy, muzyków i malarzy, którzy chętnie dzielą się swoją twórczością z szerszą publicznością.

Brooklyn Bridge - Most Brooklyński

To najstarszy wiszący most na świecie - w momencie ukończenia należał do największych stalowych mostów wiszących. Jego konstrukcja znajduje się nad rzeką East River (41 metrów nad powierzchnią wody) i łączy z sobą nowojorskie dzielnice: Manhattan i Brooklyn. Długość mostu wynosi 1834 metry, a szerokość 26 metrów; główne przęsło znajdujące się pod wodą mierzy 486 metrów i spina dwa pylony o wysokości ponad 80 metrów; boczne przęsła łączące pylony z brzegiem mają 284,5 metra długości. Most Brooklyński waży 14 680 ton. Konstrukcja mostu podtrzymywana jest przez cztery 1100 metrowe kable o średnicy 40 centymetrów i składają się z wiązki 19 kabli. Początkowo Brooklyn Bridge obsługiwał tylko ruch konny i tramwajowy, obecnie posiada sześć pasów dla samochodów oraz chodniki dla rowerzystów i pieszych. Ten niezwykły przykład architektury użytkowej jest dziś symbolem Nowego Jorku.

Ground Zero - Strefa Zero

Miejsce w Nowym Jorku, w którym do czasu zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku stały dwie bliźniacze wieże (północna i południowa), stanowiące główne budynki kompleksu World Trade Center.

Poza kluczowymi atrakcjami Nowego Jorku, dużą popularnością wśród odwiedzających to miasto cieszą się również: Cathedral Church of St John the Divine (Katedra św. Jana Bosko), New York Botanical Garden (Nowojorski Ogród Botaniczny) i Bronx Zoo (Zoo na Bronxie).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~nati | 2012-11-25 09:39
fajnie

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady