Jak zaprojektować strefę wypoczynku w ogrodzie?

flyprpr  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Prywatna strefa wypoczynku, przytulna, cicha i otoczona wspaniałą roślinnością to marzenie każdego z nas. Okazuje się, że zaprojektowanie takiego miejsca nie jest zadaniem trudnym i wymagającym dużej przestrzeni. Wystarczy wyobraźnia, odpowiednio dobrane materiały i trochę wolnego czasu, a część przydomowego ogrodu może zmienić się w prawdziwą świątynię relaksu. Od czego zacząć? Firma Libet radzi, aby podczas projektowania części wypoczynkowej skupić się na trzech kwestiach: nawierzchni, elementach funkcjonalnych i dekoracjach.

Podobno najlepiej i najpełniej można odpocząć wtedy, gdy otacza nas zieleń, cisza i niczym niezmącony spokój. Taka atmosfera pozwala zapomnieć o trudach dnia codziennego, wyciszyć myśli i zebrać siły na kolejne życiowe wyzwania. Zamiast jednak szukać ukojenia w drogim SPA, czy oddalonym od cywilizacji górskim pensjonacie, warto zaprojektować prywatną strefę relaksu na własnej posesji. Idealnym miejscem do jej stworzenia będzie zaciszny fragment ogrodu, usytuowany z dala od ulicy, np. taras. Najważniejsze jest jednak, aby wybrać miejsce lubiane przez domowników i takie, w którym chętnie będą spędzali czas. Reszta to już kwestia własnej pomysłowości i odpowiednio dobranych materiałów.

Po pierwsze: stylowy grunt pod nogami

Elegancka i funkcjonalna nawierzchnia to bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów na planie ogrodowej strefy relaksu. Warto ułożyć ją z takich materiałów, które będą harmonizowały ze stylistyką całej posesji, a także współgrały z intensywną zielenią trawy i pozostałej roślinności. Dobrym pomysłem jest sięgniecie po elementy o strukturze i kolorystyce nawiązującej do naturalnych materiałów, np. wielkopowierzchniowe (60x60x2cm i 90x90x2cm) płyty gresowe Sedimentio i Aristoni firmy Libet lub też nowe w ofercie produkty z serii EVO_2/E™. W kolekcji znaleźć można płyty inspirowane zarówno prawdziwymi skałami, jak i najlepszymi gatunkami drewna. Zarówno jedne, jak i drugie charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością, co w połączeniu z eleganckim wyglądem pozwala tworzyć oryginalną nawierzchnię. W sytuacji, gdy budynek i ogród zaaranżowane są w stylu klasycznym czy vintage, to w strefie rekreacyjnej warto zastosować szlachetną kostkę brukową – Aspero o śrutowano-szczotkowanej strukturze albo postarzaną Antico. Interesujący efekt wizualny można osiągnąć również poprzez zastosowanie płyt wet-cast z kolekcji Toscania lub Venetia firmy Libet. Łącząc tradycyjne, prostokątne elementy z produktami opartymi na bazie koła, uda się stworzyć nawierzchnię o śródziemnomorskim charakterze.

Po drugie: wygoda i funkcjonalność

Ułożenie stylowej nawierzchni to pierwszy krok na drodze do idealnej strefy wypoczynku w ogrodzie. Drugim jest urządzenie tej przestrzeni tak, aby można było korzystać z niej w jak najlepszy i najbardziej pożądany sposób. Miłośnicy lektury czy relaksu z filiżanką kawy w ręku powinni przede wszystkim zadbać, aby w takim miejscu nie zabrakło praktycznych siedzisk oraz stolika. Najczęściej stosowaną opcją są meble drewniane, rattanowe lub z tworzyw sztucznych, jednak czasem warto odejść od schematu i zastosować oryginalniejsze rozwiązania. Wykonany z surowego, białego betonu Plaster miodu lub Sześcian z kolekcji Libet Stampo mogą posłużyć za ogrodowe meble równie dobrze, jak standardowe wersje. Wystarczy obłożyć je kolorowymi poduszkami, aby nie tylko stylowo się prezentowały, ale były miękkie i przytulne. Jeżeli ogrodowa strefa relaksu ma być zarówno miejscem wyciszenia, jak i spotkań towarzyskich to warto pomyśleć o jeszcze jednym elemencie – praktycznym grillu. Do jego budowy warto wykorzystać wyroby betonowe i elementy małej architektury firmy Libet, np. cegły i palisady Split lub kostkę Natulit Massimo. Dzięki temu grill będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb, a przy tym oryginalny i jedyny w swoim rodzaju.

Krok 3 – klimat tworzony dodatkami

Po ułożeniu nawierzchni i wyposażeniu strefy relaksu w odpowiednie meble i akcesoria przychodzi pora na najbardziej kreatywną część zadania: dekorowanie. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom miejsce wypoczynku może zyskać klimat przytulny lub też bardziej rozrywkowy. Jeżeli zależy nam na kameralnej atmosferze to warto zadbać o staranne odgrodzenie kącika od części funkcjonalnej. Rolę granicy doskonale spełnią wypełnione płożącą roślinnością betonowe gazony trapezowe czy też delikatne ogrodzenia ułożone z cegieł Split lub barwionych w masie murków Murja firmy Libet.

W stworzeniu intymnego nastroju pomogą również stylowe lampiony, kwietniki z kolorowymi kwiatami oraz duża ilość miękkich tkanin i poduszek. Jeżeli strefa wypoczynkowa ma być miejscem biesiadowania i spotkań w gronie najbliższych, to warto pokusić się o dodanie kilku oryginalnych akcentów dekoracyjnych. Dobrym przykładem takich ozdób są np. betonowe Kule o różnych średnicach czy też Piłka golfowa z linii Libet Stampo. Ciekawe projekty kwietników czy ławek można zrealizować natomiast przy użyciu elementów systemu Natulit Massimo, bądź wyróżniających się niezwykłym kształtem bloczków Cadena.

Więcej porad aranżacyjnych, a także szczegółowe informacje na temat produktów, znaleźć można na stronie: www.libet.pl, a także na fanpage: https://www.facebook.com/RozmowyNaTarasie

Libet S.A. to lider w segmencie kostek Premium  i innych betonowych materiałów nawierzchniowych na polskim rynku. Pełniąc rolę trendesettera wyznacza kierunki rozwoju rynku. Produkty sygnowane marką Libet wyróżniają się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, ale również innowacyjnością i ciekawym wzornictwem. W równym stopniu stają się ozdobą posesji prywatnych, jak i przestrzeni publicznych. Wysoki poziom jakościowy i estetyczny wyrobów wrocławskiej firmy jest zasługą m.in. nowoczesnego parku maszynowego oraz wykorzystywania najnowszych technologii i odpowiednio selekcjonowanych surowców. Swój udział mają w tym także laboratoria, istniejące przy każdym z 15 zakładów produkcyjnych, które nadzorują przebieg procesu produkcji, wdrażają nowe procedury i pracują nad własnymi, nowatorskimi rozwiązaniami.

Libet S.A.

Powstańców Śląskich 5

53-332 Wrocław

Dział Obsługi Klienta - infolinia: 801 542 381

www.libet.pl

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady