Użądlenia przez osy, pszczoły, szerszenie - pierwsza pomoc

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Latem jesteśmy narażeni na użądlenia przez osy, pszczoły, szerszenie i inne jadowite owady. Skutkiem tego jest zazwyczaj swędzenie, obrzęk i ból. Ale mogą też wystąpić sytuacje niebezpieczne dla życia człowieka, np.: zaburzenia w oddychaniu a nawet wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci.

Udzielenie pierwszej pomocy osobie użądlonej przez osę, pszczołę czy szerszenia jest uzależnione przede wszystkim od wrażliwości człowieka. Najpierw należy więc ustalić, czy użądlony jest uczulony na jad owada. Osoby, które mają świadomość swojej wrażliwości z pewnością posiadają przy sobie lek (pen z adrenaliną) przeznaczony do doraźnego leczenia wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku pojawienia się ciężkiej reakcji na jad owada, należy wstrzyknąć odpowiednią dawkę leku poszkodowanemu i oczywiście wezwać karetkę pogotowia.

Jeśli użądlenie nastąpiło w obrębie jamy ustnej (język, gardło lub usta) należy bezzwłocznie wezwać pomoc lekarską lub udać sie do szpitala, gdyż poszkodowanemu grozi uduszenie. Zanim jednak użądlony uzyska fachową pomoc, powinien ssać kostki lodu, łykać zimne napoje albo rozpuścić w ustach łyżeczkę soli kuchennej - to pomoże zługować jad owadzi z błony śluzowej.

Jeżeli użądlenie nastąpiło w kończynę górną lub dolną i żądło jest widoczne, należy je delikatnie wyjąć. Najlepiej zrobić to paznokciem, pilniczkiem do paznokci albo ostrym nożykiem. Nie wolno uciskać pęcherzyka jadowego, bo może to spowodować przedostanie się większej ilości jadu do organizmu - dlatego lepiej nie usuwać żądła palcami czy pincetą.

Kiedy uda nam się usunąć żądło, powinniśmy przemyć miejsce użądlenia wodą z mydłem, octem, sokiem z cebuli, lub roztworem nadmanganianu potasu. Można również robić okładu z lodu lub sody oczyszczonej, przykładać świeże i czyste liście babki lancetowatej, smarować ranę płynnym miodem lub środkiem dezynfekującym. Warto także przyjmować wapno w postaci płynnej i leki przeciwuczuleniowe.

Reakcja anafilaktyczna może przebiegać w różnoraki sposób. Pierwsze objawy mogą się pojawić nawet po 3 godzinach od momentu użądlenia. Dlatego ważna jest obserwacja osoby użądlonej i nie pozostawianie jej samej sobie. Jeśli wystąpią niepokojące objawy typu: duszność, trudności w oddychaniu, osłabienie, bóle brzucha, zawroty głowy, nudności i wymioty, kaszel i kichanie, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy i szyi czy utrata przytomności, należy koniecznie wezwać pomoc lekarską. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego najważniejsza jest szybka i fachowa pomoc, bo od niej zależy życie osoby użądlonej.

Warto mieć w domowej apteczce produkty, które uchronią przed groźnymi i bolesnymi skutkami użądleń, np.:

  • ENTIL - żel łagodzący dolegliwości po użądleniu owadów.
  • FENISTIL żel - preparat przeznaczony do leczenia świądu towarzyszącego użądleniom owadów.
  • EXTRAKTOR - pompka bezboleśnie i bezinwazyjnie usuwająca jad. Wystarczy jedna minuta, aby zapobiec groźnym skutkom użądleń przez: osy, pszczoły, szerszenie i inne jadowite stworzenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady