Dom w górach – inspiracje na zimowy wypoczynek

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kiedy za oknem sypie śnieg, a na szybach powstają mroźne mozaiki z sentymentem myślimy o wyjeździe w góry. W końcu gdzie, jeśli nie w górach, zima nabiera prawdziwego uroku? Ośnieżone, majestatyczne szczyty na tle błękitnego nieba możemy podziwiać przy okazji aktywności na stoku lub spaceru na szlaku. Po takim dniu wieczorny kubek kakao przed kominkiem smakuje o wiele lepiej niż w miejskim zgiełku, przed telewizorem. Wyjeżdżając na zimowy wypoczynek wybieramy zwykle klimatyczne drewniane domy i pensjonaty, które są nieodzownym elementem górskiego krajobrazu.  Za co je kochamy?

 

#1 rodzimy folklor

Najbardziej rozpoznawalnym kurortem górskim w Polsce jest bez wątpienia Zakopane. Położone pośród malowniczych Tatr przyciąga lokalnym folklorem, pyszną kuchnią i niezwykłą architekturą. Klasyczny dom góralski jest oczywiście drewniany, do jego budowy wykorzystuje się najczęściej drewno świerkowe. Z architektury podhalańskiej na przełomie XIX i XX wieku wykształcił się styl zakopiański, zapoczątkowany przez Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”.  Charakterystyczne, powielane również w nowym budownictwie elementy tego stylu to: wysoka podmurówka, układane w zrąb płazy, urozmaicona bryła i bogate zdobnictwo. W samym Zakopanem oraz innych tatrzańskich miejscowościach turystycznych znaleźć można najpiękniejsze przykłady drewnianego budownictwa willowego. To prawdziwy wabik na turystów, którzy poza pięknem krajobrazu, odwiedzają Podhale również po to, by obcować z góralską tradycją.

#2 romans z naturą

W góry uciekamy zwykle, żeby odpocząć od codziennej gonitwy i naładować akumulatory. Kiedy gubimy zasięg sieci komórkowej, a w okolicy nie ma kogo zapytać o hasło do wi-fi, możemy w końcu skoncentrować się na sobie i kontemplować piękno otaczającej nas natury. Górskie rezydencje harmonijnie wpisują się w swoje najbliższe otocznie. Strzelistość architektury powiela kształt górskich szczytów, zaś drewniane bale pachną otaczającym nas lasem. Nawet krótka chwila takiego zapomnienia wpływa zbawiennie na nasz organizm, który w otoczeniu przyrody szybciej się regeneruje.

#3 rozgrzewający wystrój

Drewno jako budulec używane jest nie tylko ze względu na przywiązanie do tradycji. To wybór bardzo praktyczny. Wyjątkowa izolacyjność w połączeniu z nowoczesnymi technologiami obróbki tego materiału, przekłada się na oszczędność energii, co jest niezwykle ważne w surowym klimacie - mówi Mariusz Kubik, ekspert marki Urzędowski, producenta okien drewnianych.  Dla turystów jednak ten aspekt nie jest tak bardzo istotny. Wybierając kwaterę kierujemy się innego rodzaju ciepłem. Tym, którym drewno emanuje nadając wnętrzom niepowtarzalny charakter. Nie tylko w niewielkich górskich chatach, ale też pensjonatach i hotelach dba się o to, aby aranżacja pomieszczeń wydobywała i podkreślała atuty drewna, jako naturalnego łącznika z otaczającą nas przyrodą. Ciepłe kolory, miękkie tkaniny, nastrojowe światło,  wygodne meble, w których można się rozsiąść i zapomnieć o świecie. Górski wystrój otula nas, ogrzewa po wędrówce i kontrastuje z surowością krajobrazu za oknem.

 #4 aktywność i wypoczynek

W górach każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy sportów zimowych mogą oddawać się swojej pasji w licznych kurortach, nie tylko tych tatrzańskich. Warunki na rodzimych stokach nie ustępują niczym europejskim standardom. Ale nie musisz być sportowcem, żeby wybrać się zimą w góry i wypełnić swój dzień atrakcjami. W miejscowościach ukierunkowanych na zimową turystykę dba się o to, aby szlaki spacerowe były dostępne dla każdego. Dla prawdziwych leniuchów, którzy panoramę gór najchętniej podziwiają zza okna, co większe kompleksy hotelowe oferują ucztę dla ciała w swoich strefach SPA. Wieczorem można wybrać się wraz z przyjaciółmi na kulig lub poszaleć na sankach.

#5 święta każdego dnia

W sezonie zimowym bardziej niż kiedykolwiek szukamy świątecznych cytatów, chcąc jak najdłużej zatrzymać wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia. Już od początku grudnia centra wielkich miast migoczą tysiącem lampek ze świątecznych dekoracji. To jednak z daleka od miejskiego zgiełku, przy trzaskających na kominku drwach i pachnącej lasem choince, kiedy za oknem prószy śnieg a niebo  rozświetlają gwiazdy, można rozsmakować się prawdziwie w tym, co najpiękniejsze o tej porze roku. 

 

Źródło: Urzędowski

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady