Boże Ciało - co powinieneś wiedzieć

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Boże Ciało to zwyczajowa nazwa katolickiej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwanej także Świętem Najświętszego Ciała Chrystusa. Jest to święto ruchome, odbywa się 60 dni po Wielkanocy, zawsze w czwartek - w tym roku wypada 30 maja.

Święto Bożego Ciała jest dla katolików wyrazem uwielbienia i okazją do oddania czci sakramentowi Eucharystii. Tradycyjne uroczystości związane z tym świętem obejmują Mszę, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Podczas barwnego przemarszu odwiedzane są miejsca najważniejsze w przestrzeni sakralnej danej miejscowości, przede wszystkim kapliczki i krzyże.

Święto Bożego Ciała ma niezwykle podniosły charakter - procesji towarzyszą śpiewy i gra orkiestra, a dzieci sypią kwiaty na trasie, którą przemieszcza się pochód. W procesji niesione są również figury Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa. Kapłani zwykle mają na sobie złote szaty liturgiczne.

Przez następne osiem dni trwa oktawa Bożego Ciała (codziennie odbywają się specjalne Msze święte), którą kończy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W kościele katolickim Boże Ciało jest świętem obowiązkowym, a w Polsce również dniem ustawowo wolnym od pracy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady