Jak wybrać dobrą kancelarię prawną

DobraRadka  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi, tak głosi słynna sentencja. Jednak nie możemy tą nieznajomością się zasłaniać i usprawiedliwiać. System jest skonstruowany tak, żeby wszystkie ustawy i przepisy były ogólnodostępne. Jednak jak nie mając fachowej wiedzy z tej obszernej dziedziny odnaleźć się w gąszczu przepisów, kodeksów i paragrafów?

Otrzymanie spadku, odziedziczenie długów, oszustwo przez biuro wycieczek, wyłudzenia - z tymi i wieloma innymi problemami przychodzi nam mierzyć się na co dzień. Gdzie szukać fachowej pomocy?
W sukurs przychodzą nam kancelarie prawnicze. Oferują dokładne zapoznanie się ze sprawą, wyznaczenie konkretnej osoby do jej prowadzenia - będzie nim zazwyczaj adwokat albo radca prawny.


 
Jak dokonać dobrego wyboru kancelarii prawnej?
Możemy kierować się referencjami innych klientów, opiniami znajomych. W dobie Internetu znajdziemy fora/forum z opiniami na temat różnych kancelarii. Często to same kancelarie przytaczają opinie swoich klientów albo wymieniają firmy, które powierzyły im swoje sprawy. Taka praktyka ma służyć budowaniu pozytywnego wizerunku i wiarygodności wśród usługobiorców. Warto również sprawdzać rankingi kancelarii. Publikowaniem takich zestawień zajmuje się np. serwis Rzeczpospolita.
 
Zastanawiając się nad wyborem radcy prawnego czy adwokata warto zapoznać się z profilem danej kancelarii. Jak wiadomo, prawo jest szeroką dziedziną i istnieją tu specjalizacje. W ogólnym podziale mamy prawo cywilne, karne, konstytucyjne, podatkowe, rodzinne i opiekuńcze, prawo pracy czy administracyjne.

Może nie do końca dobrym pomysłem będzie udanie się do kancelarii specjalizującej się w prawach autorskich i pokrewnych z problemem dotyczącym oszustwa podatkowego. Warto brać pod uwagę termin realizacji danej sprawy. Jeśli jest bardzo krótki, szukajmy kancelarii, która zaznacza, że oferuje usługi w tempie ekspresowym i gwarantuje, że sprawa zostanie załatwiona w terminie (np. napisanie odwołania czy skargi). Ważne jest również to, czy potrzebujemy doraźnej pomocy czy chcemy nawiązać stałą współpracę. W przypadku drugiego wariantu warto pomyśleć o negocjacjach dotyczących kwestii finansowych. Nie należy zapominać, że dobrzy i znający się na rzeczy prawnicy się cenią.
 
Warto wybrać się do kancelarii osobiście, dopytać o wszystkie szczegóły, tak, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Rozmowa i sposób odnoszenia się do nas rozmówcy mogą być już wskaźnikami tego, czy będziemy chcieli nawiązać współpracę z daną firmą. Choć może wydawać się, że podejście psychologiczne nie zawsze należy traktować priorytetowo, to warto pamiętać, że czynnik ludzki zawsze jest istotnym elementem współpracy czy prowadzenia interesów. W kontakcie twarzą w twarz możemy np. negocjować warunki finansowe.
 
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wysokość ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej danej kancelarii. Takie ubezpieczenie daje gwarancję, że przy popełnieniu błędu przez prawnika można liczyć na wypłatę odszkodowania. Im wyższe ubezpieczenie ma kancelaria prawna, tym lepiej. Oprócz tego każdy prawnik albo adwokat posiada obowiązkowe OC adwokata lub radcy prawnego. Warto dopytać o wysokość sumy gwarancyjnej, by czuć się bezpiecznie, powierzając swoje sprawy w czyjeś ręce.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady