Jak chronić oczy przed komputerem?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Długa praca przed komputerem grozi nam przemęczeniem a nawet pogorszeniem się wzroku. Aby temu zapobiec powinniśmy odpowiednio przygotować stanowisko pracy a także wykonywać proste ćwiczenia oczu.

Podczas pracy przy komputerze powinniśmy:

  • Siedzieć w odpowiedniej odległości od monitora - minimum wynosi 50-70 cm.
  • Odpowiednio ustawić sprzęt - najlepszym rozwiązaniem jest takie ustawienie monitora, przy którym można patrzeć w okno (obok monitora lub za nim). Musimy zadbać o to, aby w ekranie nie było widocznych żadnych odblasków, które bardzo męczą oczy. W związku z powyższym, monitor powinien zawsze stać tyłem do okna.
  • Pomyśleć o właściwym oświetleniu stanowiska pracy - najlepsze jest odgórne, ale takie które nie pada bezpośrednio na ekran. Ważna jest również regulacja natężenia oświetlenia, zwłaszcza jeśli pracujemy wieczorami lub nocą. Powinniśmy unikać kontrastów pomiędzy ciemnym wnętrzem pomieszczenia a jasnym ekranem.
  • Robić sobie przerwy w pracy (krótsze i częstsze są znacznie skuteczniejsze niż jedna długa). Po każdej przepracowanej godzinie, powinniśmy odejść od komputera (przynajmniej na 5 minut), popatrzeć przez okno albo wyjść na balkon. Możemy też wprowadzić w życie bardzo ciekawą zasadę, prosto z Ameryki: 20-20-20, polegającą na tym że po każdych 20 minutach pracy odrywamy się od monitora na 20 sekund i patrzymy na obiekty oddalone o 20 stóp, czyli 6 metrów.
  • Często wietrzyć pomieszczenie w którym pracujemy albo stosować nawilżacze powietrza, np.: elektryczne, których można używać przez cały rok. Zimą natomiast powinniśmy wieszać na gorących kaloryferach, ogrzewacze z wilgotnymi wkładami.
  • Gimnastykować oczy - w momencie przemęczenia ważne jest wykonywanie ćwiczeń polegających m.in.: na mruganiu oczami, zamykaniu oczu (co pewien czas na ok. 1 minutę) czy odrywaniu wzroku od monitora (co godzinę na min. 5 minut) - patrzeniu w dal i koncentrowaniu się na oddalonych obiektach/przedmiotach.
  • Kupić krople do oczu, tzw. sztuczne łzy i używać ich w razie potrzeby. Od czasu do czasu możemy stosować kompresy, np.: z rumianku bądź herbaty a także specjalne, żelowe opaski na oczy.
  • Zaopatrzyć się w okulary z powłoką antyrefleksyjną - dzięki nim poprawi się ostrość i kontrast naszego widzenia, zwiększy się komfort dla oka i jednocześnie zmniejszy się uczucie zmęczenia. Gotowe okulary powinny być dobierane indywidualnie - bierze się wówczas pod uwagę m.in.: refrakcję oczu oraz warunki istniejące na stanowisku pracy.

Jeśli powyższe sposoby nam nie pomogą i w dalszym ciągu będziemy odczuwać problemy z oczami, powinniśmy wybrać się do dobrego okulisty. Nie możemy lekceważyć nawet najmniejszych dolegliwości, gdyż te mogą być źródłem poważniejszych kłopotów ze wzrokiem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady