Jak wybrać namiot?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Na rynku można znaleźć namioty różnej wielkości i w różnych cenach. Poniżej znajdują się wskazówki, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego sprzętu.

Wielkość

Do wyboru są tzw. "jedynki", "dwójki", a także namioty mieszczące nawet osiem i więcej osób. Im większe, tym bardziej wygodne, ale też cięższe. Z wielkością namiotu nie należy przesadzać, zwłaszcza w przypadku podróżowania bez własnego auta (w namiocie musi znaleźć się również miejsce na ekwipunek).

Kształt

Na rynku dostępne są m.in.:

  • namioty chatki - są dosyć ciężkie, mało stabilne, a do ich rozłożenia potrzeba dużej ilości śledzi;
  • namioty tunelowe - mają bardzo dobrą wentylację, wysoką stabilność podłużną, są wygodne i łatwe do rozstawienia;
  • namioty igla - jednopałąkowe są lekkie i mało stabilne, nie posiadają przedsionka, w którym można przechowywać bagaż; dwupałąkowe są bardzo stabilne i łatwe do rozstawienia, niektóre modele wyposażone są w niewielki przedsionek; igla o trzech i więcej pałąkach są najbardziej stabilne i wytrzymałe, niestety są cięższe niż namioty dwupałąkowe.

Materiał

Namiot powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów. Dodatkową szczelność zapewniają szwy podwójnie klejone lub pokryte taśmą nylonową (dzięki niej namiot nie przecieka).

Tropik

Najważniejsze, aby nie przemakał - minimalna wodoszczelność tropiku powinna wynosić 1500 mm (słupa wody). Najbardziej odporne tropiki mogą mieć nawet 5000 mm i więcej, jednak wystarczającą wartością jest już 2500 mm. Coraz częściej tropiki wykonane są z materiałów odpornych na promieniowanie UV, dzięki czemu nie zmieniają swoich właściwości, nie rozciągają się i nie "falują" pod wpływem działania słońca. Podczas biwaków zimowych oraz wypraw wysokogórskich sprawdzają się doszyte do tropiku tzw. fartuchy przeciwśnieżne, które zapobiegają dostawaniu się wiatru i zawiewaniu śniegu do wnętrza namiotu przez wolną przestrzeń pomiędzy podłożem, a dolną krawędzią tropiku.

Podłoga

Najczęściej wykonana jest ze wzmocnionego nylonu albo z poliestru pokrytego poliuretanem. Nieprzemakalność podłogi powinna być większa niż tropiku o co najmniej 500 mm.

Stelaż

Podobnie jak w przypadku tropików i podłóg, do produkcji stelaży namiotów stosuje się kilka rodzajów materiałów. Zwykle wykonane są z włókna szklanego (najpopularniejsze) lub z aluminium (wytrzymalsze, lżejsze, ale też droższe).

Dodatkowe wyposażenie

Niezawodny sprzęt powinien być wyposażony w dobrej jakości zamki, klamry, kieszonki, odblaski, itp. Porządne klamry nie będą pękały i zachowają swoje parametry wytrzymałościowe na mrozie, natomiast duża ilość kieszonek pozwoli utrzymać porządek w namiocie i sprawi, że najpotrzebniejsze drobiazgi zawsze będą pod ręką. Ciekawym pomysłem jest podwieszana pod sufitem półeczka na latarkę. W rozstawieniu namiotu lub odnalezieniu go w nocy pomogą wszyte na stałe elementy odblaskowe.

Namiot powinien być również wyposażony w specjalne otwory ułatwiające cyrkulację powietrza i jednocześnie uniemożliwiające dostawanie się wody do jego wnętrza.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady