Znaczenie kolorów

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kolory, jakimi się otaczamy to nieprzypadkowy wybór. Tak naprawdę barwa, po którą sięgamy może być odzwierciedleniem naszego charakteru, nastroju czy tęsknoty za czymś, a nawet głęboko skrywanych problemów. Poniżej przedstawiamy krótką psychologię kolorów.

Kolor białyBiały

Biel domaga się towarzystwa innego koloru. Jej wybór oznacza prawdopodobnie poważną przemianę duchową - jest uniwersalnym i wyabstrahowanym kolorem.

Z bielą często identyfikują się osoby egocentryczne i samotne, a także indywidualiści oraz ludzie mający niskie poczucie własnej wartości. Biały to również ulubiony kolor tych, którzy chętnie nawiązują nowe znajomości.

Kolor żółtyŻółty

Jest to kolor porozumiewania się. Stymuluje do działania i poprawia nastrój, a także zwiększa poczucie własnej wartości. Dodaje pewności siebie i optymizmu, ale w nadmiarze może wzmagać lęk i strach. Kolor ten doskonale sprawdza się podczas prowadzenia wykładów i zdawania egzaminów.

Ludzie wybierający kolor żółty są towarzyskie i bystre. Niestety, często ubierają się w tą barwę osoby, których komunikacja z innymi jest zakłócona - nie potrafią otwarcie rozmawiać o swoich problemach albo mówią dużo i o wszystkim, tylko nie o sobie.

Kolor pomarańczowyPomarańczowy

Kolor formy i wzoru. Oznacza ogromną energię, wysokie kompetencje i zdolności organizacyjne. Symbolizuje również młodość, nowoczesność, otwartość i radość, a poza tym pobudza apetyt. Pomarańcz wzbudza chęć do życia, zwiększa motywację do działania i podnosi poczucie własnej wartości.

Osoba preferująca pomarańczowe odcienie jest kompetentna, zorganizowana, aktywna i zarazem niecierpliwa. Ceni sobie porządek, zarówno w domu jak i w miejscu pracy. Kiedy się na czymś skupi, konsekwentnie dąży do osiągnięcia celu. Nieład może taką osobę doprowadzić nawet do depresji.

Kolor różowyRóżowy

Róż to typowo damski kolor - symbolizuje romantyczne spacery i kolacje we dwoje. Pobudza organizm, przyciąga sympatię i sprzyja czerpaniu przyjemności z dobrej zabawy. Może być jednak przytłaczający dla osób niedojrzałych emocjonalnie.

Osoby wybierające kolor różowy są skłonne do wzruszeń i wielkich uczuć. Posiadają wiele cech wspólnych z ludźmi preferującymi czerwień, m.in.: siłę i pewność siebie, która w przypadku różu wynika z uczucia.

Kolor czerwonyCzerwony

Czerwień to najbardziej jaskrawy i dramatyczny z pośród kolorów, a jednocześnie bardzo ludzki i cielesny. Symbolizuje płomienną miłość oraz wszystko to, co żywe, gorące i pobudzające.

Kolorem czerwonym otaczają się ludzie ambitni, odważni, energiczni i ekstrawertyczni. Mają na ogół silny charakter i są skłonni do rywalizacji. Kobiety wybierające czerwień działają szybko, pod wpływem emocji. Mężczyźni lubiący kolor czerwony chcą wyróżniać się z tłumu, oczekują szacunku.

Kolor zielonyZielony

Zieleń to kolor nadziei, ale też symbol kłopotów emocjonalnych i tęsknoty za wewnętrzną równowagą.

Jasno zielony pasuje do osób nowatorskich i skłonnych do zmian. Osoby lubiące ten kolor wykazują ogromną giętkość - ich pomysły zawsze odnoszą sukces. Natomiast osoba, która identyfikuje się z kolorem ciemno zielonym jest życzliwa, ludzka, nastawiona pozytywnie do innych. Posiada ogromną spostrzegawczość i jest świadoma większości rzeczy, ale nie akceptuje niespodzianek.

Kolor niebieskiNiebieski

Najbardziej artystyczny i twórczy ze wszystkich kolorów.

Ludzie wybierający kolor niebieski są bardzo spostrzegawczy. Posiadają dużą wyobraźnię - pobudza ich sztuka, muzyka i literatura. Są niezwykle przenikliwi i praktyczni w rozwiązywaniu problemów. Lubią tworzyć nowe rzeczy, które służą ogółowi i jednocześnie przynoszą korzyści finansowe.

Kolor fioletowyFioletowy

Kolor ten posiada najwięcej intuicji - jest pełny ducha i myśli. Kojarzy się z majestatem i zwykle jest oznaką najwyższej jakości. Fiolet jest czasami powiązany z przestrzenią i kosmosem.

Osoby, które wybierają ten kolor zazwyczaj kryją się w cieniu. Posiadają jednak niezwykłe zalety, m.in.: ogromną wrażliwość. Uważają się także za ludzi religijnych, którzy potrafią pomóc sobie oraz innym w odnalezieniu właściwej drogi.

Kolor brązowyBrązowy

Kolor brązowy symbolizuje niezawodność, praktyczność, porządek i brak wyrafinowania.

Osoby lubiące brąz promieniują wewnętrznym poczuciem bezpieczeństwa, a nieudawana uczciwość to ich wielka zaleta. Często nie wierzą w siebie i ze wszystkich sił pragną stabilizacji. Zamiłowanie do koloru brązowego może być również oznaką braku poczucia humoru. 

Kolor szarySzary

Szary to kolor neutralny - stanowi niezrównany kontrast dla każdej innej barwy. Ma niewiele własnej energii z uwagi na swą całkowitą bierność.

Ludzie otaczający się kolorem szarym często wykazują takie cechy jak: pasywność, podatność na stres, skłonność do stanów depresyjnych. Jeśli są w dobrej formie i rozpiera ich energia, połączenie ze sobą cech innych kolorów pozwala im błyszczeć w towarzystwie.

Kolor czarnyCzarny

Czerń pasuje do różnych okazji, gdyż jest elegancka i dobrze komponuje się z innymi kolorami. Często podnosi prestiż. Oznacza również koncentrowanie na sobie uwagi, poszukiwanie energii do działania, rozmyślanie nad życiem i tęsknotę za miłością. Jest to również kolor żałobny.

Osoba identyfikująca się z kolorem czarnym jest zdyscyplinowana, niezależna, obdarzona silną wolą oraz własnymi przekonaniami. Czasami może stwarzać różnego rodzaju bariery w celu chronienia własnej osobowości lub też przyciągać negatywne cechy, jak np.: bezkompromisowość czy wyrafinowanie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady