Jak przedłużyć życie Twojego smartfona

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Masz wrażenie, że Twój telefon działa co raz wolniej, zbyt szybko kończy się miejsce na nowe zdjęcia, a porysowana obudowa wygląda co raz gorzej? Przeczytaj jak możesz przedłużyć życie swojego smartfona.

Zadbaj o wygląd Twojego telefonu

 • Przyklej do ekranu porządną folię ochronną - zabezpieczy to Twój ekran przed brudem i przypadkowymi uszkodzeniami. Co prawda ekrany są zbudowane z co raz lepszych materiałów, ale nie wszystkie nowe telefony mają zainstalowane najdroższe i najbardziej odporne szkło. Przez nieostrożność łatwo można zarysować powierzchnię ekranu - wystarczy wrzucić przez przypadek klucze i telefon do tej samej kieszeni.
 • Kup futerał ochronny - najlepsze są zamontowane na stałe silikonowe osłony, ale już zwykły skórzany futerał, w którym będziesz nosił telefon zapobiegnie szybkiemu zużyciu materiałów, z których zbudowany jest Twój telefon. Niestety obudowy większości telefonów są plastikowe i bardzo łatwo rysują się i ulegają ścieraniu poprzez normalne użytkowanie. Aluminiowa obudowa niestety też nie jest odporna na uszkodzenia i bardzo szybko może zostać zarysowana.
 • Czyste ręce i czysty telefon - wycieraj swój telefon regularnie używając do tego właściwych środków czyszczących - możesz użyć środków do czyszczenia ekranów LCD i przetrzeć suchą szmatką. Pomyśl o tym ile razy w ciągu dnia korzystasz ze swojego telefonu i to wszystko dostaje się na Twoje ręce! Postaraj się nie używać telefonu brudnymi rękoma - np. podczas jedzenia.
 • Nie ćwicz z telefonem w kieszeni - jeżeli uprawiasz sport, to zapewne doceniłeś już bogactwo aplikacji sportowych na Twoim telefonie. Pamiętaj, że podczas ćwiczeń telefon powinien być odpowiednio przechowywany - w sklepach jest mnóstwo odpowiednich futerałów na rękę albo na pas, w których Twój telefon uniknie styczności z potem, który nie tylko brudzi i niszczy obudowę, ale też może uszkodzić Twój telefon.

Telefon wolniej działa? Możesz coś z tym zrobić!

 • Usuń niepotrzebne aplikacje  - z czasem na Twoim telefonie uda Ci się zgromadzić pokaźną kolekcję aplikacji, zdjęć i innych plików. Czy na pewno ich wszystkich potrzebujesz? Aplikacje często działają w tle, chociaż wcale ich nie potrzebujesz i niepotrzebnie spowalniają Twój telefon. Trzymaj na telefonie tylko te aplikacje, z których faktycznie korzystasz - zawsze przecież możesz zainstalować usunięte aplikacje ponownie, pamiętaj, że płacisz za nie tylko raz nawet pomimo usunięcia.
 • Usuń niepotrzebne zdjęcia i inne pliki - zdjęcia i inne pliki powinieneś regularnie usuwać . To, co chcesz zachować, możesz zrzucić na komputer, albo jeszcze lepiej:  zachować w chmurze. Jest wiele aplikacji, które mogą to robić dla Ciebie na bieżąco automatycznie - zachowają pliki w bezpiecznym miejscu i zwolnią miejsce na telefonie. Duża liczba plików spowalnia działanie wielu aplikacji i samego telefonu, a kiedy skończy się miejsce Twój telefon przestanie działać poprawnie.
 • Aktualizuj aplikacje i firmware - pamiętaj, żeby na bieżąco aktualizować zainstalowane oprogramowanie, ponieważ często poprawia to ich wydajność i naprawia wykryte błędy w oprogramowaniu, także te związane z bezpieczeństwem. Uwaga jednak na starsze telefony, ponieważ najnowsze aplikacje tworzone są z myślą o parametrach najnowszych urządzeń - instalowanie najnowszej wersji oprogramowania może wręcz spowolnić działanie Twojego telefonu.
 • Uważaj co instalujesz - wykaż się odrobiną roztropności i kiedy Twój telefon zacznie wolno działać lub dziwnie się zachowywać przypomnij sobie, co ostatnio instalowałeś. Niestety łatwo się natknąć na oprogramowanie niskiej jakości lub takie, które wykonuje wiele niepożądanych działań - np. działa cały czas w tle i obciąża telefon. Uwaga także na wirusy i złośliwe oprogramowanie!
 • Regularnie wyłączaj telefon - tutaj niestety działa podobna zasada jak z komputerami: regularne restartowanie pozwala rozwiązań wiele problemów z wolnym działaniem lub szybkim zużyciem baterii. W większości dzieje się tak ze względu na błędy w działaniu systemu oraz aplikacji.

Bateria nie trzyma?

 • Wyłącz lub odinstaluj niepotrzebne aplikacje - tak jak już to zostało wspomniane, wiele aplikacji może niepotrzebnie obciążać Twój telefon np. poprzez działanie w tle, nawet jeśli ich nie używasz. To może powodować znacznie szybsze rozładowanie się Twojej baterii.
 • Zadbaj o baterię telefonu - najlepszą praktyką dotyczącą ładowania baterii jest nie rozładowywanie jej do końca. Podłączaj swój telefon do ładowarki na długo zanim osiągnie ona poziom 25% naładowania, a przedłużysz w ten sposób jej żywotność. Sprawdź także, czy możliwa jest wymiana baterii w Twoim telefonie - po pewnym czasie z pewnością warto ją wymienić.
TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Tomasz | 2016-09-19 18:12
A co zrobić jeśli aplikacja non stop sama sie pobiera lub wogóle nie znika? A próbuję ją usunąć.

Najnowsze porady