Nowa inwestycja a ochrona środowiska - Decyzje, raporty, pozwolenia


Ochrona środowiska naturalnego to obecnie jeden z najważniejszych aspektów, jakie musi brać pod uwagę nowy inwestor. Aby projekt mógł zostać zatwierdzony, inwestycja musi spełniać szereg norm i wymagań dotyczących sposobu i stopnia ingerencji w środowisko naturalne. Wymagania te określa Prawo budowlane. Jakie zatem decyzje i pozwolenia są konieczne?
Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych
Obowiązek uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych wynika z postanowień Ustawy “Prawo ochrony środowiska” z 2005 roku. Uzyskanie decyzji jest obowiązkowe dla każdej nowej inwestycji, która może ingerować w środowisko naturalne.
Jest to decyzja administracyjna, której celem jest takie kształtowanie planowanych inwestycji, by w jak najmniejszym stopniu oddziaływały na środowisko. Uzyskanie pozytywnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych jest obowiązkowym elementem procesu administracyjnego dla każdej nowej inwestycji.
Wniosek o wydanie decyzji składać należy w Wydziale Ochrony Środowiska właściwym dla miejsca inwestycji, powinien on zawierać między innymi:
-
raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,
-
kartę informacyjną przedsięwzięcia.
Raport oddziaływania na środowisko
Raport ten to kolejny z elementów procesu uzyskiwania pozwoleń administracyjnych, koniecznych do zrealizowania planowanego przedsięwzięcia. Powinien on zawierać wszystkie informacje, które umożliwiają ocenę następujących kryteriów:
-
charakterystykę przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu,
-
cechy charakterystyczne dla procesów produkcyjnych (na przykład pomiary hałasu na stanowisku pracy),
-
ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych i naturalnych,
-
właściwości wód: hydromorfologiczne, fizykochemiczne, biologiczne i chemiczne - narzędziem umożliwiającym wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest operat wodnoprawny),
-
inwentaryzacja przyrodnicza - zbiór badań terenowych, których wyniki, wraz z opisem metodyki, stanowią załącznik do raportu,
-
opis krajobrazu, w którym inwestycja będzie realizowana (w tym na przykład inwentaryzacja dendrologiczna),
-
krótko-, średnio- i długoterminowe oddziaływania na środowisko wynikające z istnienia inwestycji oraz emisji zanieczyszczeń i hałasu (w tym celu wykonuje się stosowne pomiary: pomiar czystości powietrza i pomiary emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz analiza akustyczna: pomiary emisji hałasu i pomiary hałasu komunikacyjnego),
-
opisy analizowanych wariantów inwestycji i inne.
Karta informacyjna przedsięwzięcia
To dokument, który w Urzędzie Gminy złożyć musi każdy inwestor planujący inwestycję mogącą znacząco ingerować w środowisko naturalne i zaburzyć jego funkcjonowanie. Informacje, które muszą być zawarte w karcie informacyjnej to:
-
rodzaj planowanego przedsięwzięcia, jego skala i usytuowanie,
-
wielkość powierzchni zajmowanej przez nieruchomość, pokrycie terenu zielenią - jeśli nie jest to zwykły trawnik, inwestor ma obowiązek dokonania analizy dendrologicznej,
-
rodzaj zastosowanej technologii - ma ona wielkie znaczenie dla środowiska naturalnego, więc należy szczegółowo opisać technologie i etapy procesu ze szczególnym uwzględnieniem procesów prowadzących do powstawania ścieków, odpadów czy emisji zanieczyszczeń do powietrza (podstawą jest pomiar zanieczyszczenia powietrza),
-
orientacyjnej ilości wykorzystanej wody, energii elektrycznej, materiałów i surowców,
-
zastosowanych rozwiązaniach chroniących środowisko,
-
i inne.
Raport KOBiZE
Czyli raport składany Krajowemu Ośrodkowi Bilansowania i Zarządzania Emisjami - dotyczy on wszystkich przedsiębiorców, których zakłady wprowadzają do środowiska naturalnego gazy cieplarniane i inne substancje w wyniku pracy:
-
kotłów,
-
pieców,
-
agregatów prądotwórczych,
-
klimatyzatorów,
-
nagrzewnic i innych.
Raporty KOBiZE składa się raz do roku, a do jego stworzenia konieczne jest wykonanie następujących danych:
-
pomiaru emisji zanieczyszczeń do środowiska,
-
zużycia paliwa lub innych surowców,
-
wielkości produkcji.
Przeprowadzenie wymaganych badań, pomiarów i analiz oraz kompletowanie dokumentacji to proces szalenie żmudny, czasochłonny i wymagający obszernej wiedzy w tym temacie. Dlatego też większość inwestorów decyduje się na zatrudnienie doradcy, który zajmie się obsługą inwestycji i skompletowaniem wniosków o uzyskanie pozwolenia na korzystanie ze środowiska naturalnego. Kompetentnych doradców znajdziesz w firmie EkoNorm. Oto zakres działań doradcy:
-
pozwolenia wodno - prawne,
-
pozwolenia zintegrowane,
-
raporty oddziaływania na środowisko,
-
gromadzenie dokumentacji do karty informacyjnej i raportu oddziaływania na środowisko,
-
pomiary odbiorowe,
-
analiza porealizacyjna.
EkoNorm wykona dla inwestora wszelkie pomiary konieczne do sporządzenia dokumentacji, do których zaliczają się:
-
analiza akustyczna,
-
pomiar jakości powietrza,
-
pomiar smogu,
-
pomiar hałasu w mieszkaniu (dla inwestycji mieszkaniowych) i inne.
Skorzystanie z usług specjalisty z dziedziny ochrony środowiska pozwoli inwestorowi zaoszczędzić wiele czasu i daje gwarancję uzyskania zgody na korzystanie z zasobów środowiska naturalnego.
Polecane strony
- EkoNorm Sp. z o.o.
- Inżyniaria i Prawo ochrony środowiska
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam