Klej do płytek na zewnątrz – na co zwrócić uwagę?

buenavista  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Płytki ceramiczne, klinkierowe, z kamienia naturalnego - to one często odgrywają główną rolę w aranżacji tarasu, balkonu, ogrodzeń czy elewacji, pozwalając uzyskiwać coraz ciekawsze efekty dekoracyjne. Jednak, by nasze wysiłki zakończyły się powodzeniem, oprócz przemyślanej koncepcji i wpisującego się w nią modelu płytek, potrzebujemy również zaprawy klejowej, która zapewni trwałość i funkcjonalność okładziny w trudnych warunkach zewnętrznych.

Tarasy i balkony, a także elewacje - szczególnie te bez zadaszenia - są narażone na oddziaływanie takich czynników atmosferycznych, jak deszcz, silne nasłonecznienie, śnieg, mróz oraz zmienne temperatury. Największym zagrożeniem dla okładzin z płytek w warunkach zewnętrznych są obciążenia termiczne połączone z obecnością wilgoci. W lecie, wystawiona na silne promieniowane słoneczne okładzina ceramiczna może nagrzewać się do 70-80C. Wystarczy burza z silnymi opadami deszczu lub nieco chłodniejsza noc, by temperatura płytek drastycznie spadła nawet o kilkadziesiąt stopni. Rożnice temperatur powodują, że okładzina z płytek „pracuje” - rozszerza się i kurczy, czego efektem są naprężenia powstające na linii płytka-podłoże. W zimie natomiast bardzo destrukcyjnym zjawiskiem jest zamarzanie wody gromadzącej się w szczelinach - zwiększa się wówczas jej objętość, co może skutkować rozsadzeniem struktury użytych materiałów.

Klej do płytek - ważne właściwości

Wiemy już, że okładzina z płytek w warunkach zewnętrznych jest poddawana dużym obciążeniom, głównie termicznym, które mogą skutkować jej uszkodzeniem. Ryzyko ich wystąpienia możemy jednak skutecznie zminimalizować, dobierając odpowiednią zaprawę klejową, która sprawdzi się w ekstremalnych warunkach zewnętrznych. 

- Aby zaprawa klejowa mogła efektywnie kompensować naprężenia powstające pod wpływem działania warunków atmosferycznych i dużych obciążeń termicznych, musi być przede wszystkim odkształcalna (S) i charakteryzować się wysoką przyczepnością (C) -podpowiada Tomasz Dzierwa z Baumit Polska. - Jeśli zamierzamy płytkami ozdobić elewację czy ogrodzenie, upewnijmy się czy zaprawa klejowa jest tiksotropowa (T), tzn. czy charakteryzuje się zredukowanym spływem z powierzchni pionowych. Dzięki temu montaż będzie łatwiejszy i do minimum zredukujemy ryzyko przesuwania się płytek podczas schnięcia zaprawy. Planując zatem układanie płytek na balkonie, tarasie, ogrodzeniu, elewacji lub w innych miejscach na zewnątrz budynków, powinniśmy szukać zaprawy z oznaczeniem np. C2 TE S1 jak np. Baumit FlexTop, która będzie pracowała razem z podłożem, minimalizując tym samym ryzyko powstania uszkodzeń - podpowiada Tomasz Dzierwa z Baumit Polska.

 

O tym warto wiedzieć:

Klasa (S)- odkształcalność to podatność utwardzonego kleju na deformację pod wpływem działań naprężeń między płytką ceramiczną a podłożem. Dla klejów S1 odkształcenie powinno zawierać się w zakresie od 2,5 mm do 5 mm, natomiast dla klejów S2 powinno wynosić min. 5 mm.

Klasa (C)-zgodnie z normą PN-EN-12004 obowiązują dwie klasy przyczepności - C1 i C2. Klasa C1 określa minimalną przyczepność ≥ 0,5 N/mm², a C2 ≥ 1 N/mm², a tym samym oznacza klej o znacznie wyższych parametrach. Kleje C2 zaleca się używać szczególnie na zewnątrz, a przede wszystkim w trudniejszych i wymagających obszarach (np. na warstwach hydroizolacji - na tarasach i balkonach).

Klasa (T) - oznacza spływ kleju ≤ 0,5 mm

 

Pamiętaj o dwustronnym klejeniu

Bardzo ważny w kontekście trwałości okładziny z płytek jest również sam sposób ich klejenia do podłoża. Celem jest wyeliminowanie wszelkich wolnych przestrzeni, w które mogłaby przeniknąć woda, powodując odspajanie płytek. Dlatego zaleca się nanosić zaprawę zarówno na podłoże, jak i na spodnią stronę płytki tzw. „metodą kombinowaną” (buttering-floating) - tylko ten sposób klejenia daje nam pewność pełnego wypełnienia przestrzeni i gwarancję wysokiej przyczepności.

Bogactwo kształtów, wzorów i faktur, w jakich dostępne są dziś płytki ceramiczne, klinkierowe i z kamienia naturalnego umożliwia tworzenie efektownych aranżacji tarasów, balkonów oraz wykończeń elewacji. Dobierając do nich odpowiednią zaprawę klejową, możemy mieć pewność, że uzyskany efekt dekoracyjny utrzyma się przez wiele lat. Warto zaufać renomowanym producentom i sięgać po sprawdzone, wysokojakościowe produkty. Szukanie oszczędności na materiałach budowlanych, odbywające się zwykle kosztem jakości produktu, w praktyce często kończy się nieplanowanymi wydatkami, związanymi z koniecznością naprawy powstałych w trakcie eksploatacji uszkodzeń. Zdecydowanie korzystniej wyjdzie nam wykonać pracę raz, a dobrze.  

 

www.baumit.com

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: