Jak zmotywować dziecko do nauki?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Jako rodzice angażujemy się w życie szkolne naszego dziecka, ponieważ wiemy, jak  ważna jest jego przyszłość. Niestety, nasze dzieci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę i wolą się bawić, korzystać z Tik Toka, Snapchata, YT, grać na Play Station niż wykonywać szkolne obowiązki. 

Przeczytaj wskazówki jak sobie poradzić z motywacją dziecka do obowiązków szkolnych. 

1. Stwórz zasady dla dziecka

Jeśli Twoje dziecko nie uczy się, a jego oceny spadają, masz prawo się zaangażować, ale nie wykonuj za niego pracy. Zamiast tego jesteś po to, aby pomóc w stworzeniu zasad, które dziecko samo nie potrafi dla siebie stworzyć.

Zasady mogą obejmować zaplanowanie godzin nauki, umieszczenie komputera w miejscu ogólnodostępnym w domu i powiedzenie: „Żadnych gier, telefonu i innej elektroniki przed odrabianiem pracy domowej”.

Możesz zdecydować, że musi poświęcić określoną ilość godzin na naukę. W tym czasie nie są dozwolone żadne urządzenia elektroniczne ani inne elementy rozpraszające. Możesz przyjąć zasadę, że nawet jeśli skończy wszystkie prace domowe, musi przeczytać notatki z lekcji lub przeczytać rozdział w książce aby być przygotowany na kolejny dzień.

Niektóre dzieci chcą słuchać muzyki podczas nauki. Pamiętaj jednak, że może to być trudne, ponieważ ich muzyka jest zwykle zintegrowana z telefonami, które będą na wyciągnięcie ręki. Jeśli nie możesz skutecznie odciąć ich od tych aplikacji, nie ma telefonu ani muzyki, dopóki ich praca nie zostanie wykonana. 

Pomyśl o tym w ten sposób: szkoły nie zezwalają na używanie telefonów na zajęciach i ty też nie powinieneś. Ten sposób pomaga dziecku wykształcić dobrą higienę pracy w domu nad obowiązkami szkolnymi.

2. Bądź stanowczy i zgodny z zasadami dotyczącymi prac domowych

Bądź stanowczy w stosunku do swojego dziecka, egzekwowując ustalone przez siebie zasady konsekwentnie. 

Bycie stanowczym i konsekwentnym wysyła wiadomość do dziecka, że wiesz, że może ono odnieść sukces.

Bycie stanowczym oznacza również egzekwowanie zasad ze skutecznymi konsekwencjami. Jeśli nie przestrzega ustalonych przez Ciebie zasad, zastosuj konsekwencje. I nie próbuj chronić go przed naturalnymi konsekwencjami nie wykonywania swojej pracy, nawet jeśli oznacza to złe lub słabe oceny.

Będąc stanowczym, ale też bądż pozytywny w stosunku do dziecka. Spróbuj skupić się na wspieraniu go i zachęcaniu, zamiast martwić się i narzekać.

3. Nie wyręczaj swojego dziecka z obowiązków

To frustrujące, gdy widzisz, jak Twoje dziecko walczy i nie wykorzystuje swojego potencjału. Możesz czuć, że brak motywacji twojego dziecka jest kiepskim odzwierciedleniem twojego rodzicielstwa. W odpowiedzi reagujesz i wyręczasz je z części obowiązków, aby Twoje dziecko odniosło sukces, tak aby Twoje uczucie wstydu lub porażki zniknęło.

Nie rób tego. Sprawy będą szły coraz bardziej w dół. Po prostu skonfiguruj zasady, które pomogą mu odnieść sukces, ale pozwól mu wykonać pracę i ponieść konsekwencje, dobre lub złe.

Bądź trenerem swojego dziecka. Ustaw strategię i nadaj kierunek, ale pozostań z boku i pozwól dziecku grać w tę grę - kibicuj mu, by wygrał, i chwal go, gdy to zrobi. Ale nie bój się pozwolić mu zawieść. To wszystko jest częścią dorastania i uczenia się odpowiedzialności.

4.  Podziel zadania na mniejsze części

Wspólnie zdecydujcie, czy chcecie mu pomóc rozłożyć zadania na mniejsze części i zorganizować w kalendarzu, co powinien robić każdego dnia.

Możesz dać mu duży kalendarz ścienny, zeszyt lub tablicę. Może być kalendarz elektroniczny lub narzędzie takie jak Microsoft - To Do przeznaczony do zadań, jeśli tak jest Twim zdaniem lepiej, ale pamiętaj, że elektronika może rozpraszać.

5. Uwzględnij zasadę „Kiedy zrobisz”

Tak samo jak w naszej pracy, także w przypadku szkoły otrzymujemy nagrodę po wykonaniu pracy. Możesz powiedzieć następująco:

„Gdy skończysz pracę domową, możesz pograć na Play Station" lub „Kiedy skończysz lekcję, możesz pójść do kolegi”. 

Trzymaj się tej zasady i konswekwentnie egzekwuj ją. Pomoże to Twojemu dziecku, osiągnąć większą dyscyplinę w tym obszarze. 

------

Weź pod uwagę, że wszystkie te zasady na początku nie spodobają się Twojemu dziecku. Nie oczekuj, że po latach złych nawyków, coś się zmieni w jeden dzień.  Miej ciepliwość i pewność, że poprawi się dzięki stworzonym przez ciebie zasadom.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady