Jak samodzielnie wykonać wzorcowanie suwmiarki?

Kampanie  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

W wielu przypadkach poprawność pomiarów jest bardzo ważna, ale jak wiadomo nie zawszę pomiary mogą być wiarygodne. Czasem zdarza się że sprzęt wymaga odpowiedniego wzorcowania, niezależnie czy jest to suwmiarka noniuszowa czy elektroniczna.

Jakie narzędzie będą potrzebne

Do wykonania procesu wzorcowania konieczne jest posiadanie kilku kluczowych narzędzi, bez których samodzielne wykonanie tej czynności nie będzie możliwe. Są to:

  • Kilka płytek wzorcowych - zaleca się aby były pierwszej klasy,

  • Liniał krawędziowy klasy pierwszej,

  • Kilka płytek interferencyjnych - minimum pierwszej klasy,

  • Liniał powierzchniowy - Ważne aby był dłuższy niż długość zewnętrznych szczęk suwmiarki,

  • Mikrometr zewnętrzny o zakresie 0-25mm lub kompletny zestaw pomocniczy do płytek, lub płytkę pomiarową, ewentualnie pierścienie wzorcowe.

Mając odpowiednie przyrządy warto zadbać o odpowiednią kulturę pracy - Zaleca się aby narzędzia wzorcowe dotykać tylko i wyłącznie w odpowiednich rękawiczkach (bawełnianych).

Proces działania

Jeśli wszystko mamy już przygotowane możemy przejść do działania. Najpierw ogólne oględziny suwmiarki. Należy odpowiednio dobrze przyjrzeć się urządzeniu, sprawdzamy kompletność sprzętu i działanie mechanizmów. Szczególną uwagę należy zwrócić na liniał, a dokładnie na jego stan. Jeśli powierzchnia jest częściowo uszkodzona, będzie to miało zły wpływ na poprawny odczyt.

Kolejnym krokiem jest odnotowanie informacji o suwmiarce. Mowa tutaj o numerze identyfikującym oraz seryjnym. Po czym można przejść do sprawdzenia jak działa suwak naszego narzędzia. Na całym zakresie suwak powinien poruszać się płynnie.

Po tym procesie możemy przejść do sprawdzenia stanu szczęk. Należy sprawdzić, czy aby nie występują zbyt duże luzy. Dopuszczalny może być delikatny luz. 

W przypadku, gdy jest to suwmiarka elektroniczna należy przetestować działanie wszystkich przycisków, powinne one działać poprawnie. Również należy zwrócić uwagę na stan wyświetlacza, który powinien być czytelny i przejrzysty.

Sprawdzenie śruby zaciskowej pod kątem poprawności zacisku i płynności dokręcania.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie i ocena geometrii przyrządu, a dokładnie zwracamy uwagę na:

  • Odchyłka od płaskości szczęk do pomiarów szczęk zewnętrznych,

  • Odchyłka prostoliniowości szczęk pomiarowych wewnętrznych,

  • Stan powierzchni (sprawdzamy występowanie zadziorów - można je usunąć kamieniem arkansas).

Przykładamy liniał powierzchniowy do krawędzi szczęki i sprawdzamy szczeliny świetlne. Oczywiście sprawdzamy obydwie szczęki. Również podobne działania wykonujemy sprawdzając szczęki wewnętrzne używając do tego płytki wzorcowej. Zwracamy uwagę na powstałą szczelinę po zasunięciu szczęk pomiarowych.

Wyznaczanie błędów pomiarowych:

Pomiar szczęk zewnętrznych

Wykonujemy po dwa pomiary z wykorzystaniem różnych płytek. Pierwszy odczyt powinien dotyczyć elementu umieszczonego na końcu krawędzi szczęk. W przypadku drugiego pomiaru, element należy umieścić jak najbliżej suwaka. Różnica jaką otrzymamy w dwóch badaniach stanowi pośrednią ocenę odchyłki równoległości szczęk. Pomiary powinny być powtórzone kilkukrotnie w celu wyznaczenie błędów powtarzalności. Cały proces  powtarzamy z innym elementem pomiarowym. Wszystkie wartości należy zanotować.

Teraz możemy przejść do zbadania szczęk wewnętrznych. Do tego pomiaru możemy użyć pierścienia wzorcowego. Wykonujemy kilka odczytów, sprawdzamy błędy i odnotowujemy. Jeśli posiadamy inne urządzenie wzornicze umożliwiające wykonanie pomiarów szczęk wewnętrznych, to również wykonujemy serię kilkukrotnych odczytów.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie poprawności pomiarów dokonywanych za pośrednictwem wsuwki głębokościomierza. Do tej czynność potrzebne będą nam dwie płytki o takiej samej normie. Płytki należy ustawić obok siebie, z niewielką szczeliną pomiędzy, najczęściej na szerokość wsuwki. Badanie również wykonujemy kilkakrotnie.

Po wykonaniu tych czynności możemy przejść do uporządkowania stanowiska oraz wyczyszczenia i zabezpieczenia przedmiotów wzorcowych. Również zaleca się aby oznaczyć suwmiarkę jako sprawdzoną i przetestowaną.


Gdy już uporządkujemy stanowisko i zabezpieczymy wszystkie narzędzia możemy przejść do opracowania zanotowanych wyników i oszacowania błędów pomiarowych. Odpowiednia kalibracja suwmiarki to gwarancja poprawnych wyników pomiarowych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~Zenek | 2017-02-08 07:29
Okey jak znajdę to zobaczę, mam nadzieję że będę jakieś konkretne informacje o moim sprzęcie.
~Ekspert | 2017-02-07 11:58
Wszystko zależy od jakości przyrządu oraz częstości wykonywania pomiarów. Z reguły producent suwmiarki opisuje wszystko w książce jakościowej. Warto tam zajrzeć.
~Zenek | 2017-02-06 21:56
Spoko opisany cały proces. Orientuję się ktoś może jak często powinno się wykonywać taką kalibracje suwmiarki?

Najnowsze porady