Jak zostać pszczelarzem?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Założenie i prowadzenie pasieki wymaga posiadania środków finansowych, ale też pewnej wiedzy. Pszczelarstwo to zajęcie sezonowe - określone prace wykonuje się co najwyżej kilka razy w roku.

Wiedza teoretyczna

Kandydat na pszczelarza musi znać podstawowe zasady gospodarki pasiecznej. Należy znaleźć odpowiednie miejsce na ustawienie pasieki - nie powinny to być tereny o słabych pożytkach. Przed założeniem pasieki należy przeprowadzić badanie rynku. Trzeba mieć pewność, że będzie zbyt na wytwarzane produkty, a ceny oferowane przez rynek zapewnią opłacalność działalności. Kierunek produkcji pasiecznej wyznaczany jest głównie przez zapotrzebowanie na określony towar. 

Aby uzyskać choć minimum wiedzy pszczelarskiej, należy wysłuchać kursu obejmującego podstawowe wiadomości albo wziąć udział w szkoleniach organizowanych przez koła pszczelarzy - dzięki temu można bliżej zapoznać się z wybranymi zagadnieniami.

Niezastąpionym źródłem wiedzy pszczelarskiej jest fachowa literatura. Godne polecenia są tytuły: "Jak prawidłowo prowadzić pasiekę" J. Marcinkowskiego czy "Gospodarka pasieczna" W. Ostrowskiej. Można też zaprenumerować miesięcznik "Pszczelarz polski", w którym znajdują się cenne rady dla początkujących, jak i zaawansowanych pszczelarzy.

Cechy idealnego pszczelarza

Warunkiem umożliwiającym prowadzenie pasieki jest odporność na jad pszczeli - człowiek pracujący w pasiece jest stale narażony na użądlenia, nawet jeśli używa szczelnego ubrania ochronnego. Dlatego osoby wrażliwe na jad nie mogą być pszczelarzami. W pasiece wykonywane są głownie lekkie prace fizyczne (te cięższe można zmechanizować), więc nie trzeba wykazywać się jakąś nadzwyczajną siłą i sprawnością.

Inne cechy fizyczne i psychiczne nie mają większego znaczenia - pszczelarz nie musi posiadać specjalnych zdolności do pracy z ludźmi czy umiejętności organizowania pracy w zespole.

Zakładanie pasieki

W Polsce rozpowszechnionych jest kilka typów uli i choć każdy z nich ma swoje wady, to od lat zajmują niezmienioną pozycję w polskich pasiekach. Ze względu na łatwość obsługi i możliwość zmechanizowania niektórych prac, do nowo zakładanej pasieki można polecić ule wielokorpusowe - są całkowicie rozbieralne i w każdej chwili można dostać się do poszczególnych części gniazda pszczelego. Pojemność tych uli jest nieograniczona, co ma istotne znaczenie przy wykorzystaniu obfitych pożytków i przy gospodarce wędrownej.

Wybór linii pszczół zależy od jakości bazy pożytkowej i terminów występowania pożytków. Oprócz cech decydujących o produkcyjności, pszczoły w pasiece początkującego pszczelarza powinny być łagodne. Pasiekę można powiększać, kupując sztuczne roje albo odkłady tworzone z rodzin pszczelich.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady