Jak najlepiej wykorzystać bezpłatny staż?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kiedyś staż był najlepszą drogą do kariery - początkiem zawodowej przygody, niekiedy w tej samej firmie. Dziś pracodawcy chętnie wykorzystują ten typ umowy jako sposób na darmowego pracownika. Co powinieneś zrobić, żeby nie poczuć się wykorzystanym?

Staż w firmie

1. Przeglądając ofertę stażu, zwróć uwagę na takie stwierdzenia jak: prace administracyjne (zazwyczaj to nic innego jak kserowanie i segregowanie dokumentów lub działania telemarketerskie, czyli pozyskiwanie klientów, przesyłanie ofert) - nie nauczysz się wiele, a większą część czasu spędzisz na wykonywaniu działań handlowych, za które tak naprawdę powinieneś otrzymać wynagrodzenie, gdyż przekładają się one na realny zysk dla firmy.

2. Jeśli w opisie stażu nie żadnych konkretów, a jedynie mgliste obietnice typu: ciekawe zadania, możliwość rozwoju, pełna wyzwań praca, miła atmosfera to możesz być niemal pewien, że taki staż niewiele Ci da. Pracodawca, który nie potrafi opisać tego, co należeć będzie do zadań stażysty, będzie miał również problem z wystawieniem sensownych referencji - dla potencjalnego przyszłego pracodawcy fakt, iż odbyłeś staż "pełen wyzwań, w miłej atmosferze" nie będzie miał większego znaczenia.

3. W zaklejaniu kopert i parzeniu kawy można znaleźć sens, choć takie staże odchodzą powoli do lamusa - wszystko zależy tylko od tego, dla kogo to robisz. Tego typu zajęcia to doskonała okazja do budowania relacji. Nawet pracując jako posłaniec, możesz sprawić dobre wrażenie na osobie decydującej o zatrudnieniu. Odbierając telefony i załatwiając sprawy dla przełożonych, będziesz kontaktował się z ludźmi ważnymi dla nich w biznesie - postaraj się mądrze wykorzystać każdą swoją funkcję.

4. Uważaj na oferty, które ewidentnie wyglądają na próbę pozyskania darmowego pracownika. Zazwyczaj są to staże w obszarach nie wymagających zbyt dużego doświadczenia do tego, aby rozpocząć w tej branży pracę odpłatną, np.: staż telemarketerski, barmański/kelnerski, w solarium czy sklepie spożywczym - tego typu staż nie wniesie do Twojego CV niczego wartościowego, a decydując się na niego sprawisz jedynie pracodawcy prezent w postaci swojej nieodpłatnej pracy - jeśli masz dużo czasu, to już lepiej w takiej sytuacji zgłoś się na wolontariusza do wybranej fundacji.

5. Jeśli staż załatwiasz sobie sam, koniecznie zapytaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej o zakres obowiązków. Dowiedz się, czy będziesz brał udział w ważnych projektach lub czy będziesz mógł samodzielnie rozwinąć jakiś pomysł. Ważne, abyś po zakończeniu stażu miał się czym pochwalić.

Zawsze zwracaj uwagę na jakość oferowanego stażu - to, jaki jest jego program oraz czego będziesz mógł się podczas takiego stażu nauczyć. Popytaj znajomych, poszukaj informacji w Internecie i podpisz z pracodawcą umowę - wszystko to pozwoli Ci uniknąć przykrych rozczarowań.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady