Jak się zachować na przyjęciu?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Przyjęcia możemy podzielić na takie, które odbywają się na stojąco oraz na siedząco. Do pierwszej grupy zaliczamy: przyjęcia bufetowe, garden party, coctail party i tzw. lampki wina czyli m.in.: otwarcie wystawy. Odbywające się na siedząco to bankiety i uroczyste obiady. Aby przyjęcie było w pełni udane należy je odpowiednio zaplanować i zorganizować. Zasad savoir vivre na przyjęciu powinni przestrzegać zarówno goście jak i gospodarze. 

Zapraszanie gości

Zadaniem organizatorów przyjęcia jest powiadomienie gości i zadbanie o miłą atmosferę podczas przyjęcia. Każda z zaproszonych osób powinna mieć wystarczająco dużo czasu, aby móc przygotować się do wizyty. Zawiadamianie i wręczanie zaproszeń w ostatniej chwili jest dużym nietaktem ze strony organizatorów. Często gospodarze wymagają od gości potwierdzenia przybycia i nie jest to niczym niegrzecznym z ich strony, wręcz przeciwnie - pozwala to dobrze im się przygotować do przyjęcia.

Przybycie na czas

Punktualność jest wskazana bez względu na to z kim i gdzie się umawiamy. Jednak w tym przypadku dopuszczalne jest dziesięcio, piętnastominutowe spóźnienie. W ten sposób dajemy gospodarzom dodatkowy czas na dopracowanie szczegółów. O dłuższej nieobecności powinniśmy bezzwłocznie powiadomić organizatorów imprezy. Spóźniając się, przedstawiamy się wszystkim, przepraszamy gospodarzy a także gości siedzących juz przy stole. Pamiętamy też o tym, aby nie zjawiać się nazbyt wcześnie - możemy w ten sposób wprawić gospodarzy w zakłopotanie.

Powitanie

Dobre wychowanie nakazuje przywitać się nie tylko z gospodarzami ale i z pozostałymi gośćmi. Na dużym przyjęciu nie musimy witać się z każdym gościem z osobna, wystarczy jeśli podejdziemy tylko do gospodarzy. Takich samych zasad przestrzegamy przy pożegnaniu. Jeżeli przyjęcie dotyczy jakiegoś jubileuszu czy rocznicy, wypada przynieść kwiaty i butelkę alkoholu. Należy jednak uważać, aby nie wprowadzić w zażenowanie gospodarzy zbyt niską jakością trunku albo kosmicznie wysoką jego ceną.

Rozmieszczanie gości przy stole

Miejsca przy stole wyznacza gospodarz. Najważniejszy gość zajmuje krzesło po prawej stronie gospodyni, natomiast małżonka gościa honorowego po prawej stronie gospodarza. Gości zagranicznych należy honorować przed krajowymi i starać się uwzględniać sympatie i antypatie wszystkich zgromadzonych. Gospodarze siedzą naprzeciwko siebie, kobiety i mężczyźni - naprzemiennie. 

Kultura przy stole

Jeżeli nie zauważamy na stole popielniczek, to oznacza że gospodarze nie życzą sobie palenia papierosów. W przeciwnej sytuacji palimy dopiero po kawie lub deserze. Nie przypalamy sobie nawzajem papierosów i nie rozmawiamy z papierosem w ustach. Na przyjęciach odbywających się w lokalach typu restauracja powinny znajdować się stoliki przeznaczone dla osób palących.

Gospodarze powinni unikać podawania potraw, które: brudzą zęby i ubrania, wywołują niestrawność i wzdęcia, zawierają dużą ilość czosnku i cebuli, mogą być przez większość gości uznane za "niejadalne".

Wygłaszając toast nie stukamy się kieliszkiem a jedynie zwracamy go w stronę gościa honorowego lub najbliższych sąsiadów. Toastów nie wznosimy podczas spożywania gorących dań.

Stół nie jest najlepszym miejscem dla wysokich wazonów i świec - nie ustawiamy ich, bo goście powinni się dobrze widzieć.

"Smacznego" w restauracji życzą kelnerzy a nie gospodarze.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady